u 21 De Engelse hockeysters namen Oranje de afgelopen driejaar twee hoofdprijzen af, waaronder olympisch goud in Rio. Vanavond treffen de rivalen elkaar in de kwartfinale van het WK. Groot-Brittannië vlak voor tijd op 3-3 en won het weer via shoot-outs. Nederland moet behalve met de ka- rakterhockeysters van Engeland dus ook voorbij goalie Maddie Hinch zien te komen, de heldin van de ploeg. De ploeggenote van Dirkse van den Heu vel bij SCHC werd gezien als dé speci alist in shoot-outs. Haar Nederlandse collega Anne Veenendaal twijfelt ech ter: „Ze won in het begin een paar heel belangrijke series. Maar daarna heeft ze ook shoot-outs verloren, onder meer tegen ons in de play-offs." Of Veenendaal vanavond keept is afwachten. In de poulefase rouleerde ze per helft met Josine Koning. Voor Bizar dat de pijn van zilver soms meer in je geheugen zit dan het geluk van de gouden medailles uit Peking en Londen de eindfase van het WK kiest Annan één doelvrouw. Beiden hebben de af gelopen weken honderden shoot-outs geoefend en zeggen er klaar voor te zijn, mocht het er vanavond weer op uitdraaien. „Het is zeker niet dat we er tegenop zien", zegt Veenendaal. „Maar ik denk dat we goed genoeg zijn om het in de wedstrijd af te maken." Besloten trainen is voor een hockey- ploeg nog niet zo eenvoudig. De hek ken van het WK-stadion in Londen stonden gisterochtend wagenwijd open, er waren te weinig stewards om ongewenste spionnen of journalisten weg te sturen. Bondscoach Alyson Annan wilde op de dag voor de kwart finale tegen Engeland geen pottenkij kers langs het veld, want er werd ge traind op 'wedstrijdspecifieke situa ties'. Het is duidelijk: na de formalitei ten van de poulefase gaat het WK écht beginnen. Over het algemeen mag het idee heersen dat Oranje vanavond een klasse beter zal zijn dan het gastland. Maar ja, het blijft Engeland... Op het EK van 2015, in hetzelfde stadion, en een jaar later bij de Olympische Spe len van Rio de janeiro was Engeland (of beter, Groot-Brittannië) ook niet beter. Maar de ploeg won via shoot- out-series wel twee keer goud, ten koste van Nederland. En er zitten van avond 10.000 Engelse fans op de spe ciaal gebouwde torenhoge tribune van het Lee Valley Hockey Centre. Ze wor den opgejut door de dj, die op elk ge wenst ogenblik op een knop drukt om met bombastische muziek het thuis voordeel maximaal uit te buiten. Voor de speelsters van het Neder lands elftal zal niets mooier klinken dan de stilte van een vol stadion. „Tegen En geland spelen we al tijd spannende pot jes", weet Lidewij Weiten. „We gaan echt niet gemakkelijk winnen." De ergste pijn van 'Rio' is wel verdreven, zegt de spits. Dat gebeurde vorig jaar op het EK, waar Nederland op weg naar de titel van Engeland won (1-0). Beladen Tot dat moment zat het diep, bekent Weiten. Haatte ze de Engelsen? „Ja, sowieso. Vlak voor die wedstrijd op het EK zat ik rustig tv te kijken, toen bij de NOS ineens beelden van Rio werden uitgezonden. Ik heb hem niet uitgezet, probeerde stoïcijns te blijven kijken. Maar daarna heb ik mijn gevoel wel gedeeld met de rest en zijn we even gaan zitten om het erover te hebben. Het voelde extra beladen. Ik ben blij dat we ze toen hebben verslagen. Revanche is het na tuurlijk niet, het olympisch zilver ««,000000 JLCuroHockey werd niet ineens goud. Dat blijft pijn lijk. Bizar dat de pijn van zilver soms meer in je geheugen zit dan het geluk van de gouden medailles uit Peking en Londen. Maar dat zal wel topsporters eigen zijn." Aanvoerster Carlien Dirkse van den Heuvel gaat in de wed- strijdbespreking geen oud zeer oprakelen. „Als ik zou zeggen: 'we gaan ze pak ken, want zij hebben toen dat goud van ons afge pakt', werkt dat mis schien bij Margot van Geffen, Eva de Goede of bij Lidewij. Maar veel an deren waren er toen he lemaal nog niet bij en denken: waar heb je het over?" Zoals ook het Enge land van nu een totaal andere ploeg is dan het Groot-Brittannië van de Spelen. Dirkse: „Je moet er gewoon over heen stappen en die wedstrijd benaderen vanuit jezelf. Wij zijn de betere ploeg, we hebben vertrouwen in de winst. In die zin zijn we zelf onze grootste tegenstan der. Ploegen kunnen het ons moeilijk ma ken als wij niet scherp zijn, of niet goed. Dat zie ik niet als iets arrogants, het is hoe het is." Op het EK van 2015 in Londen stortte Oranje na een 2-0 voorsprong plots als een kaartenhuis in elkaar. Het kostte bondscoach Sjoerd Marijne uiteindelijk de kop. In Rio kwam donderdag 2 augustus 2018 GO Rio 2016: het verdriet is groot bij Oranje na de nederlaag tegen Groot-Brittannië. fotosanp - Lidewij Weiten De kwartfinale van het WK tussen Nederland en Engeland is vanavond om 21.15 uur te zien op NPO 3. Rik Spekenbrink Londen LONDCN 2015- OOOOOO r-«pcHr '<ey verslagen na shoot-outs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21