27 en droomde hij over de kunstenaars gemeenschap die hij met gelijkge stemden wilde oprichten. Met liefst 900 handgemaakte gla zen bloemen verbeeldt het museum dat zonnige zuiden, inclusief de zwoele warmte en het tjirpen van krekels, terwijl de pikzwarte nacht met een subtiel lichtspel wordt vormgegeven. 'In een schilderij zou ik iets troostends willen zeggen zoals muziek.Hoop uitdrukken door middel van een ster', mijmerde Van Gogh. Natuurlijk wordt de bezoeker een kijkje gegund in het Gele Huis waar hij woonde. „En we zijn getuige van de dikwijls verhitte discussies met collega-schilder Paul Gauguin", zegt Blokland. Hallucinant Maar is ook een ruimte waar 'gebar sten' spiegels en fel rood licht voor een hallucinant lijnenspel zorgen. „We hebben", zegt Ann Blokland, „daarmee Van Gogh's gemoedstoe stand willen illustreren. Arles was immers ook de plek waar Vincent van Gogh mentaal knakte, een inzin- We zijn getuige van zijn verhitte discussies met collega-schilder Paul Gauguin king waarbij hij zijn oor afsneed." Axel Rüger, directeur van het Van Gogh Museum, vat de nieuwste aan winst bondig samen: „Door het ver tellen van een verhaal te laten sa menvoegen met esthetiek, technolo gie en ambachtelijkheid wordt Van Goghs bezieling voelbaar en toegan kelijk gemaakt voor een groot pu bliek." 3 dagen Kloosterhotel in Tongeren incl. ontbijt Een museaal project zónder schilderijen van Vincent van Gogh? Is dat mogelijk bij de kunstenaar wiens werk wereld wijd zo geliefd en on ontkoombaar sferisch en kleurig is? Met het project Van Gogh droomt. Een reis door zijn geest wil het Van Gogh Museum zijn vaste collectie aanvullen met een 'rondreis' door het gevoelsleven van de schilder (1853- 1890), dat torenhoge toppen en peil loos diepe dalen kende. En ondanks of wellicht dankzij zijn bittere be staan resulteerde in de mooiste kunst. „Het gaat nu om de mens achter de kunstenaar. Bezoekers van ons mu seum komen in eerste instantie voor zijn schilderkunst. Vaak spreekt uit zijn doeken wie hij was, maar we willen nu dat mensen dichterbij zijn emoties komen", zegt Ann Blokland, senior educator van het museum. Daartoe is een opstelling - 'instal latie' in kunstjargon - gemaakt die bezoekers gidst naar het Zuid-Franse Arles, waar Van Gogh ruim een jaar (1888-1889) tot ongekende artistieke bloei kwam. Zo schilderde hij er de twaalf zonnebloemen in een vaas, zon der twijfel een van de populairste werken uit de kunstgeschiedenis. Het project doet een beroep op alle zintuigen, prikkelt de fantasie en is zelfs meditatief. Blokland: „Het is wel aan te raden eerst een rondgang langs onze vaste collectie schilderijen te maken." Diepbedroefd We horen bij het vertrek van Van Gogh uit Parijs het hoefgetrappel van paarden die voor de koets zijn ge spannen en even later de stroomtrein die op gang komt. 'Ik verliet Parijs diep, diepbedroefd, behoorlijk ziek en bijna aan de drank, doordat ik me te veel had laten mee slepen', schreef hij aan zijn broer Theo. Hun uitgebreide, volgens Blok land dikwijls aandoenlijke corres pondentie vormt het fundament van de nieuwe museumopstelling. In het zuiden van Frankrijk bloeide Vincent van Gogh op. 'Onder de blauwe hemel krijgen de oranje, gele, rode vlekken van de bloemen een wonderlijke schittering.' 's Nachts was hij verrukt van de sterrenhemel dinsdag 31 juli 2018 GO De bezoe ker wordt ook een kijkje ge gund in het Gele Huis waar hij woonde. 44 —Ann Blokland, senior educator Van Gogh droomt. Een reis door zijn geest is te zien tot en met 13 januari 2019 en keert jaarlijks tijdens de zo mermaanden terug. Eburon Hotel - Different Hotels S 2 overnachtingen in een Comfort kamer 2 x ontbijtbuffet t.w.v. 38,00 p.p. Late check-out tot 13:00 uur VIP-pas Maasmechelen Village Tip: ga een dagje naar Maastricht hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506 Met fel rood licht en 'gebarsten' spiegels wordt getracht de ge moedstoestand van Van Gogh in Arles, waar de schilder men taal knakte, weer te geven. FOTO'S: MAARTJE STRIJBIS Arno Gelder T Het project Van Gogh droomt is een rondreis door de geest van de Nederlandse schilder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27