EUWS 11 Zo kunt u zwarte zaterdag veilig doorkomen Bedreigers aangehouden Kinderen naar ex van Barbie S. gaat niet in hoger beroep Oververhitte auto's, verhitte gemoederen en een verpeste vakantiedag. Waarom stappen we dit weekeinde op zweterige zwarte zaterdag tóch in de auto op weg naar die Franse camping? „Omdat we stronteigenwijs zijn." Alle seinen staan op rood. Vrijdag, zaterdag én zondag is het ontzet tend druk op de vakantieroutes. Frankrijk beleeft morgen de eerste zwarte zaterdag (volgende week is er weer een), maar ook in Spanje, Italië, Duitsland en de Alpenlanden komt het verkeer vast te staan. Heel Europa heeft vakantie. Frankrijk zal zo'n tooo kilometer file voor de kie zen krijgen. Italiëgangers moeten bij de Gotthard niet gek staan te kij ken van twee uur wachttijd. „En iedereen denkt: het zal wel meevallen", weet verkeerspsycho- loog Gerard Tertoolen. „De praktijk is anders. Maar mensen willen geen tijd verliezen. Later vertrekken - ei genlijk zou je pas maandag moeten gaan - is voor mensen geen optie, want dan verlies je twee dagen." Het fenomeen zwarte zaterdag bestaat al decennia en al even lang stappen we toch in de auto. Naar schatting trekken dit weekeinde 300.000 Nederlanders zuidwaarts. Want zaterdag is de wisseldag in de huisjes en huurtenten. Zonde na tuurlijk om er pas maandag in te trekken. „Aan die wisseldag zou iets moeten worden gedaan", zegt Tertoolen. „Veel problemen ont staan omdat zaterdag iedereen moet vertrekken en moet aanko men." „De groep die nu gaat rijden, heeft geen keuze", zegt Markus van Tol van de ANWB. Althans zo voelt het. De accommodatie is geboekt. „Gezinnen zitten vast aan het hoogseizoen." Tussen 07.00 en 15.00 uur ver wacht de ANWB de grootste drukte. „Later vertrekken is een TIPS goed idee. Slaap maar uit en vertrek tussen 10.00 en 11.00 uur. Dan ben je in Frankrijk tegen de tijd dat de files afnemen. Dan heb je kans dat je minder files hebt." Zwarte zaterdag wordt dit jaar ook vooral zweterige zaterdag. De Autoroute du Soleil wordt één lange grillplaat met temperaturen van 33 tot 37 graden. Let wel: dat zijn schaduwtemperaturen. Het zwarte asfalt wordt kokend heet. De Duitse en Zwitserse meteoro logen voorzien eveneens tempera turen boven de 30 graden, en dan eerder 35 dan 30. De Italianen zijn vrij zeker van hun zaak: 35 graden. En hun Spaanse collega's noteren hier en daar 40-plussers op de kaart. Het wordt overal snik- en snikheet als je stilstaat in de auto. „Ik voorzie grote problemen", zegt Tertoolen. „Bij normale temperatu ren is uren in de file al niet fijn. Maar nu kun je zomaar uitdro gingsverschijnselen krijgen. Vooral kleine kinderen. Dat kun je dui zend keer tegen mensen zeggen, maar mensen zijn stronteigenwijs." Hotelletje De ellenlange autorit met uren file- rijden bevordert de verkeersveilig heid niet. „Neem dan een hotelletje halverwege. Dat kost wat geld, maar is wel beter." Dat adviseert ook Markus van Tol van de ANWB. „Reis in twee dagen in plaats van één. Dat legt minder druk op de hele reis en biedt in de vroege middag al wat vrije tijd voor iedereen. Twee keer 500 kilometer rijden, is een stuk aangenamer dan één keer 1000 kilometer." ZWARTE ZATERDAG vrijdag 3 augustus 2018 GO LANDGRAAF Twee man nen van 52 en 62 jaar uit Landgraaf zijn gisteren aangehouden voor het be dreigen van de burgemees ter van Voerendaal en brandstichting in een loods op de Lindelaufer Ge wande in Voerendaal. Op 26 februari werd burge meester Wil Houben van Voerendaal bedreigd met een vuurwapen door een gemaskerd persoon toen hij op weg was met zijn auto. Er werd door het OM en de politie een beloning van 12.500 euro voor de gouden tip uitgeloofd. SCHEVENINGEN De kin derrechter wijst Angelina (6) en Milano (3), de kinde ren van realityster Saman- tha 'Barbie' de Jong (29) en haar ex-man Michael van der Plas, voorlopig aan hun vader toe. Dat besluit is vandaag achter gesloten deuren genomen nadat Sa- mantha eind vorige maand gedrogeerd uit het raam van haar woning in Scheve- ningen was gevallen. Met de uitspraak volgt de rech ter het advies van de kin derbescherming. De ge maakte afspraak geldt voor drie maanden tot 24 okto ber van dit jaar. BUNSCHOTEN Angelo S. (17), de jongen die de 14-ja- rige Savannah uit Bunscho ten om het leven bracht, gaat niet in beroep tegen zijn opgelegde straf. Dat bevestigt zijn advocaat Fleur Zijderveld. „Angelo blijft bij zijn standpunt, maar kiest er voor om zich volledig te gaan richten op behandeling en zijn toe komst", aldus Zijderveld. De 17-jarige Bosschenaar kreeg de zwaarst mogelijke straf voor het doden van Savannah: twee jaar jeugd gevangenis en jeugd-tbs. Met aftrek van voorarrest moet Angelo S. nog negen maanden jeugddetentie uit zitten, voordat hij verplicht en intensief zal worden be handeld. Met z'n allen stapvoets de hete bakoven in Ton Voermans Rotterdam Zorg voor echte spel letjes in de auto, want ook kinderen raken de iPad beu. Tank op tijd, er zijn minder benzinestations dan in Nederland langs de snelweg. Neem een reservewiel mee. De ANWB Alarm centrale kreeg afgelo pen maand 2.300 mel dingen van lekke ban den. De helft had geen reservewiel. Bedenk dat de Franse bandenbe drijven pas maandag weer open zijn. Controleer de remolie, koelvloeistof en ruiten- wisservloeistof. Check of de banden de juiste spanning hebben. Stop regelmatig, het is geen race. De vakan tie is begonnen. Neem voldoende eten en drinken mee om uren vast te kunnen staan. Neem ouderwets een wegenkaart mee. Als in ternet uitvalt, kunt u toch een route uitstip pelen. ri/lrfflyi De wegen in Frankrijk zullen zaterdag overvol zijn. Er wordt 1000 kilometer file verwacht, fotoafp Volg @ANWBeuropa op Twitter. Alle grote verkeers problemen in de vakantielanden worden daar live gemeld en wie een vraag stelt, krijgt snel antwoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11