u 3 INTERVIEW JURIAAN LAHR, RODE KRUIS Het Rode Kruis begint een hulpactie voor Syrië - niet voor vluchtelingen, maar nu voor de mensen die terug naar huis willen. „Ze hebben geen schuld aan de oorlog." had over de periode 'tijdens de oor log'. Voor hem was die dus echt voor bij. Dat vond ik bemoedigend. Het einde van de oorlog is in zicht, al wordt op diverse plekken in het land nog volop gevochten. Maar de weder opbouw moet nog geheel beginnen." Alle Syriërs die hij deze week sprak, zowel in het land zelf als in kampen over de grens in Libanon, wilden terug naar huis. „Dat is het enige wat ze willen: doen wat ze voor de oorlog deden. Maar dat kunnen ze niet zonder hulp. We beginnen met drinkwater, eten, matrassen. Dan re paraties aan huizen, om die in elk ge val weer te kunnen afsluiten. Daarna komt hulp om bijvoorbeeld een be drijfje op te zetten, of om een boer weer aan zaden en gereedschap te helpen." Thuis in Nederland ervaart Lahr, zelf getrouwd en vader van een 8-ja- rige tweeling, hoe gering de bereid heid om te helpen is in conflictsitua ties. „Rationeel begrijp ik het wel: bij een natuurramp is niemand schul dig, daar zijn mensen getroffen door het noodlot. Dan ben je sneller ge neigd te helpen. Maar deze mensen zijn ook getroffen door het noodlot. Zij hebben geen enkele schuld aan wat er gebeurd is. Iedereen is wel een dierbare kwijt, iedereen heeft zijn ei gen trauma opgelopen." Peinzend: „Als ik merk hoe be zorgd ik al ben sinds ik kinderen heb, om alles wat er met hen zou kunnen gebeuren... Hoe bezorgd moeten deze mensen dan wel niet zijn? Ik vind dat we verplicht zijn om die mensen te helpen hun bestaan langzaam weer op te bouwen. Hoe moeilijk dat ook zal zijn." Van alles wat hij deze week zag in Syrië, maakte één ontmoeting de meeste indruk op Ju riaan Lahr (47), hoofd internationale hulp van het Rode Kruis. „Ik was thuis bij een vrouw die weer in haar oude flat is gaan wonen in Oost-Ghouta, in een gebouw van zes verdiepingen, zo'n vijftig appar tementen. Er zit geen muur meer in, je kijkt zo vanaf de straat naar bin nen. Tussen het puin had ze twee de kens opgehangen, bij wijze van deur, en daardoor loop je de resten binnen van wat haar huis was. Er stond al leen een bankje, en een oude diesel tank die ze had schoongepoetst om er drinkwater in te bewaren. Een vrouw van in de 50, die haar man en een zoon had verloren in de strijd. Twee andere zoons wonen nu met hun ge zinnen bij haar, allemaal in dat hokje. Ze zijn allemaal werkloos, allemaal getraumatiseerd. En ik dacht alleen maar: hoe kun je nog moed houden in zoveel ellende? Maar ze gingen door. Ze wilden hun leven oppak ken." Hoe kun je nog moed houden in zoveel ellende? Maar ze gingen door Het Rode Kruis opent vandaag giro 7244 voor vluchtelingen in en om Sy rië die teruggaan naar hun huis. Nu het geweld in diverse delen van het land is afgenomen, durven steeds meer Syriërs weer naar huis te gaan. Terug naar de puinhopen van wat ooit hun buurt was. De verwoesting is er vaak zo groot, dat ze zonder hulp niet kunnen overleven. Lahr, net terug na een week in Aleppo en Oost-Ghouta: „Het is bizar om te zien hoe mensen in die puin hopen leven, en de boel weer oppak ken, ondanks het totale gebrek aan perspectief. Sommige terugkeerders ontdekken dat hun flatje al is bezet door vluchtelingen uit andere Syri sche steden, waar nog wel gevochten wordt. Dan ontstaat daar ruzie over, of gaan ze huur vragen over de peri ode dat die mensen daar gezeten hebben. Alsof die geld hebben..." Doordat in diverse grote steden steeds meer mensen terugkeren, ont staat heel langzaam weer iets van een lokale economie. Lahr: „In het cen trum van Aleppo, waar de restau rants weer open zijn en het druk is op straat, sprak ik een man die het donderdag 2 augustus 2018 GO Juriaan Lahr is net terug van een bezoek aan Aleppo en de regio Oost-Ghouta in Syrië. Terug naar de puinhopen Het Rode Kruis helpt Syriërs om hun bestaan weer enigszins op te bouwen na de verwoestende oorlog, fotos merlijnstofels/rode kruis Kijk op de site bij /video hoe de vluchtelingen hun huizen aantreffen. Peter Groenendijk -Juriaan Lahr, Rode Kruis Hulpverlening, ook aan de allerkleinsten, komt op gang.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3