Ze zijn er ween Zeeuwse mosselen Duikcentrum test alarmeringssysteem II ZRTI kan blaastumoren nauwkeuriger bestrijden 3 Het seizoen werd gisteren inge luid bij Yerseke, waar de Neder landse onderzeeboot Drebbel de nieuwe oogst boven water haalde. Vervolgens nuttigden zo'n hon derd genodigden en andere aan wezigen uit Nederland en Vlaan deren een mosselmaaltijd op een zandplaat midden in de Ooster- schelde. Blij verrast Liefhebbers van de Zeeuwse deli catesse moesten dit jaar wat langer geduld hebben. „Mosselen zijn een natuurproduct", aldus Addy Risseeuw, voorman van de mos selkwekers. „De ene keer word je al vroeg in het seizoen blij verrast met een mossel van uitzonderlijke kwaliteit, zoals twee jaar geleden. Dit jaar is dat later. Het blijft gis sen naar de oorzaak." De mosselsector is volop bezig met het vernieuwen van de perce len in de Oosterschelde en de Waddenzee. Oude percelen wor- De mosselsector is volop bezig met het vernieuwen van de percelen den teruggegeven aan de natuur en elders komen nieuwe. De ver wachting is dat dat de productie en kwaliteit van de mosselen ten goede komt. SCHARENDIJKE Duikcen trum De Rabbelaar in Scharen- dijke heeft een systeem ontwik keld dat de duiktijd en locatie van duikers precies bijhoudt. Een timer tikt eenvoudig de tijd af. Duurt een verblijf onderwa ter langer dan opgegeven, dan springt het computerscherm op rood. „Op dat moment ga ik even kijken wat er aan de hand is", zegt eigenaar Sean van leien. Het systeem wordt momen teel getest. „Eigenlijk is het zo eenvoudig dat je niet snapt waarom niemand daar eerder mee is begonnen", zegt Van le ien. Duikers wordt gevraagd op de computer een formulier in te vullen. Naast hun naam en een telefoonnummer van het thuis front wordt de geplande duik tijd en locatie genoteerd. „Dan weten we precies wanneer en waar we moeten gaan zoeken, als er iets mis is." Toen twee duikers eind mei in het wrak van Le Serpent de weg kwijtraakten en niet meer tijdig boven kwamen, werd dat pas opgemerkt toen Van leien 's avonds zag dat ze hun autosleu tels nog steeds niet hadden op gehaald. „Verder wisten we niets van die mannen. Dat wil ik niet nog een keer meemaken!" Van leien wil het systeem ook beschikbaar stellen aan duikers die niet via De Rabbelaar dui ken. Blaastumoren kunnen voortaan beter worden behandeld. Door middel van een nieuwe techniek kan het Zuidwest Radiotherapeu tisch Instituut (ZRTI) in Vlissingen tumoren nauwkeuriger bestralen. En dat zorgt ervoor dat patiënten weer minder bijwerkingen hebben. Radiotherapie, het bestralen van kankercellen, is complex. Voordat de behandeling kan beginnen, wordt het te bestralen gebied eerst goed in kaart gebracht met CT-, MRI- of PET-scans. Op basis daar van wordt een bestralingsplan ge maakt. Het uitgangspunt is dat de tumor zo goed mogelijk de voorge schreven dosis straling krijgt en de organen en weefsels eromheen zo weinig mogelijk. Maar bij sommige tumoren, waaronder tumoren in de blaas, is het maken van een bestralingsplan extra moeilijk. Want de vorm en grootte van de blaas kan van dag tot dag behoorlijk variëren. Om er ze ker van te zijn dat de tumor vol doende bestraling krijgt, wordt tra ditioneel gebruik gemaakt van een extra marge rondom het gebied dat wordt bestraald. Het nadeel daarvan is dat ook ge zond weefsel wordt bestraald waar door bijwerkingen kunnen optre den. Met de nieuwe techniek kan wor den volstaan met veel krappere marges en dus minder kans op bij werkingen voor de patiënt. week. Aan de Zeeuws-Vlaamse kust is ook nog een enkele kam- peerplek beschikbaar op de cam pings. Camping De Betteld in Cadzand heeft bijvoorbeeld vanaf woensdag ruimte. Weekprijs: 300 euro. Camping Schippers in Nieuwvliet-Bad heeft vanaf 10 au gustus nog één gaatje. „Het is een topzomer", zegt eigenaresse An neke de Hullu-Schippers. Ook zij moet regelmatig nee verkopen: de camping was al vroeg in het sei zoen nagenoeg volgeboekt. „Men sen kiezen vanwege het mooie weer voor een vakantie dichter bij huis. Ze hoeven geen kilometers te maken om naar het strand te kunnen. Veel gasten zijn voor het eerst in Zeeuws-Vlaanderen: ze zien nu eens hoe mooi de streek is." dik maandsalaris (2600 tot 3600 euro) verblijf je een week in grote luxe villa's in Colijnsplaat of Bres- kens. Wie een last-minute vakantie week nog enigszins betaalbaar wil houden, moet een tent of caravan meenemen. Maar ook kampeer plaatsen zijn moeilijk te vinden. Op geen enkele Ardoer-camping is volgende week nog een plek vrij, vertelt de website van die or ganisatie. Roompot heeft nog be schikbaarheid op Camping Dis hoek en Camping De Zandput in Vrouwenpolder. Rosten: zo'n 330 euro voor een kampeerplaats met stroom. Walcheren zit tjokvol, blijkt uit een rondgang langs de websites van campings. Veel campings in Domburg, Zoutelande, Roude- dat ze bezet zijn tot en met 18 au gustus. Minicamping De Rieken- dief in Roudekerke heeft de ko mende weken ook geen plekken vrij. Eigenaresse José Lampert heeft de laatste 25 jaar zelden zo'n drukke zomer meegemaakt. De telefoon staat dagelijks roodgloei end. „En er komen regelmatig au to's het erf oprijden, en de men sen zijn nog verbaasd dat we vol zitten ook. Als we een annulering hebben, is die plek heel snel weer opgevuld. Dat is natuurlijk su per." Topzomer In Burgh-Haamstede kunnen toe risten vanaf zaterdag nog terecht bij Camping De Duinhoeve en camping Rozenhof. Ze betalen dan rond de 250 euro voor een donderdag 2 augustus 2018 Het Zeeuwse mosselseizoen is officieel begonnen. Dat is wel iswaar enkele weken later dan gebruikelijk, maar nog altijd voldoende reden voor een feestje. Rolf Bosboom Yerseke - Addy Risseeuw, voorman van mosselkwekers kust is propvol Een bijna volle bezetting Campingeigenaar Kenneth Horst staat voor het huisje dat vol- van de camping. gende week vrij is en nu nog wordt bezet, fotos dirk-jan gjeltema Jeffrey Kutterink Vlissingen Camping International in Renesse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31