r 'Niet verrast dat Ranomi al zo lang doorgaat' 'In finales komt het racebeest boven' 'Nuchtere meid met zelfvertrouwen' 20 ZWEMMEN EK IN GLASGOW In 2008 beleefde Ranomi Kromowidjojo (27) haar doorbraak. Tien jaar later behoort ze nog steeds tot de mondiale zwemtop. Drie oude bekenden over de klasse en het karakter van 'Kromo', die vandaag in Glasgow aan het EK begint. Jacco Verhaeren, oud-coach Toen Ranomi Kromowid jojo een jonge tiener was, had Jacco Verhaeren haar al een paar keer zien zwemmen. Maar in 2006 raakte hij pas echt onder de in druk van dat meisje uit Gro ningen. 'Kromo' maakte in dat jaar haar seniorendebuut tij dens de EK in Boedapest. Pas 15 jaar oud was ze. Ver haeren (49): „Met een mooi PR zwom ze zich in de estafettefinale. Als jong meisje had ze al een goed gevoel voor water en ze pikte instructies snel op." In 2008 verliet Kromo widjojo haar ouderlijk huis om haar sportieve dromen na te jagen in Eindhoven. Verhaeren haar trainer. De coach was als een goeroe voor haar. Onder leiding van Verhae ren beleefde Kromowid jojo in 2012 haar grootste successen, met tweemaal goud op de Olympische Spelen in Londen, op de 50 en de 100 meter vrije slag. „Daar ben ik natuurlijk heel trots op, maar ook op de vol wassenheid die ze al op jonge leef tijd etaleerde. Ra nomi heeft wat tegensla gen gekend", doelt Ver haeren op een hersenvlies ontsteking in 2010, de breuk met coach Marcel Wouda en niet veel later ook met diens opvolger Christiaan Sloof en moti vatieproblemen. Hij is niet verrast dat Kromowidjojo zich al zo lang handhaaft in de top. „Ranomi heeft veel kwali teiten en de juiste mentale eigenschappen om het lang vol te houden." EK-goud Marleen Veldhuis, oud-ploeggenote Het zwempensioen van Marleen Veldhuis in 2012 viel samen met de tweede gouden race van Kro mowidjojo op de Olympische Spe len van dat jaar. Veldhuis won in haar laatste wed strijd brons op de 50 meter vrije slag. „Ja, het was heel bijzonder dat we deze successen sa men hebben beleefd", zegt Veldhuis (39). „Ook het es tafettegoud van Peking in 2008 schept een onvoor waardelijke band tussen ons. En natuurlijk het feit dat we jarenlang twintig uur per week een baan in het zwembad hebben gedeeld." De voor malige top- zwemster noemt haar oude zwemmaatje 'heel bijzonder als sportvrouw en als mens'. „Hoewel we eikaars concurrenten wa ren, hebben we altijd heel goed samen kunnen trainen. We haal den het beste in elkaar naar bo ven." Vorig jaar maakte Kromo widjojo bekend dat ze doorgaat tot en met de Olympische Spelen van Tokio in 2020. Veldhuis: „Ik hoop dat Ranomi van haar laatste jaren als zwemster geniet en eruit haalt wat erin zit. Ze houdt echt van zwemmen, is al tijd op zoek naar dat ene procentje winst. Ik bewon der haar koelheid in fina les. Dan komt het racebeest bo ven." Jeanet Mulder, eerste coach Van haar twaalfde tot ze bijna 18 jaar was, trainde Kromowidjojo bij de Groninger zwems- portvereniging Trivia. Jeanet Mulder was daar haar coach. „Toen Ranomi twaalf was, zag ik haar voor het eerst zwem men. Ze viel mij op door het gemak waarmee ze zwom en haar pure snelheid. Ranomi was een enthousiaste, gedre ven, nuchtere meid met zelfvertrouwen", herin nert Mulder (44) zich. „Ze vergeleek zich niet met anderen maar wilde wel graag de beste zijn." De trainster spreekt haar oude pupil nog af en toe. „Ik vind het ge weldig dat ze nog altijd zoveel lol heeft in het zwemmen. Ze heeft best wel wat moeilijke periodes gehad. Mentaal krijgt ze het altijd weer op een rijtje. Ranomi kan enorm goed hoofd- en bijza ken onderschei den en zich fo cussen op één 1 ding. Ze is sterk en stabiel en ze weet wat ze wil." Mulder, tegenwoordig sporttechnisch coördi nator bij de zwembond KNZB, bewondert het doorzettingsvermogen van Kromowidjojo. „Ze wil altijd het beste uit zichzelf halen en ze heeft nooit excuses als het misgaat. Ik hoop dat Ranomi blijft groeien en genieten en dat ze niet gaat leven naar wat anderen van haar ver wachten." vrijdag 3 augustus 2018 GO 'Kromo' tien jaar aan top Tekst Natasja Weber Bij de vorige EK langebaan (in 2016 in Londen) veroverde Ranomi Kromo widjojo drie keer goud. Ze maakte deel uit van de winnende estafetteteams op de 4x100 meter vrije slag (vrouwen én gemengd) en zegevierde individueel op de 50 meter vrij. FOTO ANP Ranomi Kromowidjojo met medailles in 2012. FOTO PI M RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20