9 De kaas ligt op de achterbank Kustwacht vindt 574 migranten Vakantie in Europa! Deze zomer stropen we in het spoor van honderdduizenden Nederlandse vakantiegangers de Europese snelwegen af, van P naar P. De derde halte: Almeria, voor veel Marokkaanse Nederlanders de laatste stop vóór Afrika. Over op reis gaan, thuiskomen en thuis zijn. gepest. Rot op naar je eigen land, zei den de kinderen met wie ik wilde spelen. Toen ik studeerde, wilde ik niets liever dan bij Nederland horen, bij de Nederlanders. Ik wilde dat dat mijn land was. Maar dat gevoel is ver anderd, door alles wat er gebeurd is. Nu noem ik Marokko mijn land, ter wijl ik er nooit gewoond heb. Maar in Marokko mag ik zijn wie ik ben: zo voelt dat. In Nederland niet." Ze praat over aanslagen, racisme, polarisatie, media. Maar eigenlijk gaat het maar om één ding: kinderen. Haar kinderen. Dan leest ze weer dat jongeren met een buitenlandse ach ternaam nog steeds minder kans ma ken op een baan, nog voor ze ook maar de kans hebben gehad om te la ten zien wat ze kunnen, wie ze zijn. Het doet pijn. „Mijn vader is als gastarbeider naar Nederland geko men. Hij heeft óók meegeholpen om het land op te bouwen. Vijftig jaar la ter worden zijn kleinkinderen door datzelfde land niet geaccepteerd. Waarom?" Ze hebben er weieens over nage dacht, wonen in Marokko. Maar ja, wat moeten ze daar? Het mag dan wel voelen als thuis.maar welke kansen biedt het Rifgebergte hun kinderen? Hoe gaan ze een baan vinden, een le ven opbouwen? En dus blijven ze in Nederland, proberen ze vol elan de ellende bui ten de deur te houden. „De kinderen zijn 6 en 8 jaar oud. We leren hen dat Nederland geen moslimland is, maar dat je wel moslim kunt zijn, en dat dat goed is zo. Hopelijk maakt het als ze later groot zijn niet meer uit waar ze vandaan komen of wat ze gelo ven." We rijden verder, in zuidwestelijke richting. Valencia verdwijnt in de achteruitkijkspiegel. Het lijkt wel of Europa besloten heeft er langzamer hand mee op te houden. De orde ver dwijnt, ook langs de snelweg. Aan de Spaanse oostkust worden rustplaat sen en tankstations nog netjes kilo meters van tevoren aangekondigd, net als in Frankrijk. Hier niet. WE NEMEN MEE... Het is stil, aan de zuidrand van Eu ropa. Aan de overkant ligt Afrika. Op de parkeerplaats staan nog wat Spaanse truckers. Verder alleen maar Marokkanen en Algerijnen, die ook via Almeria de oversteek maken. Grote families picknicken in het gras. De voorzieningen zijn karig. Neder landers die naar deze uithoek van Eu ropa gaan - naar Andalusië of Albu- feira - nemen het vliegtuig. Die zul je hier echt niet zien. Teduur Voor veel Marokkanen is vliegen te duur. „Er gaan wel vliegtuigen, maar ik denk dat er te weinig concurrentie is op die route", verzucht Moham med Ibrahim. „Voor een ticket betaal je zo zeshonderd euro. En wij zijn met zijn achten, dus reken maar uit." De Utrechter staat met zijn busje te wachten op de veerstoep van Alme ria. Het is bijna tien uur, de nacht boot vertrekt zo. De enorme ferry ligt al te deinen in de Middellandse Zee. Met rijen dik staan ze klaar, de voer tuigen met Franse, Belgische en Ne derlandse kentekens. Overal is poli tie. Als Europa een fort is, dan is dit de poort. Zeker aan de kant van de in- reizigers zijn de hekken angstaanja gend hoog. Tussen de wachtrijen in stuiteren ballen, doen kinderen dansjes en staan twee mannen te ruziën over een kleine aanrijding. De vakantie is begonnen. Mohammed heeft een dromerige blik in zijn ogen. Hij is geen rijke man, dat kun je zo zien. Hij oogt vermoeid, alsof zijn leven in Ne derland een grote worsteling is. Werk heeft hij niet, zegt hij, maar de kinde ren gelukkig wel. De komende we ken hoeft hij er even niet over na te denken. Wat hij wel gaat doen? „Kof fiedrinken. Veel koffiedrinken." De auto voor hem komt in bewe ging, Mohammed moet ook. Hij geeft gas, zwaait nog een keer, en ver dwijnt uit het zicht. *De namen Aziz en Layla zijn op verzoek gefingeerd De Libische kustwacht heeft op een dag 574 migranten on derschept in een reeks opera ties voor de kust van het Noord-Afrikaanse land, zo heeft de Libische marine gis teren meegedeeld. Daarnaast redden de Griekse kustwacht en Frontex ook 46 migranten voor de kust van het Griekse eiland Samos in de Oost-Egeï- sche Zee. Ter hoogte van de westelijke Libische stad al-Zawaiya wer den maandag 292 migranten van een boot geplukt, onder hen tien kinderen en 42 vrou wen. Op dezelfde dag werden 101 andere migranten van een rubberboot gehaald voor al- Zawaiya. De kustwacht on derschepte voor de kust van hoofdstad Tripoli daarnaast twee boten met 181 migran ten, onder wie negen kinde ren en 24 vrouwen. De migranten, afkomstig uit verschillende Afrikaanse en Arabische landen, werden overgedragen aan de autori teiten, nadat ze de eerste zorg hadden gekregen. Dit is een afschuwelijke situatie. Justitieminister JeffSession zou deze opgetuigde heksenjacht nu moeten stoppen Rouwende orka wil jong niet kwijt Vorige week beviel orka Tah- lequah, ook bekend als J35, voor de kust van het Cana dese Vancouver Island van een kalfje dat amper een half uurtje na de geboorte over leed. De rouwende moeder wil haar jong echter niet ach terlaten en houdt het nu al een hele week bij zich. We tenschappers volgen de wal vis en vrezen dat haar ge zondheid in het gedrang komt. Tahlequah krijgt steun van andere leden van haar or kafamilie maar verliest de groep uit het oog. Nieuwe uitbraak ebola Illegale huizen weg na brand Camp Nou doel aanslag donderdag 2 augustus 2018 GO Tekst: Sander van Mersbergen naar thuis Haast! André Bogaerds uit Vianen zou het liefst met een straaljager naar het zuiden vliegen, om maar zo snel mogelijk met zijn vakantie te be ginnen. Die indruk wekt hij althans. Op zijn eer ste vrije dag is hij al om half vier 's ochtends in de auto gestapt, met zijn partner en met dochter tje Liz. Tijd voor een kort gesprekje en een fotootje? Oké dan, snel. De achterbank ligt vol met spullen, hij vist er een stuk kaas en een verpakking ERU Goud kuipje tussenuit. Drie, twee, een... Cheese! De reis gaat naar Saint- Tropez, dus de haast van de familie Bogaerds is te verklaren. André start de motor, en laat de benzinepomp snel achter zich. Op naar het strand. Allez allez! André Bogaerds met dochter Liz. LIBIË Donald Trump blijft tweeten over Russiagate VANCOUVER TOERISTENTREKKER MHiPMVl Twee enorme handen rijzen op uit het bomenwoud van de heuvels in de omgeving van Danang in centraal Vietnam. Ze dragen een gouden brug van 150 meter lengte, waarop veel toeristen selfies maken met het natuurschoon als achter grond. FOTO LINH PHAM/AFP CONGO In hartje Afrika, in de Democratische Republiek Congo is opnieuw ebola uit gebroken. Autoritei ten in de noordoos telijke provincie Kivu, die grenst aan Rwanda en Oe ganda, maakten dat gisteren bekend. In vier bloedmonsters zijn sporen van het dodelijke virus aan getoond. In het dorp Mangina zijn mogelijk al twintig mensen overleden aan de ziekte. GRIEKENLAND Na de bosbranden rond Athene met meer dan 90 doden wil de Griekse rege ring illegaal opge trokken woningen laten afbreken. In een eerste fase moeten meer dan 3.000 bouwsels verdwijnen. BARCELONA De aanslag in Bar- celona op 17 augus tus vorig jaar had nog bloediger kun nen zijn, indien de terroristen door een explosie tijdens de voorbereidingen niet gedwongen werden hun plan nen aan te passen. De terreurcel wilde oorspronkelijk toe slaan in Camp Nou, het voetbalstadion van FC Barcelona, meldt de Cata laanse tv op basis van politiebronnen. nitj j: Een picknick op de parkeerplaats langs de snel weg en dan weer verder. A Veel Marokkanen en Algerijnen maken met de ferry via Almeria de oversteek naar Afrika.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9