generatie staat in de schaduw van Dumoulin Hoofdtaak Danny Makkelie ligt straks weer op het veld de eredivisie bekijkt, in de hoop dat er minder discussie over arbitrage komt 19 flRAG REPLAYCENIF0 ''ojgfe ^IPSiËi SPECIALIST vanuit de fonkelnieuwe ruimte op het bondsterrein bij elk duel advies wanneer de scheidsrechter op het veld duidelijk iets verkeerd beoor deelt. Net als op het WK kan dat een onreglementair doelpunt zijn, maar ook een strafschop, rode kaart of een identiteitsverwisseling. Gladgestreken Het leek even spannend of de VAR er komend seizoen in de eredivisie wel zou komen. De KNVB kwam er als onderhandelaar namens de clubs aanvankelijk niet uit over de voorwaarden met de scheidsrech- tersbond BSBV. Inmiddels zijn alle plooien gladgestreken. „We zijn blij dat we kunnen be ginnen, kijk eens wat een mooie fa ciliteiten we hebben", zegt scheids rechter Danny Makkelie bij de de monstratie. „We hebben altijd het streven gehad dat we komend sei zoen zouden beginnen. Iedereen is blij: wij, de KNVB en de clubs ho pelijk ook." Ondanks zijn kritiek, ziet Van Hooijdonk wel degelijk de voorde len van de VAR in. Hij denkt dat er op termijn ook een gedragsveran dering komt in de eredivisie. „Zo zal er minder agressie in het stadion zijn. Ik verwacht datje mindervaak hoort dat de moeder van de scheidsrechter een hoer is." Van Basten gevat: „Maar dat zie je dan weer niet met de VAR." klassement, met Roglic en Steven Kruijswijk. „Sommigen moeten hun eigen kansen opofferen, maar drie keer winnen met het team is het meer dan waard. Ik ben blij dat ik een rol heb kunnen spelen", zegt Gesink, dankzij wiens beulswerk Roglic in kansrijke positie kwam. Inderdaad. Dit is dezelfde Gesink (32) die na zijn vierde plek in de Tour van 2010 (na het schrappen van Contador en Mentsjov) werd bestempeld als de opvolger van Joop Zoetemelk. Drie jaar geleden was hij met een zesde plek in het klassement nog de beste Nederlan der. Maar de tijden zijn veranderd. Gesink is geen klassementsrenner meer. Dit jaar trok hij zich uit elkaar voor de belangen van zijn kopman nen en probeerde zelf tot drie maal toe vanuit een kopgroep een gooi te doen naar de door hem zo begeerde ritzege. Dat doet de Achterhoeker met liefde en vol overtuiging, maar voorafgaand aan de Giro vertelde Gesink hoe het voelt om naar Tom Dumoulin te kijken als je zelf jaren hebt gedroomd van een zege in een grote ronde. „Tom is een heel grote klasbak, een echte winnaar. In mijn ogen is de rek er nog niet uit. Klas sementen rijden, dat heb ik ook ja renlang gedaan. En als je dan ziet hoe goed hij dat doet, dat had ik ook graag gewild. Ik had ook graag een grote ronde willen winnen, maar als het er niet in zit, dan is dat helaas zo. Dat is een beetje dubbel." Voor een klassement rijden in een grote ronde is het hoogste doel voor een wielrenner, tenminste volgens Dumoulin zelf. Dat is wat hij zei toen hij twee jaar geleden in Andorra zijn eerste Touretappe won. De Limburger vond het mooi, maar sprak vervolgens met bewon dering over Bauke Mollema (31), die op weg was naar een tweede plek in het klassement. Diezelfde Mollema Afgunst is niet het goede woord, maar ik voel wel gezonde jaloezie. Tom is op dit moment 'next level' opereert inmiddels als ronderenner volledig in de schaduw van Du moulin. Dit jaar konden Mollema's klassementsambities na een val bij het grof vuil. Voor de Tour vertelde de Gronin ger al hoe hij naar de ontwikkeling van Dumoulin keek. „Jaloers ben ik niet", zei Mollema. „Het is al een paar jaar dat Dumoulin de andere klassementsrenners een beetje overschaduwt. Hij kwam in de Vuelta van 2015 al opzetten. Ik heb daar niet zo veel moeite mee." Ook de afgelopen weken was het weer Dumoulin voor en Dumoulin na. En dan te bedenken dat Steven Kruijswijk (31) met zijn vijfde plek in de Tour tot drie jaar geleden alle sportjournaals en voorpagina's zou hebben gedomineerd. Het lijkt al weer bijna vergeten dat een sneeuwmuur verhinderde dat Kruijswijk degene zou zijn die in het rijtje met Jan Janssen en Joop Zoetemelk zou worden bijgeschre ven als nieuwe Nederlandse win naar van een grote ronde. Een jaar later schreef Dumoulin wielerge- schiedenis door de Giro te winnen. „Afgunst is niet het goede woord, maar ik voel wel gezonde jaloezie", vertelde Kruijswijk al voor de Tour over de prestaties van Dumoulin. „We hebben een aantal heel goede renners, jongens die dit aankun nen. Dat is alleen maar mooi. Een jaar of tien geleden waren Neder landers blij dat er iemand vijftiende werd. Nu willen we drie man bij de eerste tien hebben. Tom is op dit moment next level." dinsdag 31 juli 2018 GO over drie momenten' KNVB-perschef Bas Ticheler, Marco van Basten, Pierre van Hooijdonk en Danny Makkelie in Zeist bij de opening van het VAR-centrum. „ledereen is blij." FOTO ANP ZEIST Danny Makkelie is een gids op het gebied van videoar bitrage, maar als op vrijdag 10 augustus de eredivisie begint dan zal hij waarschijnlijk weer gewoon als scheidsrechter op het veld staan. Hij heeft er nog geen wedstrijd gezien, maar Nederlands meest ervaren videoscheidsrechter ziet het helemaal zitten om in het nieuwe Replay Center aan de slag te gaan. Tijdens de testfase was Danny Makkelie in Rusland, waar de 35-jarige Dordtenaar als (assistent-)videoscheids- rechter de WK-finale haalde. Inmiddels heeft hij begrepen dat het in Zeist allemaal werkt. Daar naast ziet het er ook nog eens gelikt uit, merkt hij op. „Ik vind dat het een warme uitstraling heeft. Het is niet kil, het is geen bezemkast", aldus Makkelie, die onder de indruk is van de moge lijkheden. „Ze kunnen het licht dimmen of de kleur wijzigen, ze kunnen alles." Voor de voetballiefhebber die deze zomer tijdens het WK aan de buis gekluisterd zat, was het al bijna een vertrouwd gezicht: Danny Makkelie als VAR in Mos kou. Dat beeld zal snel weer worden bijgesteld. „Mijn hoofd taak is dat ik scheidsrechter op het veld ben. Vergeet niet, de beste scheidsrechter is de scheidsrechter die de VAR niet nodig heeft." Makkelie is door scheidsrech- tersbaas Dick van Egmond ge vraagd om vanwege zijn ervaring aan het begin van de competitie wat vaker als supervisor op te treden. Dat is naast de video- scheidsrechter en zijn assistent een nieuwe rol in het Neder landse profvoetbal. „Maar ik kan ook op zaterdag fluiten en op zondag VAR zijn, of andersom. We krijgen het wat drukker." Danny Makkelie in het nieuwe VAR-centrum in Zeist, fotoanp - Steven Kruijswijk (31)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19