II 9 Opnieuw roep om bijvoeren wild De discussie over het bijvoe ren van wild in de Oostvaar- dersplassen is weer opgelaaid. Actievoerders maken zich nu zorgen over de conditie van de ongeveer 150 heckrunde- ren in het natuurgebied. Zij willen dat de provincie Flevo land opdracht geeft aan Staatsbosbeheer de dieren on middellijk bij te voeren. De sociale media staan bol van verontwaardiging sinds in het weekeinde foto's op Fa- cebook verschenen van uitge mergelde runderen. Verschil lende actiegroepen dreigen zelf weer te gaan voeren in het natuurgebied, net zoals afge lopen winter gebeurde. De fracties van soPlus en PW in Flevoland eisen per direct maatregelen. Volgens de pro vincie en Staatsbosbeheer is bijvoeren helemaal niet no dig. „Er is voldoende eten en drinken in het gebied. De conditie van de runderen is matig, omdat deze dieren veel tijd nodig hebben om bij te komen van de ontberingen van de winter. En een wild rund ziet er nou eenmaal an ders uit dan een melk- of vleeskoe", aldus een woord voerster van Staatsbosbeheer. Ontslag na rapport verdwenen vlucht De chef van de burgerlucht vaartautoriteit in Maleisië is afgetreden naar aanleiding van het rapport over de ver dwijning van vlucht MH370. Hierin werden tekortkomin gen van de luchtverkeerslei ding vastgesteld. Azharuddin Abdul Rahman trok daaruit de conclusie dat de luchtver keersleiding had gefaald. MH370 verdween in 2014 met 239 mensen aan boord tijdens een vlucht van Kuala Lumpur naar Peking. Race om Teslafabriek Zes wolfjes geboren Downloaden steeds netter vrij nieuw. Tot het essay van Graeber werd het niet als zodanig benoemd of onderzocht. Waarom mensen hun werk nutteloos vinden, is ook niet klip en klaar. Wie de mails doorleest, ziet wel dat er meer oorzaken zijn. Sommigen geven aan dat ze regelma tig onnodig iets moeten uitzoeken, waarna met de resultaten niets wordt gedaan. Anderen zijn de hele dag iets aan het controleren of meten, waar ze het nut niet van inzien. Hoogleraar Dur vindt het 'zorg wekkend' dat zo veel mensen hun werk als onzinnig ervaren. Een sales- man in de telecomsector schrijft: „Het is frustrerend elke dag opnieuw te vertrekken naar het werk en 's avonds moeier thuis te komen." Er zouden echt vervolgstappen geno men moeten worden, nu we dit we ten, zegt Dur. „Organisaties moeten hun mensen vragen of ze hun werk zinvol vinden, neem het mee in de tevredenheidsonderzoeken." Er is een sterke relatie tussen of mensen hun werk zinvol vinden en hoe tevreden ze zijn Menig briefschrijver maakt zich be halve over zijn of haar eigen onzin- baan, ook kwaad om het verschil in beloning voor 'zinnige beroepen' en 'onzinnige beroepen'. Ivar mailt: „Er is een grote groep die juist wel heel nuttig werk doet, maar daar niet voor betaald wordt: de vrijwilligers in het onderwijs, de sport, het welzijn, de (mantel)zorg, voor goede doelen, en zovoort. Het is eigenlijk de wereld op z'n kop: mensen die geen nuttig werk verrichten, krijgen betaald en men sen die wel nuttig werk verrichten, krijgen niets of weinig." Het valt nog niet mee om de on- zinbaan vaarwel te zeggen. Graeber tekent in zijn boek op: „De baan is weliswaar overbodig, maar je kunt er moeilijk bezwaar tegen heb ben als je je kinderen ervan te eten kunt geven." Toch zijn ze er wel, de mensen die dan liever een onze kere toekomst tegemoet gaan. Een man schrijft 'na achttien jaar bij Air France KLM te hebben gewerkt in een hoop bullshit jobs (IT, marke ting, sales, development) uit die malle molen te willen geraken'. In mei is hij voor zichzelf begonnen. „Ik weet dat het een risico is, maar het risico is veel groter dat je tot het einde van je werkzame leven de bull shit jobs blijft doen en dan terugkij kend bedenkt dat er in die tientallen jaren zo veel kansen waren om iets 'echts' en iets leuks te gaan doen." Voor Cora was het de beste beslis sing ooit: „Ik werkte in een project voor een provincie, bedacht om de gedeputeerde te laten scoren. Ik had er al pijn van in mijn lijf en het was niet het eerste duurbetaalde onzin- klusje wat ik deed voor dat adviesbu reau." Toen haar man een hersen staminfarct kreeg, zei ze haar baan op. „In liefde met elkaar leven, daar gaat het om, met respect voor je om geving. Een onzinbaan paste daarbij niet. Mijn leven heeft zin gekregen." teren en kattenfilmpjes kijken?" Overigens kan iemand met een on zinbaan het wel heel druk hebben, blijkt uit diverse e-mails van lezers. Als reactie op het interview met Graeber schrijft een man die werkt bij ING: „Uw artikel heeft het over mensen die zich vervelen, ik neem alleen maar stress waar bij mijn col lega's. Om niets hè, want we kunnen eindeloos vergaderen en papieren werkelijkheden creëren, maar als we de stekker uit zo'n megaproject trek ken, gebeurt er letterlijk niets. Grote falende projecten, honderden miljoe nen besteden en vele manjaren met maar een deel van het beloofde resul taat, is mijns inziens ook bullshit." Het hele fenomeen onzinbanen is woensdag 1 augustus 2018 LELYSTAD n In Japan is de extreme zo merhitte na een korte pauze teruggekeerd. Gisteren be zweken er opnieuw twee mensen onder de loden hitte. In totaal eiste de al meer dan twee weken aan houdende hittegolf in het Japan al zeker 119 mensenlevens. KUALA LUMPUR Waterkanonnen van de politie, die doorgaans op menigten relschoppers worden gericht, besproeien in het Duitse Bo- chum bomen en planten langs de wegen. Ook Duitsland kampt deze zomer met extreme hitte en droogte, foto reuters BERLIJN De Amerikaanse autobouwer Tesla praat met de Duitse en Neder landse autoriteiten over de bouw van een eerste grote fabriek in Europa. Dat meldt The Wall Street Journal. Tesla-baas Elon Musk wil in Europa een 'gigafabriek' bouwen voor de productie van elektrische auto's en accu's. Duits land heet favoriet in de race hiervoor. MEPPEN Op 20 kilometer van de Neder landse grens zijn zes wolvenwelpen geboren. Wolven- roedels hebben enorme territoria, dus de kans is groot dat de die ren zich ook in Ne derland laten zien. AMSTERDAM Het aantal inter netters in West- Europa dat wel eens illegaal mu ziek, films, series, boeken of games downloadt of streamt, is tussen 2014 en 2017 ge daald. Tegelijker tijd zijn de beste dingen aan legale producten in die periode toegeno men, zo blijkt uit onderzoek van de Universiteit van Amsterdam in zeven landen. - Robert Dur, econoom Twee op de vijf werknemers ziet het nut niet van zijn of haar werk. ILLUSTRATIE STUDIO VONQ WATERKANONNEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9