BINNEN&BUITEN Stinkerds k' 22 BINNEN BUITEN Romke van de Kaa Aandenken Welk souvenir neem jij dit jaar mee naar huis? Een Marokkaans theeservies, Spaanse paellapan of een Noorse zalmroker? Eenmaal thuis verdwijnen ze in de kast. Dat kan anders. Koop iets datje thuis ook écht zal gebruiken Romke van de Kaa over de geur - of is het meur? - van planten. Veel meer nog dan een wereld van kleuren is de tuin een universum van geur. Neem de Codonopsis, een vaste plant met een bleekblauw klokje, die ruikt naar het Kleine Roofdierenhuis in Artis. Het blad van de Cerci- diphyllum, een boom uit Japan, geurt in de herfst doordringend naar gebrande suiker. En de klimroos Francis E. Lester kun je met je ogen dicht herkennen aan een zware, meters ver dra gende, zwoele geur van abrikozen, sinaasappels en bananen met een vleugje muskus. Reseda ruikt naar verse fruitsalade, afri- kaantjes naar pruimtabak, Dracunculus naar hondenpoep, varens naar hooi, buxus naar kat- tenpis, en Iris graminea naar abrikozenjam. Krokussen en sneeuwklokjes ruiken naar ho ning en muurbloemen naar viooltjes. En viool tjes naar muurboemen natuurlijk, want je kunt de ene geur alleen maar beschrijven door die te vergelijken met een andere. Behalve de bloem kunnen ook andere onder delen van planten kunnen een sterke geur verspreiden. Bij blad van munt en tijm is dat een geur die wij als lekker ervaren; bij Eucalyp tus wordt het al discutabel of het blad nu lekker ruikt of vies en bij de Stinkende ballote, Ballota nigra, is ie dereen het er over eens dat die plant uitgesproken on aangenaam ruikt. De roze bloemen in de struik Cleroden- drum bungei rui ken zoet, maar de geur van het blad wordt door sommigen vergeleken met ranzige pindakaas en door anderen met een paardenlucht. Het blad van de Clerodendrum ruikt naar oude pindakaas Onaangename luchtjes worden vaker met dierengeur vergeleken; het blad van de heester Escallonia illinita ruikt naar een varkensstal, dat van Hypericum hirsinitum naar bokken, en de bollen van de keizerskroon, Fritillaria imperia lis, verspreiden een onaangename geur die vaak wordt omschreven als roofdierenlucht. Nu zit ten die bollen onder de grond, zodat je er wei nig last van hebt, maar de bodembedekker Phuopsis stylosa verspreidt diezelfde vieze geur bovengronds. De stank is bijna met een mes te snijden. Phuopsis lijkt op een grove vorm van lieve-vrouwen-bedstro, maar dan met roze bloemen en er zijn tuiniers die de plant om zijn bodembedekkende kwaliteiten toepassen en de stank voor lief nemen. Ik bewonder hem liever bij een ander. Zet Phuopsis in ieder geval nooit in de buurt van je terras. - it zijn onze souvemrtips voor de tien populairste vakantielanden. Sla je slag! Frankrijk Elk Frans dorp organiseert zijn eigen vide-grenier: een rommelmarkt. En dat is het dan ook letterlijk. Maar wat is er nou leuker dan stuiten op een oude vinylplaat van Charles Azna- vour, een beduimeld boek van Alexandre Dumas of een replica van Monet in barokke lijst? Duitsland Ja, je leest het goed. Koekoeksklok. Koning van de kitsch. Maar dan an- TIPS ders. Je moet ervoor naar het Zwarte Woud, want daar hebben jonge de signers de klassieker opnieuw uitge vonden. Überhippe exemplaren sie ren er interieurbladen en modema gazines. Spanje Jamón Ibérico Ga naar een winkel of markthal waar de Spanjaarden hun ham kopen. Kijk, observeer en plaats daarna vol vertrouwen een bestelling. Zo vind je de beste kwaliteit voor de juiste prijs. En mocht je in de buurt zijn van Trevélez in de Siërra Ne- vada, bezoek er dan een secadero waar de hammen drogen in de berg lucht. Italië P Nee, heel origineel is het niet. Maar o zo lekker. Ambachtelijke olijfolie van een lokale molen. Elke keer als je thuis een scheut extra vir- gine bij de salade doet, proefje weer even de Italiaanse zomer. En het ver schil met olie uit onze supermarkt. vrijdag 3 augustus 2018 Reageren? r.vandekaa @persgroep.nl m l Ik ga naar huis en neem mee.» Hans Avontuur D Vide-grenier Koekoeksklok 2.0 Olijfolie 1. Herken het moment ledereen weet hoe het gaat. Je zit op dat Itali aanse terras, eind van de middag, lekker zwoel. Dan komt dat glaasje limoncello op tafel. Huis- gemaakt. Voortreffelijk. Geniet ervan, drink het traag op, maar daarna niet meenemen! Tenzij je een enorme limoncellolief- hebber bent, smaakt dat glas thuis in Waddinxveen totaal anders. Die fles in de koelkast brengt niet dat vakantiegevoel terug, maar herinnert je maan denlang aan een miskoop. Weg magie. 2. Denk aan thuis Na het bezoek aan dat schattige batikfabriekje in Azië ziet alles in het on vermijdelijke winkeltje er fantastisch uit. De jurkjes, de sjaaltjes, de grote doe ken. STOP! Nu is het tijd om je heel even naar Nederland te verplaatsen. Is lastig, maar probeer het toch maar. Past dat kleur rijke tafellaken bij je aar- detinten interieur? Nee dus. Wil je uit respect voor de makers die je zojuist hebt ontmoet toch iets kopen? Schaf dan een sjaal of kledingstuk aan die je tijdens deze en ko mende vakanties kunt dra gen. 3. Hollandse nuchterheid Dit uitgangspunt is hyper- Hollands en daar is niets mis mee: iets kopen dat je thuis ook écht zal gebrui ken. Koken in die tajine uit Marokko, racletten met dat Zwitserse kaaspakket en elke week verse bloemen schikken in die handgeblazen vaas uit Bohemen. Droomscenario. Knip. Ontwaak. Terug naar de werkelijkheid. Ga je dit ook daadwerke lijk doen? Alleen bij een volmondig JA is de aan schaf van zo'n tajine, kaaspakket of vaas het overwegen waard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 22