Schadeclaim om dwangarbeid' bij de nonnen 12 i ROOF KONINGSHUIS Lt" Alle ingrediënten voor een spannende film zijn aanwezig: een oude kathe draal, eeuwenoude Zweedse kroonju welen, dieven, een meer, een speed boot en voor het ludieke element twee damesfietsen. Scenarioschrijvers gaan er vast later mee aan de slag, maar gisteren heerste er vooral ontzetting in Zweden, nadat dieven brutaal aan de haal waren ge gaan met de begrafeniskronen van de oude Zweedse koning Karl IX en zijn vrouw koningin Kristina. De buit be stond uit gouden kronen en een 17de eeuws ornament dat bekend staat als de 'riksapple' (rijksappel). De set werd op klaarlichte dag gestolen uit de oude kathedraal van Strangnas, ten westen van Stockholm, waar die in een glazen kist lag uitgestald. Ongewoon voor Zweden, zo'n klus. De laatste jaren was vooral Frankrijk het decor van spectaculaire sieraad diefstallen. Kim Kardashian werd twee jaar geleden in een Parijs hotel beroofd van negen miljoen dollar aan sieraden. Een van de dieven vluchtte op de fiets en liet daarbij en passant een ring vallen ter waarde van 30.000 dollar. In Saint-Tropez gingen dia mantdieven er met een motorboot vandoor. Nu is de omgeving van Saint-Tro- pez overzichtelijk en komen dieven over het water doorgaans niet ver. Las tiger is het in Zweden, waar de rovers het Malarmeer opstoven in hun snelle boot. Dat meer meet ruim duizend vierkante kilometer en heeft on telbare inhammen en eiland jes. Getuigen zagen twee verdachten alleen nog wegstuiven naar een speedboot die net on der de kathedraal lag aangemeerd. Pas na dat iemand in de ka thedraal ging kijken waarom ze zo'n haast zouden kun nen hebben, werd een nationale klop jacht ingezet. „We zijn op het land, in het water en in de lucht op zoek naar de dieven", aldus een poli tiewoordvoerder. Veel le verde dat nog niet op. Elk spoor ontbreekt van de dieven en hun koninklijke buit. De motor- 53 boot is wel teruggevonden. De politie vermoedt dat er ergens een vluchtauto stond geparkeerd die de daders verder heeft gebracht. Onschatbare waarde Volgens politiewoordvoerder Thomas Agnevik zijn de verloren objecten "van onschatbare waarde en van nati onaal belang". De juwelen van de natie zijn al ruim honderd jaar niet meer ge dragen door leden van de koninklijke familie, maar worden wel regelmatig tentoongesteld. Dat er niet altijd even zorgvuldig met het Zweedse erfgoed wordt omgegaan bleek in 2012. Een 19- jarige vriend van de man van prinses Christina opende de kluis van hun ap partement en ging er vandoor met ruim 100.000 euro aan sieraden. Een deel verkocht hij aan onbekenden. De vraag is wat de dieven met de kroon juwelen kunnen doen. Helers zullen - na alle aandacht en de nationale status van de buit - niet in de rij staan. Naar verluidt waren de juwelen verzekerd. De koninklijke juwelen werden in Zweden aanvankelijk begraven met de overleden vorsten en later weer opge graven om tentoon te stellen. Ten tijde van de diefstal was de kathedraal open voor bezoekers en was er ook perso neel aanwezig. Niemand raakte ge wond. En de damesfietsen? Daarmee reden de daders van de kerk tot aan het water waar de boot lag' We zijn op het land, in het water en in de lucht op zoek naar de dieven De vrouwen stellen hun verdere leven geleden te hebben onder 'de uitbuiting door de zusters'. Zij hebben advocaat Liesbeth Zeg veld ingeschakeld, gespecialiseerd in aansprakelijkheid voor men senrechtenschendingen. Een onlangs bij toeval gevon den dagboek van Jeanny Nies (58) is één van de weinige, tastbare bewijzen van de kinderuitbui ting. Daarin beschrijft Nies hoe ze als 14-jarige dag in, dag uit ach ter de naaimachine moest zitten: 'Ik kan niet wennen aan het kei harde werken en vroege opstaan. Vandaag weer keihard gewerkt. Ik ben zo moe.' Hubert Janssen, directeur van het klooster van de Goede Herder in Bloemendaal, zegt dat de con gregatie graag wil meewerken aan een onafhankelijk onderzoek. Hij laat de beschuldiging van dwangarbeid echter aan de vrou wen. „Of dat zo is, moet dan uit dat onderzoek blijken." De meisjes hebben onder an dere voor de nonnen gewerkt aan producten van Seahorse, een toenmalig merk van badlakens en Vandaag weer keihard gewerkt. Ik kan er niet aan wennen. Ben zo moe washandjes van TenCate in Al melo. De directie van het huidige Koninklijke Ten Cate zegt 'geen weet te hebben'van mogelijke misstanden in het klooster. De van oorsprong Franse con gregatie had kloosters in Tilburg, Zoeterwoude, Velp, Bloemendaal en dus Almelo. Van 1876 tot ver in de jaren 70 van de vorige eeuw werden daar meisjes gedwongen opgevangen en vijf hele dagen per week in wasserijen en naaiza- len aan het werk gezet. In Almelo gebeurde dat tot eind jaren 70 in het nu verdwenen klooster. Het zou in totaal om 3700 kinderen gaan. De groep die de schade claim indient, bestaat uit circa 20 vrouwen, van wie er acht in Al melo hebben gezeten. „Almelo was de hel op aarde", zegt Lies Vissers (65) uit Rotter dam. Zij is met Joke Vermeulen (63) uit Emmen een van de vrou wen die nu vecht voor erkenning en genoegdoening. De meisjes zaten er bijna allemaal tegen hun wil. Ze waren er geplaatst door de kinderbescherming of hun ou ders omdat ze opstandig waren of ongewenst zwanger, veroordeeld of wees. Zij zouden heropgevoed en onderwezen worden, maar van school was amper sprake, zeggen de vrouwen. donderdag 2 augustus 2018 GO Rovers Zweedse kroonjuwelen vluchtten op twee damesfietsen De Zweedse politie heeft gisteren Interpol ingeschakeld voor de op sporing van de Zweedse kroonju welen. De begrafenisregalia van koning Karl IX en zijn echtgenote koningin Kristina werden dinsdag uit de kathedraal van Strangnas gestolen. Van de dieven ontbreekt elk spoor. Bob van Huët Rotterdam/Strangnas ▲T De buit bestond uit gouden kronen en een 17de eeuws ornament dat bekend staat als de 'riksapple' (rijksappel). FOTO'S REUTERS, EPA - politiewoordvoerder Een groep vrouwen die als kin deren in Almelo onder dwang werd opgevangen in het kloos ter De Goede Herder, bereidt een schadeclaim voor tegen deze congregatie. Zij hebben voor de nonnen jarenlang onbe taalde dwangarbeid verricht in naaiateliers, zeggen ze. Lucien Baard Almelo -Jeanny Nies (dagboek)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12