l 4 4- Eindrapport vlucht MH370 frustreert nabestaanden 3 dagen Groningen f: -wmm :-;.v ^':v 5 ét*?. - '4 -sr i- - - maar verder niets dan lof. De Tadzjieken zijn gastvrije mensen. Ondanks dat ze in een van de armste landen van Centraal-Azië wonen is hun vriendelijkheid on overtroffen, schrijven reizigers in de sociale media. Reden wellicht waarom het land behoort tot de snelst groeiende toeristische be stemmingen ter wereld en het aantal toeristen in 2015 bijna zag verdubbelen naar 414.000 W Het land is een dictatuur, maar voor fietsers ook een walhalla De alom aanbeden leider is presi dent Emomali Rakhmon (65). Ongeveer alles wordt de voorma lige elektricien vergeven, omdat hij het land stabiliteit bracht in de chaotische strijd met moslimex tremisten. De officiële website van het land bevat een onverho len eerbetoon aan de leider 'Door zijn wijze beslissingen, doorzet tingsvermogen en buitengewone moed, heeft Rakhmon het land gered van de dreiging van een ramp. Hij bracht de natie bijeen en heeft duizenden vluchtelingen teruggebracht naar hun huis'. Rakhmon, die zichzelf twee jaar geleden tot president voor het le ven liet uitroepen, profileert zich zelf graag als een vroom gelovige. Tegelijkertijd drukt hij alles de kop in wat extreme uitingen van het geloof zou kunnen aanmoedi gen. Zo moeten alle imams in Tadzjikistan er een 'normale' baan naast hebben. In 2025 liet hij de politie bij 13.000 mannen de baarden afscheren, omdat dat een symbool zou zijn van radicaal is lamisme. Vrouwen worden aan geraden traditionele kledij en vooral geen hoofddoek meer te dragen. Kinderen onder de 18 hebben een moskeeverbod. Dat alles heeft orde gebracht, maar ook menig islamist onder gronds gedreven of buitengaats. In de rangen van Islamitische Staat zouden recent 500 Tadzjie ken hebben gevochten. Een deel daarvan zou zijn gedood. Een deel is mogelijk teruggekeerd en zou dezelfde tactieken toepassen als geestverwanten deden in andere steden: inrijden op westerlingen. Onderzoekers presenteerden giste ren in de Maleisische hoofdstad Kuala Lumpur het langverwachte, 1500 pagina's tellende, rapport van de Maleisische overheid over één van de grootste luchtvaartmyste ries uit de geschiedenis. Het passagierstoestel, een Boeing 777 van Malaysia Airlines, ver dween op 8 maart 2014 op een lijn- vlucht van Kuala Lumpur naar Pe king met 239 mensen aan boord. Hoewel wrakstukken op verschil lende plekken zijn aangespoeld, werden de zogenoemde zwarte do zen die kunnen uitwijzen wat er gebeurde, nooit gevonden. Het Maleisische onderzoeksteam somt in het rapport diverse moge lijke oorzaken op voor de verdwij ning maar blijft gissen zonder data- recorders. Het is moeilijk de ver dwijning toe te schrijven aan fa lende elektronica of andere eventu ele technische haperingen, zo denkt men. Een terroristische aanslag is ook onwaarschijnlijk. Van alle passa giers, afkomstig uit vijftien ver schillende landen, is het cv uitge breid doorgelicht. Bij niemand werd iets verdachts gevonden. Ook het personeel van Malaysia Airlines werd opnieuw doorgelicht, ook hier geen afwijkingen of bijzonder heden. Niets wijst er op dat de piloot moedwillig onder de radar heeft willen duiken of dat het andere personeel aan boord van de vlucht zich anders gedroeg. Er zou dus geen sprake zijn geweest van een zelfmoordvlucht van de piloot, zo als in het begin van de tragedie is gesuggereerd. Het laatste contact met gezagvoerder Zaharie Ahad Shah was volstrekt normaal. Toen hij het Maleisische luchtruim ver liet sloot hij af met: „Good night, Malaysian three seven zero." Niet uitgesloten wordt dat 'syste men moedwillig zijn gemanipu leerd' door een mysterieuze onbe kende waardoor het toestel een doodlopende vlucht begon boven de Indische Oceaan. Waarom het toestel afweek van de normale route blijft dus een groot mysterie. De weinig concrete onderzoekers resultaten zijn eerst voorgelegd aan familieleden van de verdwenen passagiers. W> Pas als het wrak gevonden wordt, kan er meer duidelijk worden De frustratie onder nabestaanden was na afloop van de presentatie groot. Grace Nathan, dochter van een van de passagiers aan boord van MH370, verwoordde haar beleving als volgt op haar Facebookpagina: 'Dames en heren, na 4,5 jaar onder zoek zijn we tot de volgende con clusies gekomen: 1. We weten niet wat er is gebeurd. 2. We weten niet waarom het is gebeurd. 3. We weten niet hoe het is gebeurd. 4. We we ten niet of er ooit iets aan gedaan zal worden.' Nathan kan zich moeilijk vinden in de conclusie dat het kennelijk niet aan de apparatuur van het vliegtuig lag. Ze noemt het onbestaanbaar dat niet een van de vier noodlocalise- ringszenders (de zogeheten Emer- gency Location Transmitters of ELT's) een noodsignaal heeft afge geven. www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-235969370cPg incl. diner 3 dagen Gent3 dagen Zeist**** dinsdag 31 juli 2018 GO Op videobeelden is te zien hoe een auto terugrijdt en over slachtoffers heen rijdt. Onder normale omstandigheden is fietsen door Tadzjiki stan een genot, zeg gen fietsveteranen. A.:" in zo'n land fietsen? President Rakhmon. fotoap Onderzoekers hebben geen dui delijkheid kunnen krijgen over de verdwijning van vlucht MH370. „Dat kan pas als het wrak wordt gevonden", zei de hoofdonderzoeker tegen ver slaggevers. Bob van Huët Rotterdam Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Voor maar: Direct aan het Hoomsemeer gelegen, met leuke strandjes. Tip: De Martinitoren! 2 nachten in 3* Best Western Groningen Plaza (8,1) 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet 1 keer een diner (dagschotel van het seizoen) Gratis gebruik wifi, binnenzwembad en parkeren 4* Van der Valk Nazareth - Gent (8,0) 4* Hotel Theater Figi, Zeist (8,2) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt Incl. koffie met gebak bij Slot Zeist Gratis wifi en parkeren m 2 nachten incl. ontbijt 4LVI50 Betaal pas bij aankomst! M w Gratis wifi en parkeren 04i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5