1976 Bever na ruim 200jaar terug Taakstraf geëist tegen telefoonstalker Crowdf undlening kan nu ook verhandeld worden 2 ERNSTJAN ROZENDAAL Column DESTELLING Vandaag: Het afschieten van wilde katten is een goed idee Reageer op pzc.nl Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters TOOS EN HENK ZIJN OP VAKANTIE Vaccin tegen hondsdolheid is weer beschikbaar Brand in keuken Vlissingen blijkt slechts rook te zijn VLISSINGEN Visserijverbod afgezwakt Het dier, vermoedelijk een manne tje, is zo goed als zeker afkomstig uit België. In de buurt van Lokeren bevindt zich al sinds enige tijd een populatie bevers. Volgens een web site waarop in België waarnemin gen worden gedaan, zitten er daar zo'n vijftien. In 2015 maakte Het Zeeuwse Landschap er al melding van dat de bever aan een terugkeer naar Zee land bezig was. Muskusratten- vangers van wa- Ijl1 terschap Schel- destromen zijn in dertijd opgeleid om knaagsporen van bevers te kunnen herkennen. Een Zeeuws-Vlaamse muskus rattenvanger heeft de eerste ontdekt. Pepijn Calle van Het Zeeuwse Landschap vermoedt dat het om een zwervend mannetje gaat. Op verschillende plekken in het zuidelijke deel van de Otheense Kreek en de Bronkreek bij Spui zijn knaagsporen gevonden. Calle spreekt van een succes van het na tuurbeleid. „Natuurgebieden die los van elkaar lagen, zijn de afgelo pen jaren aan elkaar geknoopt. Dat biedt de bever de kans zich te ver plaatsen." Op de rand van Zeeland, in het Volkerak-Zoommeer bij Tholen, zit overigens al wat langer een bever, vermoedelijk ook een mannetje. Bevers hebben zoet water nodig. Bomen kunnen daar groeien, die hebben bevers nodig om aan voed sel te komen. De 'Zeeuws-Vlaamse' bever is zeer waarschijnlijk via de Moer vaart in België in het Kanaal Gent-Terneuzen uitgeko men, vanwaar hij een nieuw thuis heeft ge vonden in en om de Otheense Kreek. Be vers zijn in het verleden veel bejaagd, vanwege de pels en een geur- stof, musk, dat in par fums wordt ge bruikt. En daar eiste de officier een taak straf van tachtig uur voor. De ver dachte had ze helemaal suf gebeld, spullen op hun naam besteld en die op hun adres laten bezorgen en ga maar door. Dankzij het programma 'Stalking' van tv-zender SBS6 kwam er medio maart 2015 een eind aan de belaging. P. ontkende vooral uitvoerig. Niet hij was de stalker, maar zijn ex. Volgens P. waren zijn ex en haar zoon 'ontploft' toen hij na de boe delscheiding een bodemprocedure begon. P. vertrok uit Dreischor en nam zijn intrek bij een vriendin in Beuningen. Vanaf dat adres werden de bestellingen geplaatst en werd getelefoneerd, zo bleek uit onder zoek. P. had als verklaring dat een vriendin en een vriend aan wie hij zijn tweede telefoon had uitge leend dat hadden gedaan. ZIB kan deze mogelijkheid aanbie den omdat het bedrijf onlangs een vergunning kreeg om te opereren als beleggingsonderneming. Lan delijk hebben nu zes van de zestig geregistreerde crowdfundplat- forms een dergelijke vergunning. De ZIB wil inspelen op de groei ende vraag naar het verhandelen van crowdfund-leningen. Direc teur Coos van den Ouden: „Een crowdfundproject duurt tien jaar of langer, een behoorlijk lange tijd om geld vast te zetten. Nu kunnen we investeerders ook de mogelijkheid bieden om tussentijds de lening over te dragen aan een andere geïn teresseerde." De investeerder die de lening overneemt, blijft voldoen aan de projectvoorwaarden zoals aflossingen en rentebetalingen. Deze rente ligt in de meeste geval len hoger dan bij de bank. ZIB-di- recteur Van den Ouden verwacht dat crowdfunding alleen maar po pulairder zal worden. werden doodgeknuppeld We zijn nog maar halver wege de zomer en we hebben het droogtere cord van 1976 al gebroken. Ik was toen veertien en eerlijk gezegd kan ik me er weinig van herinneren. Hoe het in Zeeland was al hele maal niet, omdat ik hier nog niet woonde. Ik heb er de PZC eens op nageslagen, die van 31 juli, een za terdag, precies 42 jaar geleden. graden - maar aan de droogte wa ren verschillende verhalen gewijd. 'Paling uit bijna droge vijver Vlis- sings Nollebos gestroopt', las op ik pagina 2. Met de schitterende zin: „Het waterpeil was door de aan houdende droogte zo ver terugge lopen, dat sommige lieden er een behagen in schiepen om op hun buik door de modder te glijden, naar adem snakkende palingen te grijpen en deze vervolgens dood te knuppelen." Het internet bestond nog niet, anders was dit met ge mak het best gelezen bericht ge weest. En vandaag zouden we ze ker een video hebben gemaakt van de reddingsoperatie van de brand weer die de vijver, over de weg en de bomen heen, weer vol spoot. Het eeuwige leed van de boeren werd ook prachtig verwoord: „Het is niet te geloven vandaag de dag als je over de uitgedroogde soms gebarsten steppen loopt dat een goede anderhalfjaar geleden hier de uien als dobbers van een hen gelaar ronddreven." zaterdag over de ANWB, in 1976 ging een verslaggever mee met de rijkspolitie, die handen tekort kwam. Het artikel eindigde zo: „Enkele adviezen en verzoeken - wellicht ten overvloede - van de groepscommandant tot slot: laat geen waardevolle spullen achter, zorg voor een dop met slot op de benzinetank van de auto, parkeer de auto zoveel mogelijk op de daar voor ingerichte terreinen en laat in de duinen geen rommel achter... De politie zal u dankbaar zijn." slotzin kan in de lange hete zomer van 2018 écht niet meer. Behalve in een column. Naar adem snakkende palingen dinsdag 31 juli 2018 Gisteren: Heerlijk, al die toeristen in Zee land 776 reacties GOES Het rabiësvaccin is weer beschikbaar in Zeeland. Dat meldt de GGD Zee land op zijn website. Begin deze maand ont stond een landelijk tekort aan vaccins tegen hondsdolheid (rabiës). De entstof is nu weer be schikbaar. Door het acute tekort was het niet mogelijk om voor een reis naar het buitenland ge vaccineerd te worden tegen hondsdolheid. De GGD Zeeland heeft een apart rabiësspreekuur. Inenting tegen rabiës wordt niet altijd vergoed door de verzekeraar. Het vaccin is vrij kostbaar. VLISSINGEN De brandweer is gister middag rond 15.20 uur uitgerukt na een brand melding in cultureel cen trum de Willem 3 kazerne in de Oranjestraat in Vlis singen. Volgens de eer ste meldingen zou het gaan om een binnen brand in een keuken. De brandweer rukte uit met diverse voertuigen, waar onder een tankautospuit. Korte tijd later bleek dat er alleen sprake was van rookontwikkeling. Waar door de rook precies was ontstaan, werd niet dui delijk; vermoedelijk is er een apparaat te lang aan blijven staan. Het algemene visserij- verbod tussen Vlissin gen en Breskens is fors afgezwakt na protest van vissers en visserij organisaties. Het verbod was eerder afgekondigd vanwege de aanleg van een stroomkabel voor toekomstige windmo lenparken voor de kust. Er komt nog wel een verbod, maar het gebied en de tijdsduur zijn be perkt. Van 28 augustus tot 20 oktober mag in de meeste vaargeulen niet worden gevist en van 19 september dit jaar tot 2 maart 2019 niet in het redegebied van Vlissingen. De bever is na ruim tweehon derd jaar terug in Zeeland, in de omgeving van de Otheense Kreek ten zuiden van Terneuzen. Harmen van der Werf Terneuzen Voor de officier van justitie was het gisteren op de zitting van de rechtbank in Middelburg een uit gemaakte zaak: de 59-jarige A. P. uit Breda had vanaf septem ber 2014 dertien maanden lang het leven van zowel zijn ex als haar zoon vergald. Ad Roos Middelburg Uitspraak 13 augustus Zeeland Investments Beheer voegt een nieuwe dienst toe aan zijn platform ZIB Crowdfunding. Bij toekomstige projecten kun nen investeerders de lening tus sentijds verhandelen. Frank Balkenende Middelburg Met de hitte viel het wel mee -19 Onze reportage ging afgelopen Het advies is tijdloos maar zo'n VINTD JE HET <30ECS HENK./ ALS CsAT MORSEN lEMANta ANDERS BIJ JE D>OET IK HEB OOK VAKANTIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2