Noordpooltoerïsme kost ijsberen het leven 7 Studente Shubnum Khan had kleine lettertjes niet gelezen De Zuid-Afrikaanse schrijfster Shubnum Khan kreeg zes jaar ge leden een berichtje van een vriend uit Canada. Hij zag een foto van haar in een reclamecampagne in de krant, waarin gepleit werd voor een positieve houding ten op zichte van immigratie. Khan wist van niets en was ge schrokken. „Ik kon niet begrijpen waarom mijn gezicht te zien was in een krant in die hoek van de wereld", schrijft ze in een lang, 'waarschuwend' verhaal op Twit- ter. Na enig denkwerk herinnerde ze zich dat de foto geschoten was toen ze studente was op de univer siteit. Een fotograaf had haar een gratis professionele foto beloofd. Hij zou die foto's dan weer gebrui ken voor een project, the too Faces Shoot, waarvoor allerlei Zuid- Afrikanen van verschillende leef tijden geportretteerd zouden wor den. Argeloos ondertekende Khan een formulier. Zónder de kleine lettertjes te lezen. Had ze dat maar wel gedaan. Na de tip die ze kreeg uit Canada startte de Zuid-Afrikaanse - in middels afgestudeerd - op internet een zoektocht: waar was haar foto nog meer voor gebruikt? Het resultaat was ronduit ver bijsterend. Khan vond haar foto's op talloze plaatsen terug, vertelt ze op Twitter. Ze verkocht in een ad vertentie vloerkleden in New York, was op een reiswebsite gids in Cambodja, en zocht in Frankrijk in een contactadvertentie naar de prins op het witte paard. Er was meer. Als jonge moeder Dina M. stond ze, lijdend aan een huidaandoening, model in een re clame voor een huidverbeterings- middeltje. En ze is ook te vinden op de cover van het Nederlandse boek Kwaliteitsselectie bij reorgani satie en collectief ontslag van Jelle Dijkstra. Ze heette Seng Bonny, Phoebe Lopez, Kelsi, Chandra, Christine, en ga zo maar door. De meest schokkende advertenties vond Khan die waarin ze de identiteit aannam van kinderoppas of juf frouw: „Wie is er dan wél bij die kinderen?" Fotograaf Ze deed navraag bij de fotograaf: hoe was dit mogelijk? Toen kwam de aap uit de mouw. In de kleine lettertjes, die Khan bij het tekenen van het formulier dus niet las, zou hebben gestaan dat de drie foto's gebruikt zouden worden als zoge noemde stockfoto, die de fotograaf verkoopt. De fotograaf verdiende er dus geld mee, de mensen die op de foto's stonden niet. Ook zou Khan goedkeuring heb ben gegeven voor het feit dat de fo to's aangepast konden worden, en dat er andere namen of beroepen bij kwamen te staan. „Dus naast het feit dat we alle maal niks betaald hebben gekre gen voor al deze advertenties, zijn ze ook nog eens misleidend", schrijft Khan. „Het laat zien hoe makkelijk je uitgebuit kunt wor den in dit moderne tijdperk en hoe bedrieglijk alles is. Je gids op vakantie, je leraar, je toekomstige bruid: het zou zomaar een wille keurige studente uit een stadje in Zuid-Afrika kunnen zijn." Khan wil mensen waarschu wen: lees altijd wat je tekent. „Ik had nu geld kunnen verdienen, maar in plaats daarvan maak ik re clame voor crèmes tegen acne en verdient iemand anders er geld aan." en poner en msrcna inioativas para mejorar tu vida iaborai y la de todos tos companenos. Volgens Gert Polet, Noordpooldes- kundige bij het Wereld Natuur Fonds (WNF), zijn er steeds meer toeristen die op eigen houtje Spits bergen, de eilandengroep in de Noordelijke IJszee, betreden met het risico een ijsbeer tegen te ko men. Het WNF maakt zich zorgen over het 'ongebreidelde Noordpooltoe- risme'. Polet: „Ik krijg signalen dat er steeds meer mensen zijn die met hun privéjachten de archipel opva ren of met ski's of sneeuwscooters ijsbeergebied betreden. Dat is heel gevaarlijk, zeker omdat tegelijker tijd door het smelten van de ijskap pen meer ijsberen aan land komen die bij mensen gaan rondhangen." Dit weekend is een ijsbeer dood geschoten op Spitsbergen nadat deze een bemanningslid van een Duits cruiseschip aanviel. „Het is heel jammer dat we een beer kwijt zijn, maar dit soort cruises zijn niet het echte probleem", zegt Polet. In die twintig jaar zijn er slechts twee incidenten geweest met expe ditiecruises met een dodelijke af loop voor de ijsbeer, zegt Polet, ter wijl er jaarlijks twee van dat soort ongelukken zijn door mensen die op eigen houtje het ijsbeergebied betreden. Strenge regels „Die expeditiecruises zijn over het algemeen goed gereguleerd met de regels die het AECO (Artic Expedi- tion Cruise Organization, red.) met hulp van het WNF heeft opgesteld. Die zijn nog strenger dan de regels die op Spitsbergen gelden. „Zo is het de regel dat je niet aan land gaat als een ijsbeer in zicht is. Als een ijsbeer nadert, trek je je te rug, schiet je eerst een lichtkogel af en pas als hij dichterbij komt dan 30 meter - en dat is echt héél dichtbij - mag er geschoten worden." Die regels kennen toeristen die op eigen houtje naar de Noordpool gaan niet. Of ze houden zich er niet aan, getuige het aantal afgeschoten ijsberen per jaar. Polet houdt zijn hart vast. „Uiteindelijk delft het beest het onderspit om een men senleven te redden." Op zich heeft Polet niets tegen mensen die de natuur van Spitsber gen willen bewonderen, maar dan wel gereguleerd. „Het is heel wat waard om met goed geregeld eco- toerisme ambassadeurs te kweken voor de ijsbeer. Dat de natuur men sen raakt doordat ze zien hoe fragiel die is." dinsdag 31 juli 2018 GO Eén keer op de foto, en ineens verscheen haar gezicht o-ver-al Als studente ging een Zuid-Afri kaanse vrouw één keer op de foto bij een professionele foto graaf. Een paar jaar later vond ze zichzelf tot haar verbijstering terug in tientallen reclamecam pagnes, contactadvertenties en op boekencovers. Chris van Mersbergen Rotterdam Elk jaar worden er twee ijsberen doodgeschoten, omdat ze een gevaar voor mensen vormen. Vaak gaat het om toeristen die naar de Noordpool op reis gaan. Virginia Groenendijk Zeist Het WNF maakt zich zorgen om de ijsbeer, fotoshutterstock A De foto's van Shubnum Khan werden gebruikt voor onder andere tientallen boekcovers, reisgidsen, contactadvertenties, sportreclames en campagnes over immigratie. Let's schedule o consultation so we can discuss your concerns and up with a game plan. It doesn't get any more painless than thaf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7