HART&ZIEL ete stress e 22 René Diekstra Ik wil naar huis Heimwee komt echt niet alleen voor bij kinderen. Ook volwassenen kunnen er flink ziek van worden. Wat kun je ertegen doen? (Tip van de sluier: een paracetamolletje nemen. Ja, echt.) Hitte is niet best voor onze psyche. Het toverwoord: acclimatiseren. Pas wel op met airconditioning. Een hittegolf betekent vermoeidheid overdag, verstoorde slaap 's nachts en als gevolg daarvan psychische veranderingen. We zijn minder lief, vaker ontstemd, agressief, minder oplettend, maken meer fouten en ne men gevaar minder snel waar. Hebben we dan toch gevaar gezien, dan reageren we wel bijna even snel als normaliter. Dat hangt samen met een opmerkelijk onderzoeksgegeven. Mensen die hoog gemotiveerd zijn voor een bepaalde taak, zoals wielrenners tijdens de Tour de France, blijken minder last te hebben van hitte- stress dan de laag-gemotiveerden (de suppor ters langs de weg). Maar mensen die al vóór het uitbreken van een hittegolf onder hoge stress stonden, lo pen een verhoogd risico op onwelbevinden en foute beslissingen. Extra opletten dus voor hun omgeving. Het toverwoord: acclimatiseren, ruimschoots de tijd nemen om te wennen aan hoge temperaturen. Overigens moet je daarbij oppassen met airconditioning. Die zorgt dik wijls voor te grote temperatuursverschillen, verhoogd risico op uitdroging, ademhalingspro blemen, droge ogen, hoofdpijn en infecties. Nuttiger zijn apparaten die de vochtigheid uit de lucht halen. Dan moet het natuurlijk wel vochtig heet zijn. Bij hoge voch tigheid (70-80 pro cent) is het begrij pelijk oppassen met sporten. En laat zweetdruppels zo veel mogelijk zit ten, want anders kunnen ze niet verdampen en de huid afkoelen. Omdat in zweet belangrijke mineralen (magne sium, kalium en natrium) worden uitgeschei den, kan het verstandig zijn om voeding te ge bruiken die daar rijk aan is, zoals selderij, vis, rozijnen, spinazie, pruimen, bananen, broccoli en bloemkool. Wie hoog gemotiveerd is voor een taak, ondervindt minder hittestress Ten slotte: hou vooral je stemming in de ga ten. En koop een stropdas. Waarom? Hierom. Een man strompelt, stervend van de dorst, door de woestijn. Plotseling ziet hij een arabier lo pen. „Water", rochelt de man. „Stropdassen!" roept de arabier terug. „Ik moet water hebben", kreunt de man. „Ik verkoop alleen maar strop dassen", herhaalt de arabier. De man strompelt verder. Eindelijk ziet hij een hotel. Met zijn laatste krachten bereikt hij de ingang en fluistert: 'Water, water.' Waarop de portier ant woordt: „Het spijt me, maar zonder stropdas mag u niet naar bin nen." e hagelwitte zand stranden en het heerlijke hotel- ontbijt gaan langs je heen. 's Nachts doe je bijna geen oog dicht en je lichaam raakt ontregeld. Verdrietig tel je de dagen af totdat je - eindelijk - weer naar huis kunt. Heimwee is zeker niet iets dat alleen voorkomt bij kinderen. Ook volwassenen hebben er in meer of mindere mate last van, al lopen de schattingen enorm uiteen (van 5 tot 90 procent). Heimwee kan optreden op vakan tie, na een verhuizing, maar komt ook voor onder bijvoorbeeld immi granten, uitwisselingsstudenten of sporters. Zo ging voetballer Wesley Hoek van ADO Den Haag in 2011 voor een transfer naar Engeland en was binnen een paar dagen terug omdat hij naar huis wilde. Wat is heimwee precies? Volgens psycholoog Miranda van Tilburg, die in de jaren 90 promoveerde op on derzoek naar heimwee, is het een Stevige heimwee is te vergelijken met somberheid na een heftige gebeurtenis intens verlangen naar huis als je niet thuis bent. En dat verlangen wordt als ongewenst ervaren. „Als je op va kantie even denkt: 'goh ik zou nu wel heel even in mijn eigen bed willen liggen', maar daarna is het weer over, heb je geen heimwee." Heimwee is ook niet bepaalde ge woonten missen, vertelt ze. „Ik woon in de Verenigde Staten en snak soms naar kroketten. Maar als ik die hier in een winkel kan krijgen ben ik weer tevreden. Dat is dus wat anders. Heimwee houdt in dat je heel graag terug wilt naar huis." Voor sommi gen is dat hooguit vervelend, anderen hebben er zo veel last van dat ze er letterlijk doodziek van worden. Koorts Heftige heimwee geeft lichamelijke klachten zoals niet kunnen slapen, niet kunnen eten en ook hoge koorts komt voor, zegt Ad Vingerhoets. De hoogleraar Emotie en welbevinden aan de Universiteit van Tilburg doet al jaren onderzoek naar stress en emoties. Het is volgens hem dan ook zeker geen aanstellerij. Hij vergelijkt ernstige heimwee met een reactieve dinsdag 31 juli 2018 Reageren? rene.diekstra @persgroep.nl Carin Röst I —Ad Vingerhoets

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 22