Juli extreem zonnig in Zeeland 5 BEVER TERUGKEER NAAR ZEELAND De 19de juni 2018 zal LoekVersluijs zich nog lang heugen. Het is de dag waarop hij de eerste vraatsporen van 'zijn' bever ontdekte. ij heeft de blik van een kenner, Loek Ver- sluijs. In één oogop slag heeft hij, varend over het zuidelijke Otheense Kreek bij Terneuzen, vraatsporen van de be ver gezien. De eerste in Zeeland sinds ruim tweehonderd jaar. Versluijs is muskusrattenvanger bij waterschap Scheldestromen. Hij vindt het zelf helemaal niet verbazingwekkend dat hij ziet wat anderen nauwelijks zullen her kennen. „Het is mijn werk. Als ik sporen van dieren niet zou kun nen herleiden, zou ik een slechte muskusrattenvanger zijn." Versluijs zal 19 juni 2or8 niet snel vergeten. Op die de dag zag hij voor het eerst vraatsporen van 'zijn' bever. Vervolgens is het nieuws nog een tijdje stilgehouden, want ze kerheid voor alles. Versluijs is de primeur gegund. Hij is een bever fanaat. „Ik ga geregeld naar de Biesbosch en naar de Ardennen om bevers te kijken, en nu zit er in mijn eigen gebied ééntje. Schitte rend." Kwestie van tijd Lang is uitgekeken naar de 'onver mijdelijke' terugkeer van de bever naar Zeeland. Bij het Vlaamse Lo keren zit een vrij grote populatie. „Het was een kwestie van tijd, voordat ze hierheen zouden ko men", durft Pepijn Calle, mede werker van Het Zeeuwse Land schap, te stellen. „Een bever gaat op zoek naar een eigen territo rium, als die twee jaar is. En deze heeft dat hier, bij Terneuzen, ge vonden." Calle is al even enthousiast als Versluijs over de nieuwkomer. Hij was zes jaar, toen de eerste bevers in de Biesbosch werden uitgezet in 1988. „Ik volgde dat op de voet." Calle is later aan de hogeschool voor bos- en natuurbeheer in Velp zelfs afgestudeerd op de bever. „Bevers horen bij Nederland. Ze verrijken de natuur. Ze eten van wilgen en populieren, die vallen op den duur in het water, vissen kunnen zich ertussen schuilhou den, vogels kunnen erop uitrus ten." Muskusrat Een vergelijking met de muskus rat gaat volgens Versluijs helemaal mank. „De muskusrat is een exoot, komt oorspronkelijk uit Noord- Amerika en richt heel veel schade aan met zijn gegraaf. Een bever hoort hier van nature thuis." Op sommige plekken in Limburg worden al wel bevers gevangen, omdat ze dammen bouwen die de loop van beken belemmeren. Calle: „Dat zal hier niet gebeuren." Versluijs heeft weer knaagspo- Schitterend dat er nu een bever in mijn werkgebied zit ren ontdekt aan een tak langs de waterkant. De tandjes van de be ver zijn er duidelijk in te herken nen. „Voor alle duidelijkheid", te kent Versluijs aan, „ik heb hem zelf nog niet gezien." Overdag is dat sowieso lastig. Bevers zijn avond- en nachtdieren. „Waarschijnlijk ligt onze bever nu ergens tussen het riet op z'n rug in het zonnetje", fantaseert Calle. Mannetje Zo goed als zeker is de Terneu- zense bever een mannetje. Calle hoopt dat een vrouwtje zich snel bij hem voegt. „Maar het kan ook zomaar gebeu ren dat die weer vertrekt. Dat zou wel jammer zijn." De bever zal goed gevolgd worden. Calle wil een groep vrijwilligers vormen die geregeld de Otheense Kreek af speurt en waarnemingen door geeft. In uitlopers van de Otheense Kreek tot bij Axel zijn al vraatspo ren gezien. Calle: „Ik ga zelf ook een kano kopen." deel van de meer zomerse en tropische dagen. De gemiddelde temperatuur kwam uit op 21 graden. Normaal voor juli is een gemiddelde temperatuur van 18 graden. In 2006 werd het in Vlis- singen gemiddeld 22,2 graden. Alleen in juli 2006 was het in Zeeland gemiddeld warmer dan dit jaar Westdorpe kende afgelopen maand 25 zomerse en 7 tropische dagen. Daar was sprake van een hittegolf tussen 13 juli en 27 juli. De gemid delde maandtemperatuur kwam uit op 20,9 graden. Dat is geen re cord, want in 2006 was de gemid delde temperatuur 21,9 graden. Het meetstation Wilhelminadorp kwam uit op 16 zomerse en 3 tropi sche dagen. Van 22 juli tot en met 27 juli was ook daar sprake van een hittegolf. De gemiddelde maand temperatuur was dit jaar 20,7 tegen 21,9 graden in 2006. Heel droog was het in Zeeland. In Vlissingen viel 18,3 millimeter (normaal is 64). In Westdorpe was het recorddroog met 13 millimeter. Kanttekening daarbij is dat neerslag in Westdorpe pas sinds 1993 wordt gemeten. De 'meeste' regen viel in Rilland (26 mm) en Ovezande (24 mm). Volgens Van Wezel werden in Vlis singen de meesten zonuren ooit ge meten: 335 tegen 223 normaal. Het vorige record dateert van 2006 met 324 zonuren. Dat blijkt uit een overzicht van me teoroloog Jaco van Wezel van Weeronline. Alleen in 2006 was het in Zeeland gemiddeld warmer. Vlissingen telde in juli 17 zomerse dagen (25 graden of meer) en 4 tro pische dagen (30 graden of meer). Van 22 tot en met 27 juli was sprake van een hittegolf. Volgens Van Wezel telde 2006 woensdag 1 augustus 2018 Vraatsporen verraden bever Harmen van der Werf Terneuzen - Loek Versluijs, muskusrattenvanger H Vlissingen Juli 2018 gaat de geschiedenis boekjes in als een extreem zon nige maand. Het meetstation Westdorpe noteerde op 27 juli een absoluut temperatuurre- cord voor Zeeland met 38,1 gra den. Gemiddeld viel er in Zee land 5 tot 10 millimeter regen. Ab van der Sluis A In juli was het in Zeeland heel droog. Gemiddeld viel er in Zeeland 5 tot 10 millimeter regen, fotomarcelledavidse A Ontdekker Loek Versluijs met een tak met knaagsporen van de op de Otheense Kreek door hem ontdekte bever, fotocamileschelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37