16 Laat laagopgeleiden eerder met pensioen gaan dan hoogopgeleiden. Dat is rechtvaardiger en kost niet al te veel extra geld, stelt het instituut voor bevolkingsvraagstukken Nidi. VERANDERING PENSIOENLEEFTIJD Kort Juli topmaand De afgelopen zomermaand werd 75 procent meer zonnestroom opgewekt dan in juli 2017. Daarentegen was bij windenergie sprake van een dip. De helft van de groei van de zonne-energie kwam op het conto van het weer. De andere helft was het gevolg van het groeiende areaal aan zonnepanelen. Bij windenergie was er in juli sprake van een daling van de opbrengsten met bijna een vijfde. De totale opbrengst aan duurzame energie kwam in juli uit op 3,9 petajoule, ge lijk aan het jaarverbruik van circa 60.000 mensen. Markten helpen fondsen De financiële positie van Nederlandse pen sioenfondsen is in het tweede kwartaal wat verbeterd, geholpen door gunstige ontwik kelingen op de aandelen- en valutamarkten. Het aantal pensioenfondsen dat met de dek kingsgraad onder het wettelijk vereiste mi nimum van 104,2 procent lag, daalde van 54 naar 42 fondsen. Gemiddeld is de dekking 108,3 procent. De lagere renteniveaus blijven pensioenfondsen wel in de weg zitten. Samsung uit gratie Consumenten zijn steeds minder bereid een dure Samsung smartphone aan te schaf fen. Liever kiezen ze voor een goedkopere telefoon van de concurrent, zeker omdat die qua prestaties niet onder doet voor een Samsung. De groei raakt er toch al uit op de smartphonemarkt. Meer actiedreiging Ryanair In navolging van Europese collega's willen nu ook Nederlandse piloten van Ryanair het werk neerleggen. Daarmee loopt het conflict met opstandig personeel, dat in verschil lende Europese landen oplaaide, verder op. Het ultimatum van de Nederlandse ver keersvliegers verloopt binnen enkele dagen. Ryanairs topman dreigt ondertussen met het verplaatsen van banen naar Polen. Flitsen AF-KLM Wessanen Signify AcSj Met hun onderzoek mengen de de mografen van het Nidi zich in de al langer lopende discussie over de oplopende AO W-leeftijd. Mensen worden gemiddeld steeds ouder. Als de AOW-leeftijd gelijk zou blijven, krijgen mensen steeds langer AOW. Het aantal AOW-ers stijgt ook door de vergrij zing. Door de AOW-leeftijd te ver hogen hoopt de regering de kosten in de hand te houden. Mensen met een lage opleiding leven gemiddeld korter dan men sen met een hoge opleiding. Boven dien beginnen ze vaak eerder met werken. Ze werken dus langer en krijgen minder lang pensioen. Eerder stoppen met werken is voor deze groep vaak niet mogelijk. Ze verdienen over het algemeen minder goed dan hoogopgeleiden en kunnen het zich financieel niet veroorloven om eerder te stoppen. De AOW-leeftijd is nu 66 jaar en drie maanden en loopt op naar 67 in 2021. Die verhoging leidt nu al tot problemen. In de metaal en de zorg, twee sectoren met zware beroepen, raken steeds meer oudere werkne- Werkverleden is een objectievere maatstaf dan de opleiding mers arbeidsongeschikt. Ook in de bouw is het voor velen zwaar om de hogere pensioenleeftijd te halen. De vraag is of ze straks tot hun 67- ste kunnen doorwerken. Bij de invoering van de stijging van de AOW-leeftijd werd destijds afgesproken dat mensen met zware beroepen eerder met pensioen mo gen. Dat was voor de vakbonden de reden om in te stemmen met de verhoging van de AOW-leeftijd. Die regeling is er echter nooit geko men. Werkgevers, bonden en over heid kwamen er niet uit wat nu een zwaar beroep is. Hetzelfde niveau Die valkuil proberen de onderzoe kers van het Nidi te omzeilen door voor het opleidingsniveau te kie zen. „Voor de meeste mensen blijft het opleidingsniveau gelijk tijdens hun werkzame leven," zegt onder zoeker Nicole van der Gaag. „Men sen doen wel aan scholing en extra opleidingen, maar dat is meestal op hetzelfde niveau." De onderzoekers kiezen voor het model waarin de pensioenleeftijd voor lager opgeleiden wordt bevro ren op het huidige niveau. Voor middelbaar en hoger opgeleiden blijft de AOW-leeftijd stijgen zoals woensdag 1 augustus 2018 ZONNE-ENERGIE PENSIOENEN SMARTPHONES LUCHTVAART Bioscoopbezoek gedaald Er was het eer ste halfjaar van 2018 12,6 procent minder bioscoopbezoek. De hoge temperaturen zijn de grootste boosdoener, meldt ABN AMRO. Groei eurozone minder sterk De econo mie van de eurozone is in het tweede kwar taal met 0,3 procent gegroeid ten opzichte van de voorgaande periode. Bankpas biologisch afbreekbaar De nieuwe bankpas van Triodos Bank is biolo gisch afbreekbaar. Hij wordt gemaakt van plantaardige grondstoffen. Het aandeel liftte mee op de goede resulta ten van Luft hansa. Beleggers stap ten weer in na de enorme koers- duikeling. M Een grote beleg ger speculeert op een koersda ling. Het enthousi asme voor het fintechbedrijf is wat bekoeld. o pensioen bepalen Peet Vogels Laurens Kok Den Haag - Bart van Kent (SP-Kamerlid)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16