g-3 Zoet water goud waard In Noord-Beveland is politie vaak te laat Eleanor Roosevelt krijgt eigen borstbeeld Sixpack 2 LANDBOUWERS HITTESCHADE Op uitnodiging van ZLTO Zeeland bracht provinciaal bestuurder Jo- Annes de Bat een bezoek aan vier bedrijven op Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland om de gevolgen van de droogte met eigen ogen te bekijken. Geen enkele sector ontkomt aan de gevolgen van het uitzonderlijk warme en droge weer. Commentaar Provincie mag voorzieningen voor extreme droogte en voor zeer nat weer best subsidiëren Bij dit soort meldingen is er sprake van een levensbedreigende situa tie en rukt de politie met zwaai lichten en sirene uit. Alleen in de Groningse gemeente De Marne is de politie nog minder vaak op tijd: in 32,7 procent van de spoedgeval len. Binnen Zeeland scoort Middel burg het best: daar is de politie in 88 procent van de gevallen binnen een kwartier ter plaatse. Daarna volgen Goes (84,6) en Vlissingen (83,9). Onderaan bungelen, naast Noord-Beveland, Reimerswaal (55,6) en Tholen (54,9) In de eerste zes maanden van dit jaar was de politie in ruim 85 pro cent van de spoedgevallen over het hele land gezien binnen een kwar tier ter plaatse. De politie haalt daarmee haar norm van 90 procent niet. Het deel van de spoedritten waarbij de reactietijd binnen het kwartier valt, ligt al enkele jaren op zo'n 85 procent. Met name in de plattelandsge meenten is het voor agenten 'niet eenvoudig om binnen het kwartier bij een spoedmelding te zijn', zo schreef de politie in 2016. Dat lijkt nu nog steeds het geval te zijn. De gemeenten waar de politie het minst vaak binnen een kwartier op locatie was, zijn vaak schaars be bouwde en dunbevolkte gebieden. ALMANAK Ruben (4) uit Terneuzen wordt steeds meer een echte kerel. Hij is tenslotte al bijna vijfjaar. Toen hij vorige week in zijn zwembroek over de camping rende, vielen hem compliment jes ten deel. „Hé Ruben, jij hebt een echte sixpack man!", riep de overbuurvrouw hem na. Even later informeerde hij bij zijn ou dere zus Lieke wat een sixpack nou eigenlijk precies is. Hij wreef daarop eens trots over zijn imposante blokjesbuikje en trok een pijnlijke conclusie. „Oh, dus bij papa zit zijn six pack in zijn dikke buik ver stopt." Straatnaamborden met geschiedenis Laura Roosevelt onthult maandag in de abdij in Middelburg een borstbeeld van haar oma, Eleanor Roosevelt. De voormalige 'first lady' ontvangt dat eerbetoon van wege haar inzet voor 'de vrijheid'. Eleanor Roosevelt was de echt genote van Franklin Roosevelt, die van 1933 tot 1945 president van de Verenigde Staten van Amerika was en wiens voorouders uit Zeeland kwamen. In Zeeland worden de Roosevelts op diverse manieren ge ëerd vanwege hun inzet voor vrij heid. Zo reikt de Roosevelt Foun dation in Middelburg jaarlijks de Four Freedoms Awards uit aan mensen die invulling geven aan de 'vier vrijheden' die de Roosevelts uitdroegen. Ook zetelt in Middel burg het Roosevelt Institute for American Studies (RIAS) - een stu diecentrum met aandacht voor de Amerikaanse geschiedenis en transatlantische verhoudingen. In de bibliotheek van dat RIAS, in de Kapittelzaal van het Abdij- complex, komt het borstbeeld te staan. Het is gemaakt door de Tsje chische kunstenares Marie Sebo- rova. Het kunstwerk wordt maandag om 15.00 uur onthuld. Behalve kleindochter Faura is ook Eleanors dochter Trudy daarbij. vrijdag 3 augustus 2018 De aanhoudende droogte is een groot probleem voor Zeeuwse boeren en tuinders. Zij leggen een oude wens op tafel: verbeter de zoetwatervoorziening, want in onze zoute omgeving hebben wij te weinig mogelijkheden om de ge wassen te redden. Als een boomgaard een hoge opbrengst heeft, loont het misschien nog water van ver aan te voeren, maar voor een grote akker is het zeker niet te doen. Daarom willen de Zeeuwse agrariërs graag een flinke voorraad zoet water onder handbereik hebben. Het trieste van het huidige watertekort is dat het vaak juist te veel regent. Dan pompen we overal goed water weg. Ook het gezuiverde water uit de riolen gaat zomaar de zoute Zeeuwse stromen in. Kunnen we bassins maken om zoet water te bewa ren? Helpen extra leidingen vanuit het achterland? Is dat effi ciënt? Als Zeeuwse boeren en tuinders concurrerend willen blijven, kunnen zij niet eindeloos investeren in water. Het is verstandig niet alleen maar tegen het klimaat in te werken. Boeren en tuinders moeten ook naar gewassen en rassen kijken die bestand zijn tegen extreme omstandigheden. Daarmee veranderen hun afzetmarkten. Zo'n omslag kost vele jaren. Om de tussentijd zonder al te veel schade door te komen, zijn voorzieningen nodig die de gevolgen verzachten van extreme droogte en van zeer nat weer. Die mag de provin cie best subsidiëren, want de land- en tuinbouw is een zeer be langrijke economische drager. De politie komt in Noord-Beve land in spoedgevallen slechts in 38,7 procent van de gevallen binnen een kwartier ter plaatse. Dat blijkt uit cijfers van de poli tie zelf. Noord-Beveland is daar mee de slechtst scorende ge meente in Zeeland, en staat op landelijke schaal op de een-na- laatste plaats. Cris Sohier Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN SGP boos op motorrijders Motorrijders negeren het zondagmiddagverbod voor gemotoriseerd ver keer op de Vlissingse boulevards, meldt de SGP. De partij vindt dat niet kunnen. Handhaven de politie en de boa's wel, vraagt de partij aan het college van Vlissingen. Fractievoor zitter Lilian Janse wil maatregelen, zoals een afsluiting met hekken die fietsers wel doorlaten maar motorrijders niet. De groep motorrijders geeft 'extreme geluids overlast' bij bewoners en passanten, stelt Janse. TERNEUZEN Wie zitten er achter de naam Donze Vissers traat? En waar slaat de straatnaam De Blokken op? De antwoorden zijn sinds deze week in de Terneuzense binnenstad te vinden op de straat naamborden. Op initiatief van de wijkraad Binnen stad en een bewoners collectief zijn nieuwe bor den opgehangen. Menno Wapenaar (foto) van de HR Groep uit Rijswijk had het er druk mee, in op dracht van de gemeente. Donze én Visser waren overigens raadsleden die veel in de binnenstad bouwden. Aan De Blok ken stonden in 1865 vijf huizenblokken. De Heem kundige Vereniging Ter- neuzen hielp mee. WISSENKERKE Houd rekening met elkaar op de weg Houd rekening met el kaar op de weg. Deze oproep doet de ge meente Noord-Beveland aan al haar inwoners. De gemeente vraagt dat nu het landbouwverkeer op de wegen aanzienlijk toeneemt. „In de zomer maanden gaan de boe ren weer volop aan de slag in de landbouw. Dit kan soms voor gevaar lijke situaties zorgen tussen landbouwver keer en ander verkeer. Door rekening met el kaar te houden, dragen we allemaal bij aan het behoud van de veilig heid in het verkeer", aldus de gemeente. De winst Theo Giele Nieuwerkerk Gelukkig kocht melkveehou der René Oomen uit Sirjans- land vorig jaar nog wat extra voorraad voer voor zijn ne gentig melkkoeien. „Ik dacht het eigenlijk niet per se nodig te hebben, maar ik ben er nu wel heel blij mee. De beste raad is immers voor raad." „Deze hoek van het eiland is wel het meest gevoelig voor droogte. Dit jaar heb ik pas twee keer gras kunnen maaien voor de voorraad. Ik hoop dat het nog één keer lukt, maar dan moet het wel gaan regenen. Normaal maai je vijf, zes keer per jaar." De koeien staan in een open stal, waar nu een verfrissend windje doorheen waait. In de wei is niets meer te eten dus moeten ze hartje zomer wor den bijgevoerd. Het blok mais dat hij in de buurt heeft staan, bedoeld als voorraad voor de winter, zal een stuk minder opleveren. Oomen zal dus heel wat meer geld kwijt zijn aan voedsel voor Melkveehouder René Oomen in Sirjansland. FOTO MARIEKE MANDEMAKER zijn koeien, „Eerst verdampt het water, dan verdampt de voorraad en ten slotte ver dampt de winst." Martijn de Koning Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34