Domweg gelukkig- als laatste dorpsbewoner n 8 Ze is er burgemeester, cafébaas, bibliothecaris en nog veel meer. Elsie Eiler (84) is de enige inwoner van het dropje Monowi in de VS. Hoe het verder moet als ze er niet meer is? „Nadenken daarover duw ik latjes voor me uit." e bent er als het asfalt vanuit de prairie de heuvels in be gint te slingeren, je telefoon het contact met de laatste zendmast verliest en de auto radio alleen nog wat krakerige gospel ontvangt. Monowi, het kleinste offi ciële dorp van de VS, met een bevol king van één. Het staat op het groene plaatsnaambord, dat je aandacht pro beert te vangen voordat je het plukje bebouwing gemist hebt. Een roestige brievenbus, een zandweg, een gam mele graansilo en je hebt Monowi al weer achter je gelaten. Monowi lijkt een spookdorpje zo als er zoveel zijn in de VS: verlaten toen banen of wegverkeer zich ver plaatsten naar elders en de lokale economie ten onder ging. Maar in Monowi verzet Elsie Eiler zich man moedig tegen de vergankelijkheid. Het dorp is leeggelopen, Eiler (85) is gebleven. Dit is thuis, al sinds ze een luier droeg. Monowi heeft een burgemeester, een gemeentesecretaris, een cafébaas, een bibliothecaris, een beheerder voor de begraafplaats - en allemaal heten ze Elsie Eiler. Bareigenaar Elsie Eiler vraagt elk jaar een nieuwe drankvergunning aan. De staat Ne- braska stuurt hem ter goedkeuring naar gemeentesecretaris Elsie Eiler. Het dorpsbestuur moet jaarlijks bij eenkomen om de financiële plannen te bekrachtigen. Elsie Eiler is de voor zitter en de leden tegelijk en onder tekent alle documenten. Ze spreekt nog steeds van 'wij'. „Wij hebben niet veel geld om het watersysteem te onderhouden", zegt ze dan. Ze herinnert zich het Monowi van haar jeugd, toen het nog zeker hon derd inwoners had, en haalt het boek met oude foto's tevoorschijn. Kijk, Hoe vind je geluk? vóór de oorlog was er zelfs een bil jarthal aan de zandweg, toen nog Main Street, volgepakt op marktda gen. Een eigen school, een eigen kerk. Die laatste zakt nu langzaam in el kaar. Het dak komt naar beneden, de vloer is onbetrouwbaar. Ooit ontgon nen Tsjechische gelukzoekers hier een stukje nieuwe wereld, nu her overt de prairie langzaam maar zeker terrein. Gras en takken hebben een deel van de kerktoren in bezit geno men, een oude woning verderop is al onzichtbaar geworden. Elsie Eiler wijst op het plafond van haar café. „Als ik er niet meer ben, zakt dit ge bouw waarschijnlijk ook in." Vaste gasten Ze serveert 'het koudste bier van het dorp', staat op de muur. Eenzaam? Nee hoor, ze kan zich geen dag herin neren dat er niemand langskwam. Vandaag ook weer - rond lunchtijd heeft ze geen moment vrij om te pra ten. Ze moet hamburgers bakken, sa lade snijden en uienringen frituren voor de mannen die aan het hooien zijn een dorp verderop, een krappe 70 kilometer naar het zuiden. De cola en het bier pakken ze wel zelf. Ze heeft de vaste gasten een beetje getraind: graag eerst je blikje of flesje oprui men, voordat je een nieuwe pakt. De prijzen moeten ze eigenlijk up daten, dat komt er maar niet van. Ze is te goedkoop, vinden de klanten. Nou, zegt ze, dan betaal je toch wat meer? Ze kan de rekeningen betalen en heeft geld op de bank - meer heeft ze niet nodig. „En als ik dan 's avonds de deur dichttrek, ben ik volkomen tevreden dat ik alleen ben. Ik ben vijftig jaar getrouwd geweest en heb een gezin grootgebracht, maar ik heb altijd tijd voor mezelf nodig gehad." Ze bleef alleen achter in Monowi toen haar man Rudy in 2004 over leed. Sinds 1971 runden ze samen de bar. Haar vaste klanten dachten dat ze de zaak zou sluiten, maar waarom? Ze was toch prima in staat om voor zichzelf te zorgen? Zeven jaar gele den kreeg Eiler darmkanker. Tijdens de chemo nam ze op maandagen vrij. Toen ze weer beter was, heeft ze die vrije dag gehouden, op verzoek van haar familie. Nu willen ze dat ze er een dag bij neemt, maar dan staan straks al die mensen voor een dichte deur. En iemand inhuren, dat is maar lastig. Moet ze toch steeds zeggen waar alles ligt. Ik ben hier omdat ik hier wfl zijn, niet omdat ik hier móet zijn Ze redt het wel, zegt ze. Het is rou tine. Daar houdt ze van. Eiler opent elke dag om 9.00 uur Monowi Ta- vern. Soms blijft ze tot zeker 22.30 uur. Later maken de gasten het niet - ze weten dat ze alles alleen moet doen. „Ik ben als een oma voor hen, dus ze houden me niet te lang hier." Monowi is een verademing. Het gaat eens niet over politiek, waar Amerika alsmaar ruzie over maakt. De bezoe kers keuvelen over de regen van de laatste weken, de rogge die geoogst moet worden en de wolven, poema's en coyotes die in de omgeving zijn gesignaleerd. Er kwam zelfs eens een verdwaalde eland door de heuvels kuieren - het verhaal gaat dat hij met de kolder in zijn kop helemaal uit Minnesota was komen lopen. Ja, ze heeft heus wel eens last van stress. Als er weer eens een filmploeg op de stoep staat, bijvoorbeeld. Elsie Eiler, de laatste levende ziel in Mo nowi, is een beroemdheid geworden. In de afgelopen weken kwam twee keer een batterij cameramensen langs om een reclamespot op te ne men. De opbrengst van zo'n hecti sche dag gaat naar de bankrekening van het dorp, voor het water en de lantaarnpalen. Soms loopt ze 's avonds naar huis en verklaart ze zichzelf voor gek. Waar is ze mee bezig? Ik ga nóóit meer terug, schiet dan door haar hoofd. Maar dan neemt ze een douche, rust ze uit en is het weer dinsdag 31 juli 2018 GO Het dorp liep leeg, maar Elsie bleef Karlijn van Houwelingen Monowi 'J De vijf persoon lijke lessen van Elsie Eiler Als je medelijden met jezelf krijgt, kijk eens om je heen. Er is altijd ie mand met een veel groter probleem. Denk aan iets goeds dat de dag je gebracht heeft. Krop je gevoelens niet op. Ik zeg alles. Niet altijd goed, maar ik voel me beter. Ik hou van mijn routine. Bezig blijven. Ik moet er niet aan denken dat ik zou opstaan en moet bedenken hoe ik de dag ga door brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8