'Wie Thyrax gebruikt, speelt met z'n leven' 21 Fortuneo strikt ervaren Greipel Schippers mag series skippen Paire bekoopt frustratie duur UITSLAGEN HOCKEY WK VROUWEN IN LONDEN Het Nederlands hockeyelftal liet zich niet verrassendoor rivaal Engeland. Na de 2-0-zege staat de ploeg in de halve finale van het WK, morgen tegen Australië. Het lijkt een voorschot op goud. Het Nederlands hockeyteam mag afgelopen jaren dan een stuk of dui zend interlands aan ervaring heb ben ingeboet, het doet deze weken bij het WK in Londen weinig af aan het zelfvertrouwen en de praatjes. Oranje weet dat het de grote favo riet is om de titel te prolongeren en draagt die rol met verve. Op het ar rogante af, vinden ze bij de concur rentie. Een interview van captain Carlien Dirkse van den Heuvel op de website hockey.nl werd door een Engelse journalist in de vertaalma chine van Google gegooid en via via richting het Engelse team gestuurd. Dirkse sprak aan de vooravond van de kwartfinale van Engels 'kip zonder kop-hockey' headless chic ken') en zei niet onder de indruk te zijn van het team. Het had als mo tivatiebrandstof kunnen dienen voor de tegenstander. Engeland, en ook Argentinië, stegen in het re cente verleden boven zichzelf uit als ze oranje rokjes tegenover zich zagen. Maar Dirkse van den Heuvel had wel een punt, dit Engeland speelt niet meer als de olympisch kampi oen. De ploeg had nog geen indruk gemaakt op het WK en deed dat gisteravond evenmin. Het team komt simpelweg kwaliteit tekort om de stunts van de onderlinge fi nales uit 2015 (EK) en 2016 (Olym pische Spelen) een vervolg te geven. Uit het boekje Nederland was vanaf de eerste mi nuut de baas. Het zette vol druk, ie dere Engelse bal werd direct be sprongen door twee speelsters van Oranje. De eerste kansen gingen er nog niet in, de eerste strafcorner spatte op de lat, maar nog binnen het kwartier was het raak. Marloes Keetels onderschepte, Xan de Waard vond Lidewij Weiten, die keepster Maddie Hinch passeerde. Een aanval uit het boekje en zoals bondscoach Alyson Annan het graag ziet, iedere bal móet naar vo ren worden gespeeld. Uit de intense manier waarop Weiten en co de goal vierden, bleek overigens dat dit een andere wedstrijd was dan de drie oefenpotjes die poulewedstrij den heetten. Niets wees erop dat Oranje net als in 2015 en 2016 een voorsprong weg zou geven. Het leek af en toe met dertien tegen elf te spelen, zo vaak stond er iemand vrij. Engeland kwam in de eerste helft niet verder dan een rollertje, dat doelvrouwe Anne Veenendaal naast zag gaan. Dat Oranje na een paar minuten rust alweer klaar stond voor de tweede helft, tekende de gretigheid. De snelle 2-0 van Laurien Leurink lag er binnen de minuut in. Weer slordig Engels balverlies, opnieuw afgestraft door uitblinkster Lidewij Weiten en Frederique Matla. Engeland kon het niet belopen, het uitverkochte Lee Valley Hockey Centre viel langzaam stil. Ook keepster Josine Koning - Annan koos tegen haar eigen afspraak in toch niet voor één goalie - hoefde niet één bal te stoppen. Ingetogen Na het laatste fluitsignaal vierde Oranje de zege relatief ingetogen. Engeland was slechts een horde op weg naar de eindstreep. Nederland ligt op koers om de wereldtitel te prolongeren. Sterker, dat mag met eerst Australië in de halve eind strijd en dan in de eventuele finale eventueel Spanje of Ierland geen probleem meer zijn. Alles minder dan goud zondag zal voelen als verlies. Ook wat dat betreft, is er weinig veranderd. Moe, maar tegelijkertijd met een hyper gevoel in bed liggen, overdag energieloos zijn en een alarmerend bonkende hartslag bij geringe in spanning. De bijwerkingen van een te snel werkende schildklier zijn olympiërs Irene Schouten en Anice Das bekend. Zij kampen met een schildklier die niet optimaal func tioneert. Maar gisteren kwam naar buiten dat schaatsbond KNSB sig nalen heeft gekregen dat sommige topschaatsers het schildkliermedi cijn Thyrax gebruiken zonder me dische noodzaak, in de hoop hun prestaties te bevorderen. Voor de goede orde: het middel staat niet op de dopinglijst. De theorie wil dat het medicijn de vet- verbranding kan stimuleren en meer energie kan geven, al is dit niet wetenschappelijk bewezen. „Wie dit zonder medische nood zaak gebruikt, speelt met zijn le ven", zegt arts Berend Nikkels, die actief was als arts in de schaats- en wielersport. „Als prestatiebevorde- rend middel is dit een aanfluiting. Zeer waarschijnlijk heeft het geen enkel effect, op een ietwat verbe terde spiercontractie na." Schouten, Das en de met schaat sen gestopte Marije loling slikken schildkliermedicijnen. Hun bloed waarden wezen jaren geleden uit dat hun schildklier te traag werkt. Na overleg met een arts gingen zij over tot medicijngebruik, dat vraagt om een precieze afstemming die per persoon verschilt. Das zag haar hart naar 195 slagen per minuut schieten, terwijl ze een relatief lage inspanning leverde. Das: „Dan merk je dus wat er ge beurt als je richting een te snel wer kende schildklier aan zit. Echt niet fijn. Dit slikken terwijl je schild klier normaal werkt, lijkt mij echt niet slim, en gevaarlijk." Joling en Schouten hoorden de afgelopen jaren verhalen over 'een handjevol' collega-schaatsers die ook schildkliermedicijnen slikten. Schouten: „Er zitten grote namen bij, van mensen die veel hebben ge wonnen. Ik snap niet dat je zo ver gaat met topsport. Als je hiermee loopt te kloten, speel je met je li chaam. Ik vind het helemaal erg dat sommige artsen dit voorschrijven." vrijdag 3 augustus 2018 WIELRENNEN André Grei pel fietst komend seizoen voor Fortuneo-Samsic. De 36-jarige Duitser onderte kent een tweejarig con tract. Greipel kreeg in juli te horen dat hij moest ver trekken bij Lotto-Soudal. Hij fietste acht jaar voor de Belgische formatie waarin hij onder meer elf Tour etappes won. De Belg Dylan Teuns (26) verruilt BMC voor Bahrain Merida. ATLETIEK Dafne Schip pers (foto) en Jamile Sa- muel mogen maandag de series op de 100 meter bij de komende EK atletiek overslaan. De snelste twee vrouwen van Nederland zijn rechtstreeks geplaatst voor de halve finales. Ze hebben hun uitzonderings positie verdiend met hun positie bij de beste twaalf op de Europese ranglijst. TENNIS De Fransman Be- noït Paire is beboet met ruim 14.000 euro voor zijn driftbui in de eerste ronde in Washington. De nummer 55 van de wereld sloeg uit frustratie over een gemiste bal tegen Marcos Baghda- tis drie rackets kapot. De ATP legde hem de geld straf op voor vloeken en onsportief gedrag. TENNIS Mannen. Los Cabos (Mex), tweede ronde: Nishioka (Jap) - Fritz (VSt/7) 7-6 (3) 6-1, Norrie (GB) - F. López (Spa/8) 6-3 6-3, Del Potro (Arg/1) - Giron (VS) 7-5 6-3, Fognini (lta/2) - Halys (Fra) 2-6 6-4 6-0, Mmoh (VS) - Po- lansky (Can) 7-6 (1) 7-6 (2), Manna- rino (Fra/4) - E. Ymer (Zwe) 6-0 6-2, Gerasimov (WRu) - Querrey (VS/5) 7-5 5-7 7-6 (6), Dzumhur (Bos/3) - Fabbiano (Ita) 7-6 (0) 7-6 (5). Washington, DC (VS), tweede ronde: Nishikori (Jap/7) - Young (VS) 6-3 6-4. Kitzbühel (Oos), kwartfinale: Munar (Spa) - Daniël (Jap) 7-6 (3) 6-3, Klizan (Slw) - Lajovic (Ser/8) 4-6 7-6 (6) 6-2, Istomin (Oez) - Marterer (Dui/6) 6-3 6-3, Jarry (Chl) - Berrettini (Ita) 7-5 6-3. Vrouwen. San Jose (VS), tweede ronde: Konta (GBr) - Kenin (VS) 6-1 6-4, Azarenka (WRu) - Blinkova (Rus) 6-1 6-0. Oranje voegt de daad bij het woord Rik Spekenbrink Londen Nederlandse topschaatsers zouden zonder medische reden een schildkliermedicijn gebrui ken. Dat het prestaties bevor dert is niet wetenschappelijk be wezen, het kan wel schadelijk zijn voor de gezondheid. Lisette van der Geest Heerenveen Anice Das slikt schildklierme dicijnen. FOTO PRO SHOTS A Ontlading en intense vreugde bij Lidewij Weiten na de openingstreffer tegen Engeland, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21