eng Zeldzame uitschakeling Van Bronckhorst en Van Bommel: als spelers 18 Ze vochten met elkaar bij Oranje en Barcelona: Mark van Bommel (41) en Giovanni van Bronckhorst (43). Morgen in Eindhoven, bij PSV - Feyen oord om de Johan Cruijff Schaal, staan ze tegenover elkaar. Over het nieuwe leven van twee voetbalvrienden. 'Je hebt het besluit te accepteren, maar ik vond het erg moeilijk' O az Kort Luuk de Jong (foto) is komend seizoen weer aanvoerder van PSV. De aanvaller neemt de band over van Marco van Ginkel, die bij Chelsea hoopt te herstellen van een knie blessure. De Jong was al eerder aanvoerder van PSV. Na een gesprek met zijn vorige trainer Phillip Cocu besloot hij zijn band aan Van Ginkel te geven. Ajax ontneemt Ziyech '10' Ajax heeft een aantal wijzigingen in de rug nummers doorgevoerd. Zeer opvallend is daarbij dat Ziyech 'zijn' nummer 10 heeft moeten afgeven aan nieuwkomer Dusan Ta- dic, iets waar de Marokkaanse spelmaker het niet mee eens is, zo laat Ajax weten. Ziyech begon het seizoen met 10 op zijn rug, terwijl Tadic nummer 11 kreeg. Dat is nu veranderd. Ajax-directeur Mare O vermars wijst op het feit dat het de verwachting was dat Ziyech al vertrokken zou zijn uit Amsterdam. E. Koeman assistent bij Cocu Phillip Cocu heeft Erwin Koeman (foto) toegevoegd aan de technische staf van Fe- nerbahce. De oud-coach van onder meer Feyenoord gaat bij de Turkse topclub aan de slag als assistent-trainer. Koeman was voor het laatst actief bij Everton, waar hij zijn broer Ronald Koeman tot zijn ontslag in ok tober vorig jaar assisteerde. „Ik ben erg blij met Erwin. Hij heeft veel ervaring", aldus Cocu, die assistent Chris van der Weerden van PSV al eerder meenam naar Turkije. Flitsen Roeien Trencm Doping men BRE É'lvlDER De persconferentie voorafgaand aan de wedstrijd om de Johan Cruijff Schaal kabbelt al een tijdje voort, als vanuit de zaal de volgende vraag weerklinkt, nota bene uit de mond van good old Eddy Poelmann: „Wie is eigenlijk de beste verliezer van jullie twee?" Giovanni van Bronckhorst en Mark van Bommel, respectievelijk trainers van Feyen oord en PSV, kijken elkaar eens aan vanachter de desk. Om vervolgens samen in lachen uit te barsten. Hun antwoord: „Allebei niet." Voor wie de romantiek erin wil zien, heeft het best wat moois om ze deze donderdagmiddag samen te zien zitten in Zeist. Van Bronck horst en Van Bommel. Talloze ma len deelden ze samen een kleedka mer. Bij FC Barcelona, waar ze nog de Champions League-bokaal om hoog hielden. En, nog veel vaker, bij het Nederlands elftal. Voorafgaand aan de WK-fmale van 2010 bijvoor beeld, waarin die vermaledijde teen van Iker Casillas voorkwam dat er nu een gouden oorkonde op hun schoorsteen staat. Helden van wel eer, kortom. Nu trainers van de toe komst én rivalen. „Al leef je als trai ner feitelijk niet anders naar zo'n wedstrijd toe dan als speler", zegt Van Bommel, de beginneling van het stel. „De spanning is hetzelfde." En toch: gevoelsmatig is het an ders. Denk aan Van Bronckhorst en je ziet hem Oranje zó weer naar de finale schieten ten koste van Uru guay. Een wedstrijd waarin Van Bommel het hem kenmerkende spel tot in de perfectie uitvoerde. Nu zitten diezelfde mannen achter een steriele tafel in Zeist en be schouwen ze in alle ernst voor op een wedstrijd PSV - Feyenoord. „Een echte prijs", zegt de een. „Eén van de prijzen die je kunt winnen", stelt de ander. Ofwel: precies zoals het hand boek voor trainers hen voorschrijft. Als trainer leef je feitelijk niet anders naar zo'n wedstrijd toe dan als speler. De spanning is hetzelfde De tips daarin brengen ze vandaag feilloos in de praktijk, gegoten in het geijkte voetbaljargon. Dat PSV, vanwege het thuisvoordeel, 'mis schien wel licht in het voordeel is' zaterdag, zoals Van Bronckhorst zegt. En dat de strijd om de Johan Cruijff Schaal 'een mooi meetmo ment' is. „Geen test", verduidelijkt Van Bommel. „Want een test zou betekenen dat het een examen is. En dit is pas het begin." Ook voor hem zelf dus, als coach. Al lijdt het nauwelijks twijfel dat Van Bommel in zijn nieuwe job net zo groot wordt als dat hij als voet baller was. De Limburger is in alles de vleesgeworden kleedkamercul tuur. Zelfverzekerd. Professioneel. Op z'n hoede, dat ook. Slechts één van zijn oneliners heeft vandaag nieuwswaarde. Dat is die over Luuk de Jong, die zijn captain wordt. „Niet komend seizoen", verbetert hij de journalist, „maar dit seizoen." Het is zoals Van Bronckhorst, die Justin Bijlow heeft benoemd als eerste doelman, zijn vroegere ploegmakker kent. En zoals hij hem zo vaak meemaakte wanneer ze sa men de internationale velden be traden: gezegend met iets meer bravoure dan dat hij zelfheeft. Al- De Jong aanvoerder van PSV Quote van de dag jH FC Kairat Andermaal speelde AZ de zwaar op de eigen defensie leunende tegen stander in de hand door reusachtige defensieflaters en onbegrijpelijke nalatigheid. Voorin speelde AZ in het eigen stadion zelden verfijnd. De 2-0 ne derlaag in Kazachstan kon nooit worden weggepoetst. Gisteren vocht het ook tegen de gele muur van FC Kairat, die zelden week en daarnaast vooral uitblonk in tijdrek- ken. Vanaf de eerste minuut al. AZ, toch al gejaagd en zenuwachtig, raakte erdoor geïrriteerd en kwam zelden in het eigen spel. AZ was ook constant boos op de scheidsrechter. Keeperstrainer Nick van Aart werd al in de eerste helft door de scheidsrechter naar de tribune ge stuurd vanwege te heftige protesten. Echt kansloos voor AZ werd het gevecht na een klein half uur toen Kairat op voorsprong kwam na een dubieus toegekende strafschop door scheidsrechter Dimitar Mec- karovski, die door aanvoerder Bauyrzhan Islamkhan werd benut. De treffer betekende dat AZ nog vier keer moest scoren in de reste rende minuten. Een heilloze missie voor het nog lang niet in vorm zijnde elftal van trainer John van den Brom. AZ mocht zich bij de treffer be klagen over de scheidsrechter, maar zal toch ook de samenstelling van het elftal aan een grondige analyse moeten onderwerpen. Een ver keerde terugspeelbal van verdedi ger Pantelis Hatzidiakos ging aan de treffer van Kairat vooraf, het ingrij pen erna van keeper Marco Bizot was weifelend. En zo kon het dat het fraaie, vo rige seizoen van AZ niet bekroond wordt met een fraaie Europese campagne in het jaar erop. Heeft de vrijdag 3 augustus 2018 VOETBAL VOETBAL GO I Zes Neder landse boten hebben zich bij de EK roeien in Glasgow ver zekerd van een plek in de A-fi- nale en strijden later in het toernooi om de medailles. De Holland Acht bij de mannen was er een van. Feyenoord stuit in de derde voor ronde van de Europa League op AS Trencin. De club van de Nederlander Tscheu La Ling (foto) won gis teravond met 4-1 van Górnik Zabrze. H Samir Nasri mag pas op 1 november van dit jaar weer voetballen. De Voetbalvrienden Dennis van Bergen Zeist - Mark van Bommel (coach PSV) VOETBAL schorsing van de Fransman is na hoger be roep bij het CAS verhoogd tot 18 maan den. Marc-André ter Stegen vond zijn reserverol op het WK niet makkelijk. Gonzalo Higuain is de nieuwe spits van AC Milan. De Italiaanse club huurt de Argen tijnse aanvaller voor een seizoen en wil hem daarna definitief overnemen van de lands kampioen. In 105 wedstrijden maakte hij 55 doelpunten voor de club uit Turijn. Frank de Boer wordt niet de nieuwe trai ner van FC Basel. Het bestuur van de twin- tigvoudig kampioen uit Zwitserland heeft ge kozen voor de Zwitser Marcel Koller, die een tweejarig contract ondertekende. Het Europese seizoen van AZ is al na een kwalificatieronde voor bij. De winst op FC Kairat uit Ka- zachstan (2-1) was lang niet ge noeg. Van het schitterende voet bal van vorig seizoen lijkt in Alk maar niets meer over. Nik Kok Alkmaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 18