II 5 DROOGTE DOR GRAS Kom je terug van vakantie, is je gazon geel en bruin in plaats van groen? Omspitten dan maar? René Feij van tuincentrum en hoveniersbedrijf Verstraten Walhout kan kort zijn. „Nergens voor nodig." en geel gazon is geen re den voor paniek. „Bomen laten bladeren vallen, bij gras verdorren de gras- l sprieten. Het is een na tuurlijk proces waardoor het kan overleven. Het ziet er gewoon niet uit, maar als het weer een tijdje re gent komt het gras van een gezond gazon weer terug." Afgelopen weekend vielen er een paar buien en meteen zag je hier en daar een groen waasje ontstaan tus sen de verdroogde sprieten. „Dat is onkruid. Dat is het eerste groen dat na een droge periode weer opkomt. Voor het gras heb je wat meer geduld nodig", zegt Feij. Al twee maanden heeft het nauwelijks geregend, op een lokale bui na. Het neerslagtekort in Nederland is inmiddels opgelopen tot 300 millimeter, of wel 300 liter per vierkante meter. Daar valt niet meer tegen op te beregenen met je tuinsproeiertje. In Zeeland hebben de gazonnetjes en weilanden het zwaar, stelden on derzoekers van Wageningen Univer siteit vast. Het is in de provincie 37 procent minder groen dan begin juni, toen de grote droogte van 2018 begon. Het grasland is er het ergst aan toe in Zeeuws-Vlaanderen en op Noord- Beveland, Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint-Philipsland. Om het groengehalte te bepalen gebruikt de universiteit satellietbeelden. Marijn Brouwer is hoofdgreenkee- Elke dag brengteen loonwerker dertig kubieke meter water om het beregenings- bassin aan te vullen per bij de golfbanen in Middelburg en Rilland. Vooral in Middelburg valt het in conditie houden van de baan van De Zeeuwsche niet mee. It's not easy being a greenkeeper, deze zomer. Brouwer is van de Hol- landsche Greenkeeping Maatschap pij, een aannemersbedrijf dat zich bezighoudt met aanleg, onderhoud en renovatie van golfbanen. Alleen nog de 'green', het kortge schoren grastapijt met daarin de hole waarin het golfballetje moet be landen, wordt nog beregend, zo goed en zo kwaad als dat gaat. Het zijn groene eilandjes in het geel-bruine golvende terrein van De Zeeuwsche, gelegen aan de rand van de stad langs de A58 en de N57. Voor de spe lers is de droogte geen bezwaar. „De bal rolt veel beter door", zeggen Mid delburgers Carla en Rob Doorn op de green van de laatste hole. De green is dankzij de beregening nog groen, op wat dorre plekjes aan de rand na. Het water voor de bere gening wordt een eiland verderop gehaald. Brouwer: „Elke dag brengt een loonwerker dertig kubieke meter water, 30.000 liter, om het bassin voor de beregening aan te vullen. Dat is gezuiverd water van de rioolwater zuiveringsinstallatie in Wissenkerke. Kraanwater is te duur en het is ook maatschappelijk niet wenselijk om hiervoor drinkwater te gebruiken." Philippe Mullens, toerist uit Am sterdam, reageert wat verbaasd. „Er is hier toch water genoeg", wijzend op de waterpartijen op de baan. Maar dat brakke water in de vijvers is veel te zout om voor de beregening te Als het weer een tijdje regent komt het gras van een gezond gazon weer terug kunnen gebruiken. De baan in Middelburg is aange legd op kleigrond dat redelijk water vasthoudt. De greens zijn een uit zondering. Deze zorgvuldig bijge houden gazons liggen op een zand- bed dat uit zichzelf geen water vast houdt. Dit moet je wel water geven om niet het risico te lopen een dure nieuwe green aan te moeten leggen. Bovendien kan tijdens het vernieu wen van de greens niet gespeeld wor den. Dat het gras buiten de greens dor is geworden, houdt de golfers niet tegen. Brouwer: „Geel is het nieuwe groen. Als het weer gaat re genen dan komt het gras weer terug." De situatie in Rilland, bij golfcen trum Reymerswael, is compleet an ders. Die baan is aangelegd op opge spoten zand, een ondergrond die geen water vasthoudt. Bij de aanleg werd al rekening gehouden met het feit dat hier eigenlijk altijd beregend moet worden. „Hier kunnen we het water uit de omgeving aanlengen met industriewater", legt Brouwer uit. dinsdag 31 juli 2018 Carla en Rob Doorn uit Middel burg: „De bal rolt veel beter door." FOTO'S DIRK JAN GJELTEMA Theo Giele Middelburg Cecile en Philippe Mullens (blauw en roze) uit Amsterdam zijn verbaasd. „Er is hier toch water ge noeg?", wijzen ze naar de waterpartijen. Die zijn echter gevuld met brak water. - Marijn Brouwer, greenkeeper golfbaan - Marijn Brouwer, greenkeeper

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37