■mêin Leraren adviseren stampen in de vakantie Documentaire over Whitney Houston M ZLTO: Oogstverlies loopt in de tientallen procenten Walcheren 4. Neem thee mee uit Turkije en olie uit Italië Voor familie is deze film een vorm van therapie Ouders moeten hun kinderen tijdens de zomervakantie bij spijkeren. Basisschoolleraren hebben in het nieuwe schooljaar wekenlang nodig om de leerlin gen weer op niveau te krijgen. De leraren constateren dat ou ders minder tijd steken in lezen, rekenen en schrijven met hun kinderen. Daardoor hebben meer leerlingen na de zomer hulp nodig om weer op het ni veau van daarvoor te komen. Ze kennen de tafels niet meer, lezen langzamer of zijn complete les sen van vóór de vakantie verge ten. „Zeker 70 procent van de leerlingen heeft na de zomer be hoorlijk wat herhaling nodig. Als ze het niet onderhouden, zakt het weg", constateert Annette Heermans, juf van groep 4, uit Haarlem. Schoolleiders ervaren dat als een probleem, zegt voorzitter Petra van Haren van de Alge mene Vereniging Schoolleiders W (AVS). „Scho- Zeker 70 len 2i5n di.e zes weken vri] procent als een onder- heeft veel brekin8inhet leren. Dan herhaling vragen ze ou ders om zelf met kinderen te wer- ken." Ook richten ze bijvoorbeeld zomerscholen voor basisschoolkinderen op. Vooral voor kinderen die moeite met de lesstof hebben, is het belangrijk om tijdens de va kantie te oefenen. Bovendien geldt dat kinderen van groep 3 en 4 veel nieuwe dingen leren, zoals letters, lezen en rekenen, die nog geen automatisme zijn. Daar door raken de leerlingen tijdens een zomervakantie de nieuw ge leerde stof snel kwijt. Onder deskundigen is er dis cussie over de noodzaak van schoolwerk tijdens de zomerva kantie. nodig uien en aardappelen zien dat de groei is stilgevallen. Het is de vraag of er nog iets van het land komt dat de moeite van het oogsten waard is. In een boomgaard hangen appels en pe ren met brandplekken en dreigen de bomen het loodje te leggen. Gedeputeerde De Bat zei gisteren na afloop van de korte tournee langs de agrarische ondernemers dat 'nie mand meer kan wegkijken'. Hij doelde onder meer op de supermark ten die hun eisen aan de producten zullen moeten bijstellen. „Ze zullen bijvoorbeeld kleinere aardappelen en uien moeten accepteren." Ook de banken en de overheid moeten in beweging komen om de boeren te ondersteunen, bijvoorbeeld door uitstel van het terugbetalen van leningen, belastingmaatregelen en vervroegd uitkeren van subsidies. Beregenen Op veel plaatsen in Zeeland kan niet beregend worden. De recorddroogte heeft de aandacht gevestigd op de zoetwatervoorziening. Vanuit de spaarbekkens in de Biesbosch loopt een landbouwwaterleiding naar Zuid-Beveland waarop een aantal fruittelers is aangesloten. Waterbe drijf Evides kan de vraag momenteel niet aan, wat leidt tot een lagere druk aan het einde van de leiding. De provincie is vorig jaar al begon nen met nadenken over de toekomst van de zoetwatervoorziening. De Bat: „Deze droogte is geen incident. Het klimaat warmt op, dus dit zal vaker voorkomen. Hoe houden we zoet wa ter vast in periodes dat er veel regen valt? In spaarbekkens of ondergronds in zoetwaterbellen? Moeten er meer landbouwwaterleidingen naar Zee land worden aangelegd? We moeten het onderzoek hiernaar versnellen." „Het zijn grote woor den, maar de gevolgen van het uitblijven van regen nemen desastreuze vor men aan", zegt Joris Baecke, voor zitter van de ZLTO Zeeland, de belan genorganisatie van agrariërs. Percentages durft Baecke niet te noemen, daarvoor is het nog te vroeg in het seizoen en zijn de ver schillen te groot, maar dat het oogstverlies in de tientallen procen ten gaat lopen staat voor hem nu al vast. De gevolgen van het uitblijven van regen nemen desastreuze vormen aan De ZLTO had provinciaal bestuur der Jo-Annes de Bat uitgenodigd om bij vier bedrijven op Schouwen-Dui- veland en Noord-Beveland de situatie met eigen ogen te bekijken. De vee teelt moet nu al de wintervoorraad voer aanspreken. Telers van groenten, 31°C Nieuwsmedia O P22-23 Droogte is P26 Colijnsplaat Ellen van Gaaien Utrecht de ff' P13 ramp voor de boeren »P3,4,5 en ZEELAND 2 Al maanden nauwelijks regen en geen zoet water in de buurt om te beregenen: door de langdurige droogte stevenen de Zeeuwse agrariërs af op een ramp. Theo Giele - Joris Baecke, voorzitter ZLTO Melkveehouder René Oomen uit Sirjansland toont de mais die op het veld staat te verpieteren. „De winst verdampt." FOTO MARIEKE MANDEMAKER vrijdag 3 augustus 2018 In het weekend wat koeler pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,35 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1