Kleinste afval blijft op strand achter 5 SCHELDETERREIN VERVUILD De hoeveelheid asbest in de bodem van het voormalige Scheldeterrein tussen Paul Kruger- ende De Willem Ruysstraat viel mee. De vervuiling met Japanse duizendknoop was ernstiger. Raymond Versloot kan zich de verbazing voor stellen. De projectleider van de gemeente Viis singen was zelf ook ver rast dat de tientallen vrachtwa gens die begin deze maand 850 ton aan zwaar vervuilde grond naar Tilburgse verbrandingsovens ver voerden, vooral woekerende plan ten bevatten. Net als het asbest is de duizendknoop netjes volgens de regels afgevoerd. „Duizend knoop is niet schadelijk voor de gezondheid, maar de plant is zo hardnekkig dat ze overal weer op duikt als ze niet met wortel en tak wordt verdelgd." De helft van de kabels, leidingen en rioleringen is intussen uit de bodem gehaald. Versloot: „Er zat zo'n 24 kilometer aan kabels en leidingen van de voormalige Scheldefabrieken in de grond. Naast stroom- en gasleidin gen kwamen we ook oude spoor rails tegen." Uit niet vervuilde grond wordt het puin gezeefd, waarna het ge schikt is voor hergebruik, meldt wethouder John de Jonge. „We kunnen veel meer grond herge- bruiken dan vooraf ingeschat. De hergebruikte grond wordt afge dekt met een leeflaag (classificatie wonen), een zeer gebruikelijke methode tegenwoordig." Dankzij die methode komt het ideaal van de 'gesloten grondba lans' in zicht en hoeft er minder grond van buiten het terrein te worden aangevoerd. Versloot en De Jonge zijn daar blij mee, maar desondanks is nog tachtigduizend kuub extra schone grond nodig voor een vlak bouwterrein. Want het valt in eerste instantie niet zo op, maar de hoogteverschillen op het twaalf hectare grote bouwter rein zijn aanzienlijk. Zo ligt de Van Dishoeckstraat op 1.30 meter boven NAP, terwijl de De Willem Ruysstraat ter hoogte van de Timmerfabriek op 3.90 me ter boven NAP ligt. De Jonge en Versloot illustreren hoe groot dat verschil is bij een paal midden op het terrein; die steekt een meter of twee boven de grond uit. „Maar als dit deel van het terrein bouwrijp wordt gemaakt, steekt er nog maar een puntje boven het straatniveau uit", verduidelijkt Versloot. Hoewel het bouwvakvakantie is en er geen mensen aan het werk zijn, hebben beide heren een helm op. Driehonderd meeuwenparen met jongen hebben het niet zo op kraamvisite. Constant met hon den patrouillerende begeleiders zorgden er voor dat de meeuwen alleen aan de zuidwestkant van De plant is heel hardnekkig. Ze moet met wortel en tak worden verdelgd het terrein nestelden. Aan de noordoostkant zijn de voorberei dingen voor de bouwprojecten Broederband en de Vesting in volle gang. Direct na de zomer wordt de Singel doorgetrokken en dit najaar begint de aanleg van de riolering in het noordelijke deel. De eerste paal voor de 55 huur- en koopwoningen in Broederband gaat nog voor nieuwjaar de grond in. Een paar maanden later volgt de start van de bouw van 46 koop woningen aan de doorgetrokken Singel. De huizen in die nieuwe wijk Vesting worden gebouwd door de VOG, die ook de nieuwe huizen aan de De Willem Ruys straat bouwde. Het is de bedoeling dat in Ves ting ook sociale huurwoningen komen. De besprekingen met cor poratie L'Escaut zijn 'in een afron dende fase', onthulde De Jonge. Net na de zomer zullen omwo nenden tijdens een inloopbijeen komst worden bijgepraat over alle komende ontwikkelingen en werkzaamheden. Van Overloop is bij de gemeente Sluis belast met het schoonhou den van de stranden. Het zou zijn eer te na zijn als er veel wordt ge vonden door de veertig mannen, vrouwen en kinderen die mee doen aan de eerste etappe van - of ficieel - de Boskalis Beach Cleanup Tour. De start bij strandpaviljoen Moio Beach in Cadzand-Bad ver loopt feestelijk, zoals hemelsbreed zo'n driehonderd kilometer ver derop ook op Schiermonnikoog. Tot en met 15 augustus wordt de Nederlandse kust in vijftien etap pes afgestruind vanuit het uiterste Na de eerste etappe is de oogst 96,5 kilo sigarettenpeuken en stukjes plastic zuiden en noorden, tot in Zand- voort. Annemarie Brevoort uit Zoeterwoude-Rijndijk doet alle dagen mee. Ze is langeafstand- loopster. „Mijn streven is maande lijks 200 a 300 kilometer te halen. Dat kan ik nu mooi combineren door het strand schoon te maken. Zo doe ik ook wat terug voor de natuur." De eerste, zeven kilometerlange, etappe eindigt bij strandpaviljoen Puur. De oogst is 96,5 kilo afval; veel sigarettenpeuken en stukjes plastic. Christiaan van Sluis van Stichting De Noordzee bevestigt wat Van Overloop bij het vertrek zei: „Het strand is hier schoon, maar hele kleine stukjes afval krijg je niet gemakkelijk weg." Meedoen? Wie aan de actie wil meedoen, kan vandaag bij Panta Rhei in Viissin gen terecht, vrijdag op Neeltje Jans, zaterdag bij Westerschouwen en zondag op de Brouwersdam. Starttijd steeds: 10.00 uur. donderdag 2 augustus 2018 GO Japanse duizendknoop geruimd René Hoonhorst Viissingen Wethouder John de Jonge (I) en projectleider Raymond Versloot op het voormalige Scheldeterrein in Viissingen. foto lex de meester - Raymond Versloot, projectleider Het strand bij Cadzand-Bad lag er gisterochtend prachtig bij. Geen vuiltje te bekennen, zo te zien. „Er ligt bijna niks", zegt Ronny van Overloop, vooraf gaand aan de start van de jaar lijkse strandschoonmaakactie van Stichting De Noordzee. Harmen van der Werf Cadzand-Bad iMétW DOMBURG GOES RENESSE MIDDELBURG TERNEUZEN ZOUTELANDE ETTEN-LEUR KAMPERLAND SLUIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33