HARTS ZIEL 25 Vraag het onze specialisten Stress Voor het eerst op vakantie met een klein kind, terwijl je ook nog zwanger bent van de tweede: voor Anne Willems (29) was het een wake-upcall. „Ik heb hetzelfde probleem als veel andere millennials." De kleine Madelief vond het geweldig, haar eer ste vakantie aan zee. De peuter stapte vorige maand aan het Bretonse strand in La Turballe - bij voorkeur zonder handje - de zee in. En nog een keer, en nog een keer. „Ze wilde in haar eentje het water in, een of twee golven over haar hoofd maakte haar niks uit", zegt Anne Willems. „We wisten niet dat ze zo'n waterrat was. Ze stapte ook elke dag op andere kin deren af. Zo wilde ze meevoetballen met jongens van een jaar of dertien, die zaten daar natuurlijk niet op te wachten. Maar Madelief liep gewoon naar ze toe en pakte hun hand beet, op een gegeven moment smolten ze gewoon. Dat was mooi om te zien." Het was de eerste echte vakantie van Anne, haar vriend Laurens en Madelief. En waarschijnlijk ook de laatste: over een maand of drie volgt gezinsuitbreiding. En ja, zo'n vakan tie met een kindje is nogal anders. Anne: „Laurens en ik houden van ac tieve vakanties, vijf uur op een dag wandelen bijvoorbeeld. Dat gaat na tuurlijk niet meer. Bretagne heeft prachtige, rustige zandstrandjes, ideaal voor kleine kinderen. Op een gegeven moment telde ik zes zwan gere vrouwen op ons strandje. Echt een babystrandje. We konden in Bretagne terecht in het huis van mijn schoonouders, vlakbij het strand en dat was heerlijk. We hoefden zelfs geen speelgoed mee te nemen." Dat scheelde in de voorbereiding al in de inpakstress. Toch was die er wel. Anne: „Madelief paste nog in de maxi-cosi in de auto. Tot een dag voor de vakantie, toen klom ze er opeens uit. Ben ik alsnog naar een babywinkel geracet om een opvolgend babystoeltje te kopen." Nanny In Bretagne kwam de (relatieve) rust. „Met een kind heb je een heel ander ritme, 's Ochtends een croissantje halen en dan naar het strand, terug naar huis voor de lunch en een mid dagslaapje; het gaat allemaal zó rus tig. Ik vond het prima, ook omdat Madelief zo genoot. Ik ben nanny ge weest en heb pedagogiek gestudeerd; weet dus dat je het jezelf met kleine kinderen heel moeilijk kunt maken. En dat wilden we niet". Toch vond Anne, in het dagelijks leven consulent Jeugd/Wmo, moei lijk ontspanning. „Ik heb hetzelfde probleem als veel andere millennials: je wilt een succesvolle carrière, een aantrekkelijke vrouw zijn, de verbou wing van een mooi huis regelen, een goede moeder zijn, spelletjes doen met je dochter én van alles blijven meemaken: ik wil óók een boef blij ven. Dat past niet." Dat laatste kwam pas thuis, tijdens de controle bij de gynaecoloog, aan de oppervlakte. „Ik kon niks meer, ik was doodop. Het was de gynaecoloog die zei dat ik rust moet nemen. Ook al wilde ik doorgaan, het ging niet meer en dus heb ik me ziek moeten melden. Stoppen met werken na zes maanden zwangerschap voelde in eerste instantie als 'falen'; inmiddels Die meer avontuurlijke vakanties komen wel weer. Ik zit nu in een andere fase weet ik beter. Ik kreeg het boek Per fecte moeders bestaan niet mee als huiswerk. Dat hielp." En die wat avontuurlijke vakanties? „Die komen wel weer, net als feestjes waar ik wél een boef mag zijn. Over een jaar sta ik weer te shinen. Ik zit nu in een andere fase, heb mezelf als het ware in de pauzestand gezet. Ik rook en drink niet meer, en als ik foto's op Instagram plaats van elke dag het zelfde strand, denk ik: mwah. Aan de andere kant heb ik een mooi leven, met een lieve vriend, een prachtige dochter. Ik ben zeker niet ontevre den; dit leven past nu bij mij." Driemaal daags een buffet, doen? Denk niet aan hun vakantie zonder jou dinsdag 31 juli 2018 GO k was ec doodop na de vakantie Leo van Marrewijk Ons panel beant woordt al uw vragen over lijf en leden, hart en ziel. Vandaag: de all-inclusive vakantie en de ex op vakantie met je kinderen. Ik ga op een all-inclu- sive vakantie naar Turkije. Hoe voorkom ik dat ik te veel eet en kilo's mee naar huis neem? Dat is best lastig. Als we buitenshuis eten, is het eten vaak vetter, zoeter en zouter. Daar naast zijn we geneigd meer te eten als het voor de prijs niet uit maakt. Maar ook in dranken kunnen aardig wat calorieën zitten. In Turkije kan het aardig warm zijn, zorg daarom dat u voldoende drinkt. Kies voor water uit de fles, een lightvariant of Voedingsdeskundige Klaske van Norren thee of koffie (zonder suiker). Eet voldoende groente. Neem als voorafje een bordje van het salade buffet, let er daarbij op niet te veel aardappel- of pastasalade en dressing te nemen. Neem bij het hoofdge recht voldoende groente en niet te veel saus. Schep maar één keer op. Sla eens een toetje of een alcoho lisch drankje over of neem minder dan u an ders had gedaan. Mijn ex gaat met onze kinderen en zijn nieuwe vrouw op vakantie. Hoe moet ik daarmee omgaan? Wat je vooral niet moet doen is je voortdurend voorstellingen maken van hun vakantie samen. Voor je het weet voel je je overbodig, afgewe zen, vervangen. Nu je toch tijd zonder je gezin hebt, is dat een uitste kende gelegenheid om je bezig te houden met al die andere kanten van jezelf, die je misschien hebt verwaarloosd. Je bent niet alleen moeder, Relatiedeskundige Jan Drost je bent ook een vriendin, een zus, een buurvrouw, wellicht geliefde, een sporter, kunstenaar, lui lak, wereldverbeteraar. Je bent ondertussen wel in de hoofden en harten van je kinderen. Voor je ex wordt de rol van geliefde nu welis waar door een ander vervuld, maar voor je kinderen is er maar één die in de rol van hun moeder past: jij. Voor hen ben je onvervang baar. En nu terug de tuin in met je cocktail. Anne (29) genoot op vakantie van Madelief en hield er een levensles aan over. foto desiree schippers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25