Dommelend dorn Veel steun voor petitie tegen doden katten Noord-Beveland zegt nee tegen heliumballon Herdenking Slag om de Schelde kost regio vier ton 2 WILLEM VAN DAM Column In Gapinge geweest. Bijna vijftig jaar woon ik in Zeeland, maar Gapinge had ik nog nooit be zocht. Wat heeft een mens im mers in Gapinge te zoeken. Niet zo heel veel, toch? Ja, je kunt er elke dinsdagmid dag koersballen in het dorpshuis De Spil, over twee weken wordt er een pianoconcert in de kerk ge houden en er is een minicamping waar je des donderdags tegen be taling van 3,50 euro p.p. ('op eigen risico') met een koe mag knuffe len. bord aan het begin van het dorp. Een handjevol straten, zo'n vijf honderd zielen. Door de Dorps straat gaat een man met een rieten hoedje op het hoofd en een hark over de schouder. 'Huj.' 'Huj.' seweg wijzen rood-witte ANWB- bordjes de fietser de weg over Walcheren; naar Middelburg is het 5 kilometer, naar Vrouwenpolder 4 kilometer. Hoog in de lucht, ver boven de koningslindes die in het perkje rond de eeuwenoude kerk zijn geplant bij de inhuldiging van koning Willem-Alexander en de geboorte van prinses Amalia, zwe ven héél majestueus een-twee- drie-vier(l) ooievaars. Rond de kerk (volgens de WV dateert de toren van de eerste helft van de 15de eeuw en heeft ze als enige dorpskerk op Walcheren onbe schadigd de Tachtigjarige Oorlog overleefd) staan lieflijke huisjes met groen-witte luiken, die al te fel zonlicht buiten moeten hou den. Aan de voet van de toren zo'n 25 grauwgrijze grafzerken, de tijd heeft ze enigszins uit het lood ge zet. Een van de grafstenen vertelt in slechts een paar woorden het treurig lot van ene Jaapje (7 Oct. 1924 - 8 Aug. 1925) die nog geen jaar oud mocht worden. niet in hun hoofd halen om over Gapinge ook een liedje te maken. Want Gapinge moet vooral blijven wat het is: een dommelend dorp. Gapinge moet vooral blijven wat het is DESTELLING Vandaag: Wildkamperen moet kunnen Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters TOOS EN HENK ZIJN OP VAKANTIE TUURUJK MET HAPPY ENWNSi HENK HET IS VAKANTIE Snelheidsduivels zijn rijbewijs kwijt Jacht in brand in haven NIEUWERKERK Brand in tarweveld snel bestreden De petitie is een initiatiefvan Nancy Willekens uit Kwadendamme. „Ik zag een bericht op Facebook dat ze in Zeeland ook gaan stemmen over het afschieten van katten", zegt zij. „Het eerste wat in mij opkwam was: dit kan niet. Omdat ik weet dat je met velen moet zijn om iets te verande ren, dacht ik: ik begin een petitie." Het Zeeuwse provinciebestuur overweegt in navolging van Fries land en Utrecht het afschieten van verwilderde katten toe te staan, om dat de dieren schade veroorzaken aan de natuur. In december beslis sen Provinciale Staten over de nota Natuurwetgeving, waarin het voor nemen is opgenomen. „Het heeft geen enkele zin om die katten te gaan afschieten", zegt Wil lekens. „Daar los je het probleem niet mee op. Het enige wat werkt is een grootschalig castratie- en steri lisatieproject." Stichting Scheldekat, die de petitie steunt, past in Zeeland die methode toe. Willekens wil de petitie aanbie den aan het provinciebestuur. „Ik hoop dat ze er dan ook rekening mee gaan houden." Ze trekt al langer ten strijde tegen dierenleed. Vorig jaar nam zij het initiatief voor een actie Het enige wat werkt is een grootschalig castratie-en sterilisatieproject tegen de mogelijke komst van bruinvissen naar Deltapark Neeltje Jans. „Dat is goed afgelopen, want er zijn nog steeds geen bruinvissen." In vragen aan minister Carla Schouten heeft de Partij voor de Dieren aangedrongen op een lande lijk verbod op het afschieten van katten. Een wedstrijd houden met helium- ballonnen is op Noord-Beveland verleden tijd. De rubberen resten zijn slecht voor het milieu en daarom verleent de gemeente per 1 januari niet langer toestemming voor het oplaten van ballonnen. Er zijn tegenwoordig biologisch afbreekbare ballonnen te krijgen, maar daarvoor maakt de gemeente geen uitzondering. „Dat rubber is in de natuur nog steeds niet snel genoeg afgebroken om schade te voorkomen", zegt wethouder Pim Schenkelaars. „Dieren kunnen de resten nog altijd voor voedsel aan zien of verstrikt raken in de touw tjes." Dat ballonnen oplaten straks niet meer is toegestaan, betekent overigens niet dat de ballon in zijn geheel verboden is. „Bij een feestje kunnen inwoners gerust ballonnen ophangen, als ze de versiering na afloop maar netjes opruimen. Net zoals dat bij de opening van de Spar in Colijnsplaat en de Aldi in Kam perland is gebeurd." Voor verenigingen en organisa ties betekent het besluit dat zij op zoek moeten naar een alternatief. Schenkelaars weet er een paar te noemen: „Een lampionnenoptocht, vliegeren of bellen blazen." De landelijke herdenking van de Slag om de Schelde, volgend jaar in Terneuzen, gaat een half miljoen euro kosten. Daarvan moet vier ton door 'de regio' worden opgebracht. In 2019 is het 75 jaar geleden dat de cruciale Slag om de Schelde, aan het einde van de Tweede Wereld oorlog, werd gevoerd. Zeeland en Brabant werken aan een gezamen lijk herdenkingsprogramma, dat plaatsvindt tussen begin septem ber en begin november 2019. Ook wordt aangesloten bij de landelijke campagne rond 75 jaar Vrijheid, die loopt tot oktober 2020. Het lus trumjaar krijgt een 'nationaal start moment' op 31 augustus 2019 in Terneuzen, met een groot pu blieksevenement. De NOS zal waarschijnlijk een deel van het pro gramma uitzenden. Het Zeeuwse provinciebestuur verwacht dat de opening een half miljoen euro zal kosten. Het Natio naal Comité 4 en 5 mei betaalt 100.000 euro. De provincie en de gemeente Terneuzen gaan nu pro beren de rest van het geld bij elkaar te krijgen. Zij zullen onder meer een beroep doen op het bedrijfsle ven in Zeeuws-Vlaanderen en Vlaanderen. donderdag 2 augustus 2018 Welkom in Gapinge, zegt een Op de hoek met de Schellach- En verder? Verder niks eigenlijk. Laten die lui van Blof het vooral Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik heb ook een onzinbaan 508 reacties TERNEUZEN Een bestuurder die vo rige week met 127 kilo meter per uur over de Mr. F.J. Haarmanweg in Ter- neuzen scheurde, mag vier maanden niet autorij den. Dat heeft de officier van justitie besloten. Op de Haarmanweg mag maximaal vijftig worden gereden. Ook twee an dere bestuurders moeten voorlopig hun auto laten staan. Een bestuurder die 59 kilometer per uur te hard over de Tractaat- weg reed (129 waar 70 de limiet is), moet de auto twee maanden laten staan. Een andere be stuurder werd betrapt op alcohol achter het stuur. Deze bestuurder had ruim drie keer te veel ge dronken.Hij kreeg een rij ontzegging van zeven maanden. BRUINISSE In een jacht in Bruinisse is gistermiddag brand uit gebroken. Er kwam veel rook vrij bij de brand Het jacht lag in de jachtha ven. De brandweer rukte met meerdere voertuigen uit. Om 15.50 uur was de brand onder controle. In Nieuwerkerk woedde gisteren korte tijd een brand in een tarweveld naast een loods aan de Galgeweg. Om 13.19 uur werden de hulpdiensten gealarmeerd. De brand was snel uit. Om 13.25 uur meldde de Veilig heidsregio Zeeland al dat het vuur geblust was. Aanvankelijk leek het te gaan om een brand in de loods zelf. Twee blusvoertuigen en een waterwagen rukten uit om de vlammen te bestrijden. Een petitie tegen het afschieten van verwilderde katten in Zee land is binnen enkele dagen al ruim 2200 keer getekend. Rolf Bosboom Kwadendamme - Nancy Willekens, initiatiefnemer Ellen Jobse Wissenkerke Rolf Bosboom Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2