'René dacht: dit is veiliger dan door Iran' 4 TADZJIKISTAN FIETSDRAMA Een van de fietsers die in Azië werden aangevallen, Kim Postma, zag hoe haar vriend werd overreden. Waarom kozen de fietsers voor deze route? Er lijkt twee dagen na het drama met een groep fietsers geen enkele twijfel meer over de vraag of de auto met vijf inzittenden die op de Pamir Highway in Tadzjikistan in reed op zeven fietsers, dat met op zet deed. Daarna zijn de mannen van rond de twintig jaar oud nog uitgestapt en hebben met messen op de slachtoffers ingestoken. Een van de vier slachtoffers die daarbij overleed, is de in Amster dam wonende René Wokke (56). Zijn vriendin Kim Postma (58), met wie hij op wereldreis was, overleefde de aanslag. Postma is niet zwaargewond en heeft inmid dels contact gehad met vrienden en familie. Daarin laat ze geen twijfel be staan over de toedracht van het drama: een aanslag. Nadat de man nen op de groep waren ingereden, stapten ze uit en staken ze met messen in op de slachtoffers. Het lijkt erop dat René vervolgens tegen Kim heeft geroepen dat ze weg Een van hen zei, dat er mensen uitstapten en met messen begonnen te steken moest rennen. Van een afstand zag Kim vervolgens hoe haar vriend door de aanslagplegers werd over reden. Het verhaal van Kim sluit naad loos aan bij andere getuigenissen en beelden van het drama. De Bel gische fietstoerist Nicolas Moer man, die niet bij de groep van René en Kim hoorde, liftte met een vrachtwagen mee richting de hoofdstad Doesjanbe toen hij de slachtoffers zag. „Het eerste wat een van hen zei was dat ze waren aan gereden door een auto en dat er mensen waren uitgestapt die met messen begonnen te steken", zei Moerman. Overlevenden van de aanslag stonden langs de kant van de weg te gebaren, toen de vrachtwagen van Moerman kwam aanrijden. „We zijn onmiddellijk gestopt en uitge stapt," zegt Moerman. „Er lagen verschillende fietsers op de grond, een aantal was ook volledig in shock." Geruchten In Tadzjikistan circuleerden al ge ruchten dat het geen ongeluk, maar een aanslag zou zijn, mogelijk ge pleegd door IS-aanhangers die te rugkeerden uit Syrië. De autoritei ten in Tadzjikistan hielden naar ei gen zeggen al rekening met de mo gelijkheid van een terreurdaad. „We kijken naar alle scenario's. Een ongeval, beroving of terrorisme", zei minister Ramazon Rahimov (Binnenlandse Zaken) gisteren. Gisteravond claimde IS de ter reurdaad. „De aanvallers waren sol daten van Islamitische Staat. Ze voerden de aanval uit in reactie op oproepen om burgers van landen te treffen die deel uitmaken van de co alitie", reageerde de terreurgroep. Volgens minister Rahimov waren de bestuurder en vier inzittenden van de wagen die inreed op de fiet sers, gewapend. „Ze stapten na de aanrijding uit en vielen de toeristen aan met een vuurwapen en een mes", aldus de bewindsman. Gistermiddag dook ook een vi deo op van de aanslag, gefilmd door een ooggetuige, van enige afstand. Daarop lijkt te zien dat de auto, na de eerste crash, expres omdraait om nog een keer op de fietsers in te rij den. Ondertussen hebben de autori teiten van Tadzjikistan foto's vrij gegeven van mogelijke daders van de aanslag die nog op de vlucht zijn. Het zijn mannen van 18, 19 en 21 jaar. 1%*- r Er komen aardbevingen voor en het land is een notoire schakel in de drugshandel tussen Centraal- Azië en Europa. De heersende dictatuur scoort hoog in klasse menten van corruptie - de 31-ja- rige zoon van president Rakhmon is behalve generaal- majoor in het leger ook hoofd van de belangrijkste corruptiebe- strij dingsautoriteit. Onderdruk king van dissidenten is er de norm, aldus mensenrechtenor ganisaties. Een land in opbouw ook. De voormalige Sovjetrepu bliek is nog maar net bekomen van een bloedige machtsstrijd tussen de oude communistische garde en islamisten. Die burger oorlog kostte bijna 100.000 le vens en deed 600.000 mensen vluchten. Waarom zou je daar op de pedalen willen? Op Pad, het inmiddels niet meer gedrukte tijdschrift van de ANWB, gaf in 2009 een goede reden. Dit is het walhalla. Een Alpe d'Huez in het kwadraat. Top 10-parcoursen aan de lopende band, op wereldni veau. „Fietsen door Tadzjikistan betekent veel klimmen tot pas sen boven de 4.600 meter. In combinatie met een onverhard wegdek, weinig overnachtings mogelijkheden en voedselvoor zieningen, betekent dat voor veel fietsers afzien", schreef Op Pad. De beroemde Pamir Highway, de op één na hoogste internationale weg ter wereld, staat daarom hoog op het verlanglijstje van elke serieuze landenfietser. Tus sen juni en september is het druk op deze majestueuze uitlopers van de Himalaya. En normaliter is het dan genieten, verklaren fïetsveteranen van over heel de wereld. Oké, beetje druk af en toe en soms rijden de busjes en vrachtwagens onvoorzichtig, dinsdag 31 juli 2018 GO Slachtoffer Kim: dit was een aanslag Het fietsdrama in Tadzjikistan, waarbij een auto op een groep fietsers inreed, lijkt zeker een aanslag te zijn. De daad is gis teravond opgeëist door IS. Een van de vier dodelijke slachtof fers is René Wokke, die met zijn vriendin Kim Postma op vakan tie was. Victor Schildkamp Caspar Naber Rotterdam Nicolas Moerman, lifter AMSTERDAM De 56-jarige René Wokke uit Amsterdam was een ervaren wereldreizi ger. Dat zegt zijn broer Erik. Hij was met zijn vriendin Kim Postma (58), die gewond werd bij het drama in Tadzjiki stan, onderweg van Thailand naar Iran. „René was een hele slimme, ondernemende kerel die altijd op pad was en al 130 landen had bezocht", zegt Erik. Hij vernam het nieuws over het overlijden van zijn broer van de politie. „Daarna zijn we naar mijn moeder (81) gere den om haar het slechte nieuws te vertellen", zegt Erik Wokke terugblikkend. Zijn broer en diens vriendin vertrokken in februari naar Thailand en zouden op 20 september vanuit Iran terug vliegen naar Nederland. Wokke: „Vanuit Bangkok fiets ten ze naar China, maar daar ondervonden ze zoveel pro blemen met de politie dat ze het land min of meer uit vluchtten naar Tadzjikistan. Afghanistan lag meer voor de hand op weg naar Iran, maar dat land wilden ze ontwijken omdat het te gevaarlijk was." René Wokke reisde al als twintiger over heel de wereld. „Hij was altijd op pad, vooral in Azië. Ik heb nooit begrepen wat hij daar zocht en al hele maal niet in Tadzjikistan. Hoe dan ook: Kim en hij hadden het heel erg naar hun zin." Daarnaast was René Wokke ook psycholoog. Samen met zijn vriendin fungeerden ze als pleegouders voor pubers die ad-hoc uit huis geplaatst moesten worden. Met die cri sisopvang waren ze gestopt. „Ze waren bezig om er een boek over te schrijven." Kijk op de site bij /video voor beelden die gemaakt zijn tijdens de aanrijding Waarom wil je Waarom zou je er in godsnaam willen fietsen? Tadzjikistan komt zelden goed in het nieuws. Bob van Huët Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4