Afschieten van katten dubieus Goese Ditty Smit is Miss Senior Pride m V Taakstraf geëist voor 'kriebelen in kruis' Vakantie 2 Een dichtregel van Anna de Bruyckere is bij sommigen slecht gevallen. 'Dit is wansmakelijk.' DRVKKERY OPHEF Commentaar Het provinciebestuur wil toestaan dat jagers verwilderde katten afschieten. Provinciale Staten nemen eind van dit jaar een definitief besluit. Dit roept emotie op. Voor veel mensen hebben katten een hoge aaibaarheidsfactor. Dat ver wilderde katten absoluut niet aaibaar zijn, maakt op hen geen indruk. Het voelt toch alsof je toestemming geeft op huisdieren te schieten. Veel provincies tobben met verwilderde katten. In Friesland en Utrecht mogen jagers de dieren doden. Maar er zijn ook provincies waar recent juist een jachtverbod is ingevoerd. Van gen, dan steriliseren of castreren en vervolgens terugzetten in de natuur zou effectiever zijn. Voor Zeeland iets beslist moet er een duidelij'k antwoord zijn op een paar vragen. Hoe groot is het probleem? De schattin gen lopen nogal uiteen. Van tienduizenden tot honderdduizen den in heel Nederland. Ook over de schade die de dieren aan richten zijn weinig harde gegevens. Is er geld? Als Zeeland bij nader inzien zwaar zou willen inzetten op het vangen en on vruchtbaar maken, kost dat al snel vele duizenden euro's. Waarom beginnen we niet bij de bron? Katten verwilderen niet vanzelf. De provincie zou er samen met de gemeenten veel meer aandacht aan kunnen besteden dat katteneigenaren hun verantwoordelijkheid nemen. Dat zij de dieren bij zich houden en laten steriliseren of castreren. Niet voor niets werkt de Tweede Kamer aan een regeling om dit af te dwingen. Vangen, onvruchtbaar maken en terugzetten in de natuur zou effectiever zijn dan afschieten De Zeeuwse gepensioneerde arts, zelf hetero, heeft zich de afgelopen drie jaar ingezet voor ouderen in Zeeuwse verpleeghuizen die hun seksuele geaardheid angstvallig ge heim houden. Daardoor houdt een aantal instellingen nu wel of veel meer rekening met lhbt-ouderen. Smit-van Damme is blij met de onderscheiding: „Veel ouderen in verpleeghuizen verzwijgen hun ge aardheid. Ze zijn bang voor reacties van hun omgeving. Dat hebben we - en dan bedoel ik het Zeeuwse team van Roze 50+ - aardig kunnen doorbreken. We hebben het be spreekbaar gemaakt. Een aantal in stellingen heeft positief gereageerd. Zo heeft Ter Valcke in Goes meteen een regenboogvlag aangeschaft. Dat is meer dan symboliek, het is een Veel ouderen in verpleeghuizen verzwijgen hun geaardheid teken dat diversiteit wordt erkend. Dat is voor oudere Ihbt'ers veel waard." Miss Senior Pride vaart komende zaterdag mee met de Canal Parade van de Amsterdam Gay Pride. ALMANAK Hij is weer terug van vakantie, de chef des huizes. „En, hoe heb je het gehad in Italië", vroeg zijn collega meteen bij binnen komst. „Ik ga er nooit meer naartoe. Wat hebben wij een re gen gehad. Echt, spooknachten. Hagel, rukwinden, we hebben alles gehad." Zijn collega pro- beerde er nog iets positiefs uit te halen. „Maar daar zat je toch niet je hele vakantie?" Nee, re ageerde de chef. „Eerst zaten we in Oostenrijk. Daar was het stervenskoud. En wat denk je, toen we gisteren terug thuis kwamen? Toen begon het te re genen." Ringelrob aangespoeld Palingrokers strijden om titel KAPELLE Fietsen bij station worden geruimd Een gelegenheidsgedicht in boek handel De Drvkkery in Middelburg zorgt voor ophef in Joodse kringen. Het gaat om een gedicht, dat stads dichter Anna de Bruyckere schreef bij het twintigjarig bestaan van de winkel. Op een muur in de boek handel staat dat de gasten in dit eta blissement 'verguisd en prettig ver gast worden'. Marianne Gossije, initiator van het herdenkingsproject Struikel stenen in Zeeland, noemt de betref fende dichtregel in een open brief 'wansmakelijk'. Ze schrijft: „Heel toepasselijk hangt deze zinsnede om de hoek van de oven van de Brasserie." In een toelichting zegt ze: „Ik ga ervan uit dat er geen en kele kwade bedoeling in het ge dicht schuilt. Maar in deze combi- Heel toepasselijk hangt deze zinsnede om de hoek van de oven van de Brasserie natie van woorden is het pijnlijk voor Joodse mensen, die de oorlog hebben overleefd. Die zijn kwets baar. Voor hen slaat Verguisd', zoals het hier staat, op het Joodse volk. Als daar dan meteen achter staat 'prettig vergast', dan kun je dat op z'n minst een rare combinatie noe men." Marianne Gossije: „Er is uitge breid met directeur Jan de Vlieger van de Drvkkery gesproken, hij heeft alle kansen gehad om zijn ex cuses aan te bieden. Maar zelfs dat heeft hij niet gedaan." Ze zegt ook over het woord 'vergast': „Alsof het verruilen van die ene letter g voor een r literaire zelfmoord is." Stadsdichter Chawwa Wijnberg, in 2003 de eer ste stadsdichter van Middelburg, schrijft op haar facebookpagina: „In Middelburg liggen struikelstenen voor Joodse burgers, die bepaald niet prettig vergast zijn. Wel ver guisd destijds, maar wie weet dat nog." Verder meldt ze, dat zowel de directeur van de boekhandel als de dichter na overleg niets aan de tekst wil veranderen. Jan de Vlieger reageert: „We heb ben een afspraak staan met Chawwa Wijnberg om de kwestie over twee weken te bespreken, als Anna de Bruyckere terug is van va- Tegen de 48-jarige Axelaar K. H. is gisteren in Middelburg een taak straf van 240 uur en een voorwaar delijke celstraf van zes maanden ge ëist. Ook wil de officier van justitie dat hij een schadevergoeding van 4226 euro gaat betalen. H., die alles ontkent, wordt ervan verdacht van 2011 tot en met juli 2013 in Schoondijke ontucht te heb ben gepleegd met de twee jonge kinderen - toen elk acht jaar - van zijn partner. Een derde kind wilde niets verklaren. Het was allemaal niet gebeurd, zo betoogde H. De vermeende ontucht kwam naar buiten toen het dochtertje een briefje aan een stagiair op school overhandigde met de tekst 'Help, als ik koffie breng naar papa moet ik dingen doen die ik niet leuk vind'. Ook was de boodschap dat de juf het niet verder mocht vertellen, want anders zou het gezin uit el kaar vallen. Het kwam wél verder en in 2014 deed de moeder aangifte. Volgens de kinderen brachten ze 's och tends, wanneer hij alleen thuis H. koffie op bed en daar zouden ze hem, zo'n drie keer per week, 'in zijn kruis moeten kriebelen'. H. lag dan naakt in bed. dinsdag 31 juli 2018 n Ditty Smit-van Damme uit Goes is de nieuwe landelijke Miss Se nior Pride. Ze ontving de onder scheiding gisteren in Amster dam tijdens een bijeenkomst van Roze 50+ Nederland. Frank Balkenende Amsterdam - Ditty Smit-van Damme Tip? redactie@pzc.nl BORSSELE Op het Kalootstrand bij Borssele is zondag een dode ringelrob gevonden. Het dier is voor onder zoek naar de Faculteit Diergeneeskunde van de universiteit in Utrecht ge bracht. Jaap van der Hiele van RTZ Zuidwest trof de ringelrob aan nadat hij een melding had gekregen over de vondst van een dode zeehond. „Ik dacht dat het om een zeehond ging en wilde die voor destructie af voeren", zei hij. „Totdat ik erachter kwam dat het een ringelrob was." De ringelrob lijkt veel op een zeehond en komt zelden voor in Zeeuwse wateren. KERKWERVE De beste palingrokers uit het land strijden zaterdag op het open kampioen schap in Kerkwerve om de Zeeuwse titel. De deelnemers krijgen vijf palingen om hun vakman schap te tonen. De beste drie exemplaren moeten worden ingeleverd bij een deskundige jury. Daarbij wordt gelet op de kleur van buiten en binnen, het zoutgehalte en natuurlijk ook de smaak. Het kam pioenschap (aanvang 10.00 uur) op het terrein van Recreatieboerderij Van Langeraad wordt op geluisterd met stoom- treintjes, trekkers, model vliegtuigen en een markt. De gemeente Kapelle ruimt weer fietswrakken en weesfietsen bij het station. Die fietsen hou den stallingsplekken bezet die nodig zijn voor andere reizigers en zor gen soms ook voor ge vaarlijke situaties. De fietsen die geruimd worden, krijgen eerst een label waarop een ui terste datum staat. Als de fiets op die dag niet opgehaald is, wordt hij meegenomen naar de gemeentewerkplaats aan de Dijkwelseweg. Daar worden ze één maand bewaard. Eigena ren kunnen daar terecht om hun fiets op te halen. Kijk hoe Jan van Damme Middelburg - Marianne Gossije Chawwa Wijnberg. ARCHIEFFOTO LEX DE MEESTER Ad Roos Middelburg Uitspraak 13 augustus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34