m 'Slachtoffer aanslag zat met baby in het café' 3 ai In opvallend veel plaatsen op het noordelijk halfrond schoot het kwik deze maand naar een record. Zelfs in Siberië is het uitzonderlijk warm. In Nederland sneuvelde gisteren weer een nieuw meteorologisch re cord: nooit eerder telden de eerste zeven maanden van het jaar zoveel dagen waarop de thermometer mi nimaal 25 graden aantikte. Met de zwoele weersvoorspellingen van ko mende weken in het vooruitzicht, kan ook zomaar het volgende record sneuvelen: dat van meeste zomerse dagen in een jaar ooit. Het record van onze warmste nacht ging er vo rige week al aan. In De Bilt werd het in de nacht van donderdag op vrij dag niet koeler dan 23,6 graden. Niet alleen weermannen en -vrouwen in Nederland beleven hoogtijdagen. Heel Noordwest-Eu ropa zucht onder de hitte. Een kop pig hogedrukgebied blijft maar han gen boven Scandinavië, wat ook in Groot-Brittannië voor een onge kend warme zomer zorgt. De Schot ten en Ieren, gewend aan grijze luchten en veel regen, wisten niet wat ze meemaakten met tempera turen dik boven de 30 graden. Of neem Sodankyla in Fins Lapland, net boven de poolcirkel. De gemid delde jaartemperatuur ligt daar be neden het vriespunt, maar op 18 juli klom het kwik op tot 32 graden. Boven de Grote Meren in het noorden van Amerika hangt ook zo'n hogedrukgebied. Dat leverde in onder andere het Canadese Mont- real (36,6 graden) een nieuw hitte record op. In Death Valley in Cali- fornië steeg de temperatuur tot een haast onvoorstelbare 52,9 graden. In Noord-Afrika, het Midden- Oosten en Centraal Azië zijn ze best wat warmte gewend, maar nu lijken de thermometers er wel op hol ge slagen. In de Algerijnse woestijn- stad Ouargla werd het 51,3 graden; zelfs voor de Sahara een record. Op een meetpunt in Golfstaat Oman kwam de temperatuur 's nachts niet eens onder de 42 graden uit. Het Amerikaanse weeragentschap NO AA meldde vorige week dat in één maand tijd wereldwijd al meer dan 3000 hoogste dagtemperaturen, 159 maandtemperaturen en 55 aller- tijdenrecords waren gebroken. De uitzonderlijke hitte zorgt op steeds meer plaatsen voor serieuze problemen. Zelfs in het spreek woordelijk zo koude Siberië woeden Op zoveel plekken abnormaal hoge temperaturen: dat is een gevolg van het broeikaseffect momenteel bosbranden. Ook onder andere Zweden, Californië en Grie kenland worden geteisterd door na- tuurbranden en droogte. In Japan - waar vorige week de hoogste tem peratuur ooit (41 graden) werd ge meten - bezweken al meer dan tach tig mensen aan de hitte. Zondag zorgde een orkaan voor veel schade. Ook in juni was het in grote delen van het noordelijk halfrond al flink warmer dan gemiddeld. We merken de effecten van klimaatverandering, zegt deskundige Rob van Dorland van het KNMI. „Dat op zoveel plek ken abnormaal hoge temperaturen worden gemeten, is een gevolg van het broeikaseffect. De aarde warmt op, extremen worden groter." Overigens niet overal. In Zuid- Europa, bijvoorbeeld, is het wat koe ler dan gemiddeld. Ook in Groen land en het uiterste noordoosten van Canada is het voor warmteha- ters nog tamelijk goed toeven. De aanslag vond plaats in de Beet- hovenstraat, een winkelstraat in het chique Amsterdam-Zuid. Volgens getuigen stapte even voor 15.00 uur een kleine, gespierde man het Itali aanse restaurant Ferilli's Cafïè bin nen. Hij liep recht op het slachtoffer af, een man met halflang zwart haar, die volgens een ooggetuige met een baby aan tafel zat. Een man die na de schietpartij klanten van het café opving, vertelt wat er daarna gebeurde: „Een kleine man in korte broek kwam aanlo pen. Hij had een soort prop bij zich. Daaruit haalde hij een enorm wa pen, dat hij richtte. Toen schoot hij." De dader is volgens getuigen weggerend. Waarschijnlijk heeft hij onder het rennen zijn wapen weg gegooid. Mogelijk trok hij ook kle dingstukken uit. Om de hoek van het restaurant, in de Jan van Eijk- straat, heeft de Amsterdamse poli tie een vuurwapen met geluiddem per gevonden. De vluchtroute van de schutter werd gisteren afgezet voor sporenonderzoek. Er is onder meer een traumateam ingezet om het nog onbekende slachtoffer te helpen. Volgens ge tuigen is de man door een ambu lance afgevoerd, die met gierende banden vertrok. Winkeliers, hun vaste klanten en buurtbewoners spraken gisteren hun afschuw uit over de aanslag. „Je moet tegenwoordig in deze vroeger zo nette straat eerst drie keer kijken naast wie je op een terras gaat zit ten." „Voor je het weet, heb je een verdwaalde kogel in je hoofd. Deze man zat daar met een baby. Een baby! En die kerel schiet hem ge woon door zijn hoofd!" iDe politie heeft een vuurwapen met geluiddemper gevonden Burgernet vroeg mensen gisteren uit te kijken naar een gespierde man van ongeveer 1.60 meter van tussen de 35 en 40 jaar oud. Hij zou een rood/zwart gestreepte korte broek, een blauw overhemd en een zwart tasje hebben gedragen. Ferilli's Caffè was gisteren geslo ten wegens een 'very serious pro- blem', zo liet een werkneemster weten. De tent is mede-eigendom van de Italiaan Carlo Ferilli, de voormalig importeur van kleding merk Replay in Nederland. De an dere eigenaar is Günay Uslu, zus van Corendon-oprichter Atilay Uslu. Het is de tweede keer in korte tijd dat op klaarlichte dag in een Am sterdamse horecagelegenheid ge schoten wordt. 2,5 week geleden opende een onbekende het vuur in een koffiezaak in de Dusartstraat. Daarbij raakte crimineel 'Saqib' ernstig gewond. dinsdag 31 juli 2018 GO Juli: heet, heter, allerheetst Annemieke van Dongen De Bilt - Rob van Dorland, KNMI Montreal Canada 2 juli Furnace Creek VS 24 juli Wonsan Noord- Kaboel Afghanistan 22 juli Kumagaya Japan 23 juli QuriyatOman 25 juli Erevan Armenië 12 juli Juli 2018: maand van de hitterecords wereldwijd ChinoVS 6 juli S2S£-~ Tbilsi Georgië 4 juli Nederland net geen hitterecord 27 juli 38,6 in 1944) Ouargla Algerije 5 juli Bakoe Azerbeidzjan 1 juli Sail Saih al Salam VEA11 juli Heetste plek op aarde ooit: exaequo Furnace Creek (VS) en Mitribah (Koeweit): 54° V 1 Bij een liquidatie in een Italiaans café-restaurant in Amsterdam is gistermiddag een man zwaarge wond geraakt. De man zat met een baby aan tafel, zeggen oog getuigen. „Een baby! En die kerel schiet hem gewoon door zijn hoofd." Koen Voskuil Paul Vugts Amsterdam Afzetting bij Ferilli's Caffè in Amsterdam, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3