ebe gen ie L Hoge prijzen, kleine hokken en rare contracten Walcheren hPïfJ Jong en levendig. Dat is Oostdijk in een notedop. De kleinste kern van de gemeente Reimerswaal is het jongste dorp van Zeeland. Ruim de helft van de bevolking is jonger dan 25 jaar. „Het is fijn om je kinderen hier te laten opgroeien", zegt Annelijn Harthoorn, hier samen met Lars. „Er vinden ontzettend veel wan- praktijken plaats, internationale studenten worden uitgebuit", zegt Geertje Hulzebos, bestuurslid van de Landelijke Studentenvakbond (LSVb). „Dat is allemaal mogelijk door het grote tekort aan kamers." Het aantal internationale stu denten in Nederland verdubbelde in vier jaar tijd, van 58.000 in 2013 naar 122.000 vorig jaar. Meestal zoeken zij vanuit hun thuisland naar een slaapplek in Nederland, waardoor een bezichtiging of ken nismaking met de verhuurder on mogelijk is. „Ze hebben niet de keuze om géén kamer te vinden, dat maakt hun wanhoop zo groot", zegt Hulzebos. Daarbij kennen ze vaak de Nederlandse regels en rechten niet, waardoor internatio nale studenten akkoord gaan met kleine hokjes, hoge prijzen, vreemde contracten of ongure ver huurders. De Woonbond noemt interna tionale studenten 'een makkelijke prooi'. „Ze kennen de weg niet en daardoor wordt misbruik van ze gemaakt", zegt woordvoerder Mar cel Trip. De LSVb, die veel hulpvragen van buitenlandse studenten ont vangt, vindt dat het zo niet langer kan. Hulzebos: „Internationals worden ingevlogen als melk koeien. Vervolgens moeten ze het zelf uitzoeken. Wij roepen univer siteiten op om hun verantwoorde lijkheid te nemen. Stop met inter nationaliseren als je je studenten geen woning kunt bieden." Ze hebben niet de keuze om géén kamer te vinden. Dat maakt hun wanhoop groot Universiteiten zeggen op hun beurt dat ze Europese studenten niet zomaar kunnen weigeren. Veel universiteiten proberen daarom de groei bij te benen door krampachtig te zoeken naar uit breiding van het aantal bedden. Bij de woningcorporaties is de rek er echter uit. Daarom wijken de uni versiteiten van Amsterdam en Utrecht uit naar vakantieparken en de Rijksuniversiteit Groningen zet een tentenkamp op. Ardin Mourik van Kences, het samenwerkingsverband van grote studentenhuisvesters, herkent de misstanden. „Wij, de woningcor poraties, én gemeentes en onder wijsinstellingen hebben de vloed golf aan internationale studenten onderschat." P13 Tijdens de vakantieperiode zijn wij operf!- Glashandel MELIESTE Nieuwsmedia P22-23 Radier, de missing link tussen witbier en limonade „X ZEELAND 2 Buitenlandse student prooi ongure huisbaas De krappe, Nederlandse wo ningmarkt is een mijnenveld voor internationale studenten. „Ze worden uitgebuit met hoge prijzen en rare clausules, dit kan zo niet langer", vindt de Landelijke Studentenvakbond. Jitske-Sophie Venema Utrecht —Geertje Hulzebos, studentenbond livingstoneweg 20, GOES www.meliesteglas.nl woensdag 1 augustus 2018 26°C Enkele bui in het zuidoosten pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,35 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1