GL wil maatregelen voor 'uitgedroogde' boeren 8 Vogel broedt nog niet op nieuwe stek Verkeershinder Zandkreekdam Boekover eiland Noord- Beveland inde maak Voedsel zoeken en uitrusten. Dat zijn de favoriete bezigheden van de lepelaar wanneer hij neerstrijkt op het nieuwe broedeiland in het Sloe bos. Een goed teken, vindt André Hannewijk van Natuurmonumen ten, maar het kan beter. De dieren brengen hun jongen namelijk nog gewoon groot op hun oude stek: het terrein van havenbedrijf Zeeland Seaports aan de Frankrijkweg. „Het is in ieder geval positief dat ze de nieuwe plek weten te vinden. Nu maar hopen dat ze er in de toe komst ook gaan broeden." Toekomst De verhuizing van de lepelaar is noodzakelijk omdat het huidige broedgebied van de kolonie op ter mijn moet wijken voor industrie. Zeeuwse natuur- en milieuorgani saties maakten zich sterk voor de toekomst van de vogel in het Sloe- gebied. Met succes. Zeeland Sea ports stortte ïoo.ooo euro in het Le- Hannewijk durft niet te zeggen of de vogel met zijn witte verenkleed en kenmerkende lepelsnavel de overstap zal maken. „Dat is van veel factoren afhankelijk", licht hij toe. „Zo lang het oude broedgebied in tact is, is er voor de lepelaar geen noodzaak om te verhuizen. Maar als de blauwe reiger, zilvermeeuw en kleine mantelmeeuw van het Sloe- gebied naar het Sloebos verkassen, gaat de lepelaar waarschijnlijk mee. Hij broedt graag in een gebied met andere meeuw- en reigersoorten." Nu maar hopen dat ze er in de toekomst ook gaan broeden pelaarfonds en met dat geld zijn de afgelopen jaren verschillende pro jecten opgezet. Het nieuwe broed eiland is er één van. De lang aanhoudende droogte dreigt voor veel boeren een pro bleem te worden. GroenLinks (GL) in Goes vraagt daarom aan het col lege om te kijken wat voor maatre gelen getroffen kunnen worden om de financiële gevolgen voor gedu peerde boeren te beperken. Volgens GL dreigen nu al oogsten geheel of gedeeltelijk te moeten worden afgeschreven. En ondanks dat de consumentenprijzen van agrarische producten door de schaarste aanzienlijk zullen stijgen, profiteren de boeren daar waar schijnlijk nauwelijks van. Zij moe ten de hoeveelheden die zij con tractueel niet kunnen leveren 'be- stens' op de markt bijkopen. Dat betekent dat zij tegen elke prijs hun hoeveelheid moeten aanvullen. GL vreest dat daardoor niet alleen de inkomens van de boeren onder druk komen te staan, maar dat het ze daardoor ook zal ontbreken aan investeringsruimte. Met als gevolg dat verdere vergroening en ver duurzaming weer in het gedrang komen. Om dat laatste te voorkomen moet Goes, in overleg met andere partijen, kijken wat de gemeente voor de boeren kan doen, vindt GL. En die maatregelen vervolgens uit voeren. KATS Werkzaamheden op en rond de Zandkreekdam kunnen in sep tember voor verkeershinder zor gen. Aan de noordzijde van de dam, die Noord- en Zuid-Beveland met elkaar verbindt, komt een extra stuk fietspad. Daardoor kunnen fietsers makkelijker en veiliger de bypass gebruiken. Ook wordt langs de pa rallelweg van de Eerste Deltaweg een parkeerplaats aangelegd. Vier weken De werkzaamheden beginnen maandag 27 augustus en duren naar verwachting vier weken. De wegen blijven open voor verkeer. Enige verkeershinder is wel mogelijk. WISSENKERKE De gemeente Noord-Beveland stelt 30.000 euro beschikbaar voor historisch onderzoek en de uitgifte van een boek over het eiland. Het histo risch onderzoek wordt in dat boek verwerkt. De bedoeling van het onder zoek is meer te weten te komen over de oudste geschiedenis van Noord-Beveland. Daar zal we tenschappelijk onderzoek naar gedaan worden. Dat onderzoek omvat de periode van vóór 1532. Voor dat onderzoek wordt 20.000 euro gereserveerd. Vervolgens wordt een boek uitgegeven over het eiland. In clusief de tekst die uit het onder zoek voortvloeit. Daarmee wordt dan een compleet beeld geschetst van Noord-Beveland. Met daarin de geschiedenis vanaf het vroegste moment tot aan heden. Daarmee wil het col lege van B en W een belangrijk cultureel, archeologisch en edu catief werk neerzetten. Voor het vervaardigen van het boek staat een bedrag van 10.000 euro klaar. IN DE REGIO Marktconcert Expositie in 't Kerkje Zomerconcert Kunst uit de polder MIJN DORP, MIJN STAD vrijdag 3 augustus 2018 BB Lepelaar heeft Sloebos ontdekt De lepelaar is gesignaleerd op zijn nieuwe stek: het kunstmatig aangelegde eilandje vlak bij de kerncentrale in Borssele. Daar mee lijkt de overstap van Sloe- gebied naar Sloebos succesvol. Toch is de verhuizing nog niet helemaal geslaagd. Ellen Jobse Borssele De lepelaar laat zich regelmatig zien op het nieuwe broedeiland bij het Sloebos. fotothinkstock -André Hannewijk Willem Adriaansens Goes GOES Stichting Muziek in de Grote Kerk Goes houdt zaterdag een marktconcert op het Marcussen- orgel in de Grote of Maria Magdalena- kerk. Stadsorganist Arno van Wijk be speelt het Marcus- sen- orgel. Aan het concert werkt ook trompettist Ab Brouwer uit Kapelle mee. Op het pro gramma staat mu ziek van onder an dere George Fride- ric Handel, Oskar Lindberg, Norman Cocker en Carl Ro- sier. Aanvang 13.30 uur, entree gratis. ELLEWOUTSDIJK Kunstenaar Bart Calbo exposeert in augustus in 't Kerkje van Elles- diek. De tentoon stelling is iedere woensdag en zater dag geopend van 13.30 tot 16.00 uur. De toegang is gra tis. THOLEN Vocaal ensemble Scala geeft zater dag een zomercon cert in de Rooms Katholieke Kerk. Vierstemmige mu ziekstukken van onder andere Or- lando di Lasso en Thoinot Arbeau. Aanvang om 14.30 uur, toegang is gra tis. RILLAND Van 4 tot en met 19 augustus expose ren twaalf kunste naars hun werk tij dens Kunst uit de polder. Er zijn schil derijen en sieraden te zien en er wordt werk van brons, glas, keramiek en steen geëxposeerd. Dagelijks te bezoe ken van 11.00 tot 17.00 uur aan de Middenhof 3a. STANDWERKERSCONCOURS GOES Wie is de beste standwerker van Goes? Dat zal za terdag 7 augustus duidelijk worden als acht standwerkers op de Grote Markt strijden om die titel. Het concours in Goes is een officiële voorronde voor het Nederlands kampi oenschap standwerken. De winnaar van zaterdag mag zich de beste standwerker van Goes noemen en krijgt een plekje in de volgende ronde van het NK. Om 09.00 uur beginnen de standwerkers met het aanprijzen van hun waar. Om 16.00 uur maakt wethouder Derk Alssema bekend de winnaar be kend en reikt de prijs uit. archieffoto mechteld jansen COLIJNSPLAAT De Thuishaven', overdag: Pop-up expositie 'Johannis de Rijke'; GOES Ter Weel, 08.00- 17.00 uur: Expositie Agnes Smit; Histo risch Museum de Bevelanden, 11.00- 17.00 uur: Expositie 'Samen jubileren'; Wijkgebouw De Westkant, 14.00- 17.00 uur: Informa tieve inloopmiddag Goes-West; HANSWEERT Westhavendijk, 10.00,12.00 en 17.00 uur: Vertrek veerpont naar Perk- polder; KAPELLE Hervormde Kerk, 20.00 uur: Orgel concert Marcel van Westen; KORTGENE Veerdam, vanaf 10.30 uur: leder uur vertrek veerpont naar Wolphaarts- dijk; Nicolaaskerk, 13.00-17.00 uur: Ex positie iconen van Ludmila Kalmaeva, Havenplein, vanaf 20.00 uur: Haven dagen Kortgene; NISSE Ambachtsherendijk, vanaf 08.00 uur: Paardensporteve nement Jumpin' de Weel; SINT-ANNALAND Streekmuseum De Meestoot, 14.00- 17.00 uur: Expositie 'gloeiende glazuren' SCHERPENISSE Brasserie De Zee ster, 20.00 uur: Bingo WEMELDINGE Haven, 12.00 en 16.00 uur: Vertrek veerpont naar Go- rishoek; WOLPHAARTSDIJK Wolphaartsdijkse Veer, vanaf 11.00 uur: leder uur ver trek veerpont naar Kortgene, laatste om 17.00 uur; YERSEKE Dreef, 08.30-12.30 uur: Weekmarkt; Haven, 10.00 en 14.00 uur: Vertrek veerpont naar Go- rishoek; Paarden markt, 13.00-21.00 uur: Culinaire streekmarkt; Her vormde Kerk, 20.00 uur: Cd-presentatie Wim Magré (orgel), Wilbert Magré (vleugel) en Erica Vogel (dwarsfluit).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50