k 'Dit soort films wordt te weinig gemaakt' 3 "4 k A - - *- l. "N" 3* T* Het is het regiedebuut van Swaan, die afkomstig is uit Groot Abeele. Eerder maakte hij internationaal naam als muzikant (onder meer met de band Melou) en acteur (in de webserie 'This new world'). „Er komt veel meer bij kijken dan ik had gedacht, maar het is fantastisch om te werken met zo'n team lieve men sen die allemaal hun energie en liefde in dit project stoppen." 'En ik van jou', over een echtpaar in een gesloten inrichting voor alzheimerpatiënten, is opgenomen in het kader van het project Film- starZ van Stichting Filmalot. Dat Swaan meedoet, heeft mede met zijn omstandigheden te maken. „Ik kreeg geen visum om terug te gaan naar Los Angeles, waar mijn vrouw is. Toen kwam dit op mijn pad. Ik zag een bericht op Facebook over de pitch van FilmstarZ en had toevallig net dit verhaal geschreven. Ik dacht: ik kan het altijd proberen." Ondanks het beperkte budget kreeg Swaan een indrukwekkende ploeg bij elkaar, met onder meer de Amerikaanse cameraman Derrick -c-.V Cohan. En voor de hoofdrollen wist hij de iconen Nelly Frijda (82) en Frits Lambrechts (81) - samen goed voor zo'n 120 jaar acteerervaring - te strikken. „Ik ben gewoon op hen af gestapt. Met hulp van iedereen heb ik ze in Zeeland gekregen." Ze zijn lovend over Swaan. „Het was erg leuk om te doen en om met hem te werken", zegt Frijda. „De sfeer was erg prettig en dat is fijn, omdat de invloed daarvan op een film behoorlijk groot is. Wat ik ook altijd belangrijk vind is dat een re gisseur zich niet opdringt als degene die alles het beste weet, want dat is niet altijd zo. Dat deed Maarten per fect. Hij is bereid de discussie aan te gaan. Als dat niet kan, is het heel ver velend werken. En meestal heb je als acteur toch gelijk." „Mijn oogmerk om mee te doen is het feit dat ik het onderwerp zo ac tueel en belangrijk vind", zegt Lambrechts. „We worden met z'n allen ouder en de ouderdom komt met gebreken. Als mens ben je kwetsbaar en dementie is een soort verschraling van de hersenen. Dat is in dit verhaal pijnlijk maar tegelij kertijd ook komisch en aandoenlijk weergegeven. Het is zo herkenbaar. Dit soort mooie films over dit soort belangrijke onderwerpen worden nog te weinig gemaakt." vrijdag 3 augustus 2018 verdampt in droogte Groenteteler André Slootmaker in Nieuwerkerk. ■0% ■i De bloemkool is verlo ren. De kolen zijn geel en dor. Vorig jaar haalde André Slootma ker nog enorme bloem kolen van zijn land. Maar dit jaar zal er niet veel meer op zitten dan de kolen onder te ploe gen. Merkwaardig ge noegd hangt het bloemkoolblad niet op de grond. „Het is te droog om slap te han gen", zegt Slootmaker. Het is een soort droog- groente geworden dat afbreekt als je het aan raakt. Slootmaker heeft een gat gegraven om te laten zien hoe droog de grond is. De bloemko len hebben al het water uit de bodem getrok ken. In het perceel er naast heeft hij opnieuw bloemkoolplantjes neergezet. Die doen het ogenschijnlijk goed want in de bodem blijkt toch nog wat vocht te zitten. Maar elke dag dat regen uit blijft neemt de kans toe dat deze plantjes hetzelfde lot ondergaan als de verdorde bloemkolen. Slootmaker heeft een ook een minicamping. Dat is het enige be drijfsonderdeel dat meer oplevert dankzij het weer. Maar de cam ping zou het verlies van een compleet mislukte oogst niet kunnen goedmaken. De tarweoogst was dit jaar gemakkelijk, maar de aardappelen en de uien zullen een heel ander verhaal worden. Akkerbouwer Marco de Bruijne uit Kats houdt nu al rekening met der tig procent minder op brengst. Hij loodst zijn gasten langs diverse percelen met poot- en consumptieaardappe len. Stevige frietaard appelen zullen een zeldzaamheid wor den. De Bruijne le vert onder meer aan frituurzaken van topchef Sergio Herman. „Ik zal hem dit jaar moeten te leurstellen. De aardappels komen niet aan de lengte voor grote frieten." Hij trekt een aardap pelplant uit de grond. Er hangen veel aardappel- Akkerbouwer Marco de Bruijne in Kats. tjes aan, maar de mees ten kunnen hooguit als krieltjes worden ver kocht. Sommige lopen al uit. Ook de uien halen de standaard grootte niet. De handel zal toch echt zijn eisen moeten bij stellen om de boeren te helpen, zegt De Bruijne. Aan een hogere prijs zullen veel boeren niets hebben. „Je moet wel iets hebben om te kunnen ver kopen." A Fruitteler Arjan Steenpoort in Nieuwerkerk. Tachtig tankwagens met elk 30.000 liter uit het Zoommeer zijn de afgelopen weken al naar fruitteeltbedrijf Capelle in Nieuwerkerk gereden om de zoetwa terbassins te vullen. Het water is niet aan te slepen, want dagelijks vloeit 200.000 liter water door het irriga tiesysteem van de boomgaard. Kostprijs, 4 euro per 1000 liter, dus 800 euro per dag. Het heeft niet kunnen voorkomen dat er schade is ontstaan. „Het is niet zozeer het gebrek aan water, maar de hitte waar de bomen en het fruit niet tegen kunnen." r* Lifi .t. Bedrijfsleider Arjan Steenpoort loopt naar een rij waar conferen ces staan. Van een aan tal perenbomen kleurt het blad sinds een paar dagen bruin. „Een ver brande conference. Dit heb ik nog nooit mee gemaakt." Het zijn nu nog enkele bomen, maar de vrees is dat meer bomen dit lot zul len ondergaan als de hoge temperaturen aanhouden. De appels en peren zul len dit jaar ook veel eerder geoogst worden dan normaal. Dat zorgt weer voor andere kop zorgen want voor de oogst zijn eerder hand jes nodig. i 'fi Het is donderdagmiddag even na vijf uur als er gejuich klinkt in het Vlissingse woonzorgcen trum Scheldehof. „It's a wrap!", roept regisseur Maarten Swaan. De rest van de ploeg schreeuwt het uit. Na vier intensieve dagen zijn de opnamen van de korte film 'En ik van jou' afgerond. Rolf Bosboom Vlissingen A Maarten Swaan (I) en Frits Lambrechts. foto lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35