Op zoek naar de vrouw in de muziek 5 ʧ-J Festival Havenfeesten Wijnfeest Kleine Schorre Musica Antiqua Brugge Het MA festival 2018 speurt naar vrouwenstemmen in de muziek. Een inspirerend thema, dat past in de huidige maat schappij, waarin de vrouwen mor relen aan de machtsverhoudingen. De vrouwen inspireerden de com ponisten vroeger als muzen. In de literatuur speelden sirenen, maag den, patronessen en heldinnen een rol. De figuur van Maria was be langrijk. De zoektocht naar de vrouw in de muziek leverde een schat aan composities op, van de middeleeuwen tot heden. MA festival Brugge is een inter nationaal gerenommeerd festival voor oude muziek. Het gaat de uit- Uit een vrouw kwam het kwade voort. Maar ook het goede daging niet uit de weg om een ver nieuwende kijk op muziek te ge ven. Elke zomer zijn er in het kader van het festival vele activiteiten te gen het historische decor van de stad Brugge: twintig concerten in kerken en het concertgebouw, de muzikale fietstocht Vélo-Baroque door Brugge en het ommeland, een oude muziekmarkt, fringeconcer- ten verzorgd door jonge, veelbelo vende ensembles, cursussen, lezin gen, een kindermuziekvakantie en natuurlijk de muziekwedstrijd Musica Antiqua, dit jaar voor kla vecimbel. In 2018, het jaar van de vrouw, vindt in Brugge een machtsver schuiving plaats, in de 55ste editie van MA festival kraakt de vrouw de noten. Een voorbeeld van de rol van de vrouw is het verhaal over Kassia. Begin 9de eeuw stonden voor de Byzantijnse keizer Theop hilos twee rijen vrouwen opge steld. Hij zou aan de uitverkoren bruid een gouden appel geven. Toen zijn oog op de beeldschone Kassia viel, liet hij zich ontvallen: 'Uit een vrouw kwam het kwade voort', doelend op Eva en de zon deval. 'Maar ook het goede', diende Kassia hem van repliek, waarmee ze verwees naar de Maagd Maria. Goud Het lef van deze feministe avant la lettre kostte haar een keizerlijk hu welijk, maar was goud waard voor de muziekgeschiedenis. Later zou ze namelijk haar eigen klooster op richten, waar ze de eerste hymnes componeerde die de tand des tijds doorstonden. In het i7e-eeuwse Italië oogstten Francesca Caccini en Barbara Strozzi succes als zangeres sen-componisten, terwijl priorin Isabella Leonarda muziek schreef in een Ursulinenklooster. De zus sen van Mozart en Mendelssohn werden minder bekend en ook Clara Schumann bleef ondanks haar muzikale talenten in de scha duw van haar man. In de muziek zeifis de vrouw vaak onderwerp. Denk maar aan personages als Ariadne, Armida en Dido en de dames die verbonden zijn met een man zoals Adam en Eva, Pyramus en Thisbe, Venus en Adonis. Voeg daar dan de vrouw bij die eeuwenlang bezongen is: Maria en je hebt een aardig idee van de muziek die tijdens MA festival wordt vertolkt. Geniet van de fatale lokroep van de sirenen, het hart verscheurende liefdeslamento, de verheerlijking van heiligen en mar telaressen en de muzikale portret ten van Eva en Maria. Zingt. „De omliggende horeca speelt er gretig op in. Steeds meer zie ik dat vriendengroepen zich al vroeg verza melen om vooraf een hapje te eten. Soms hebben ze zich speciaal ver kleed. Vanaf half acht al wordt de stemming op het podium erin ge bracht met de swingende band Roc king Piano en een uur later begint het echte evenement en komen de sfeermakers op het podium. Dat is een koor van zeventig mensen van verschillende leeftijden. Ze hoeven echt niet zuiver te kunnen zingen. Hun taak is de stemming erin te BAND Publiek is de baas bij Rocking Piano Eten en drinken brengen en te houden." Hij verheugt zich op dit volksvermaak en op de fantastische mix van bezoekers. „Dat gaat echt van jong tot oud, al of niet in rolstoel of met rollator. Eén keer hebben we voor een speciaal invali- denpodium gezorgd, maar daar werd vrijwel geen gebruik van gemaakt. Ie dereen wil blijkbaar onder elkaar zijn op het plein." donderdag 2 augustus 2018 Beeldmerk van het MA festival, fototysjeseverens Het is niet vanzelfsprekend meer dat de man de leidende rol krijgt, ook in de muziek. De vrouw laat steeds meer van zich horen en eist een prominentere rol op. In het MA festival (Musica Antiqua) in Brugge staat de vrouw cen traal. Jeanette Vergouwen Keizer Theophilos en Kassia MA festival van 3 t/m 12 augus tus in Brugge. Meer informatie: mafestival.be traal staan. Vrijdag 3 tot en met zondag 5 augustus, Kortgene Samen zingen zorgt voor ver tier en verbroe dert. FOTO RUBEN OREEL Voorafgaand aan Vlis- singen Zingt zal de swingende band Roc king Piano de stemming erin brengen met een optreden waarbij het publiek de baas mag zijn. Dat gebeurt onder het motto 'Jij roept en Rocking Piano speelt'. De band laat weten vol doende flyers en pen nen te zullen meebren gen voor het aanvragen van verzoeknummers: van Queen tot André Hazes en van ABBA tot Metallica. Rocking Piano bestaat uit een team van piano-enter tainers en begeleidende muzikanten. Het echte meezingspektakel be gint om 20.30 uur. Dan neemt het koor van sfeermakers het podium over. De presentatie wordt verzorgd door Rob Vervuurt. Vlissingen Zingt, zaterdag 4 au gustus, Bellamypark, 20.30 uur. Vanaf 19.30 uur voorprogramma met Rocking Piano Op 4 en 5 augustus vindt de tiende edi tie van het Zeeuws Wijnfeest plaats bij de Kleine Schorre in Dreischor. Het feest wordt geopend door een heuse wijnko ningin, die later haar troon zal afstaan aan een nieuwe ko ningin. Naast veel wijn, heeft het festi val verschillende eetgelegenheden zoals een oesterbar, palingrokerij en bi stro. Muziek komt van bands met wel luidende namen als de Zeevruchtjes en Liever Ier als Tuus. Zaterdag 4 en zondag 5 augustus, De Kleine Schorre, Dreischor Drie dagen lang staat Kortgene in het teken van de Havenfeesten. Op vrij dag wordt het dorpsfeest ingeluid met een Hollandse feestavond. De dag erna wordt geopend met een dorpsontbijt, waarna er demonstraties van de brand weer, helikopervluchten en boottocht jes zijn. Na verschillende optredens op zaterdagavond en zondag, zal het weekend afge sloten met een show, waarin oldtimers een-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 49