Watertekort loopt op: code oranje 3 UKUUü 11 Uhlblb 1 tAIVI Voorbeelden van maatregelen tegen de droogte Het is code oranje. De droogte zorgt nu in het hele land voor watertekorten. Een landelijk crisisteam moet het weinige water eerlijk verdelen. Een lange reeks maatregelen moet de problemen beperken. Een voorraad flessenwater inslaan is niet nodig, benadrukt Michèle Blom, voorzitter van het manage mentteam Watertekorten. Gisteren tilde het team de droogte in Neder land naar crisisniveau 2, ofwel code oranje. „Maar er blijft gewoon water komen uit de kraan." Er is wel alle reden voor stevige maatregelen. Zorgde de droogte af gelopen weken vooral op de hogere zandgronden in het oosten en zui den van het land voor problemen, inmiddels kampt ook het westen met een 'feitelijk watertekort'. Er valt geen regen, de rivieren voeren steeds minder water aan en door de warmte verdampt alleen al uit het IJsselmeer elke halve minuut een Olympisch zwembad. De veilig heid van dijken en het voorkomen van onomkeerbare schade aan zeld zame natuur krijgen nu de aller grootste prioriteit. Onze nationale veiligheid loopt volgens het crisis team gevaar als veendijken door droogte inklinken en breken, zoals in 2003 bij Wilnis gebeurde. Het zoute water dat nu oprukt vanuit zee, beschadigt bovendien de na tuur. En dus moet actie worden onder nomen, zoals instelling van het be- regeningsverbod voor boeren, dat op steeds meer plaatsen geldt. Voor boeren en schippers is het 'meer dan vervelend' dat zij achter aan in de rij staan bij de verdeling van water, erkent Blom. „Zij onder vinden veel hinder en schade door de droogte." Maar dat beregeningsverbod is maar één maatregel. Zo gaan op veel plekken de sluizen minder vaak open om water te besparen. De wachttijden voor boten en schepen lopen daardoor op. Bedrijven mo gen geen warm water meer lozen in de rivieren, om te voorkomen dat de waterkwaliteit nog verder ach teruit gaat. De zoutfabriek van Ak- zoNobel in Hengelo is om die reden bijvoorbeeld al stilgelegd. In het Amsterdam-Rijnkanaal heeft Rijkswaterstaat een 'bellen- scherm' aangelegd, om verzilting van akkers en natuur tegen te gaan. Dat dreigt te gebeuren doordat van uit de rivieren steeds minder tegen druk is van zoet water, en het zoute zeewater dus steeds verder het land binnendringt. Vanaf de bodem van het Amsterdam-Rijnkanaal worden luchtbellen omhoog geblazen die het zeewater moeten tegenhouden. De sluizen van het IJsselmeer zijn gesloten: waar normaal overtollig water naar de Waddenzee wordt gespuid, wordt dat nu binnenge houden. En in Utrecht is gemaal De Aanvoerder aangezet, waarmee een grote hoeveelheid zoet water in de Leidse Rijn wordt gepompt. En wat de gemiddelde Nederlan der kan doen? Gewoon een beetje opletten, zegt het landelijk crisis team. „Verspreid je watergebruik over de dag. En verspil het vooral niet." P4 vrijdag 3 augustus 2018 GO Volkerak Zoommeer Meedere sluizen Dalfsen IJmuiden Spaarndam Amsterdam (bij Zeeburg) Sluis bij Bodegraven Utrecht PROVINCIE UTRECHT ZUID-HOLLAND Wijk bij Duurstede NOORD-BRABANT Annemieke van Dongen Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3