II Is Roelie Post wel of geen klokkenluider in Brussel? 13 Ze kaartte als ambtenaar bij de Europese Commissie misstanden aan bij adopties uit Roemenië. De Tweede Kamer vraagt zich nu af: is Roelie Post ten onrechte ontslagen? De 58-jarige Roelie Post zit met de handen in het haar. „Als ambtenaar bij de Europese Commissie heb je minder rechten dan gewone bur gers", verzucht ze. „Wie wordt er ontslagen na een arbeidsconflict en moet dan ook nog eens zijn salaris over de afgelopen twee jaar terugbe talen, en onder dreiging met een deurwaarder als dat niet zo snel mo gelijk gebeurt?" Post zit vanaf morgen officieel zon der baan. Dit na een langlopend con flict met de Europese Commissie, waar ze sinds 1983 werkte. Als ambte naar moest ze vanaf 1999 toezien op naleving van de kinderrechten in Roemenië. Er waren misstanden met Roemeense kindertehuizen die moesten worden opgelost, voordat het land kon toetreden tot de Euro pese Unie. Tijdens haar werk stuitte Post op misstanden bij adopties van kinderen naar het buitenland. „Er waren veel uitwassen. Roeme nië stond als relatief klein land in de top 4 van landen die de meeste kin deren afstond ter adoptie aan het buitenland. Adoptiebureautjes vroe gen veel geld aan wensouders. Kin deren werden ter adoptie aangebo den, omdat ze zogenaamd wees wa ren, terwijl de ouders helemaal niet dood waren." Sterke lobby Toen haar politieke baas - toenmalig eurocommissaris Günter Verheugen - daarvan hoorde, eiste hij van de Roemeense regering dat adoptie naar het buitenland werd stopgezet, als het land nog EU-lid wilde wor den. Dat stuitte op veel verzet in lan den waar veel wensouders op een Roemeens kind zaten te wachten, zoals Frankrijk, Italië en de Ver enigde Staten. Ook Posts directe ambtelijke bazen werkten Verheugen tegen, zo ver telde hij zelf dit voorjaar in radiopro gramma Argos. Daarop regelde Ver heugen dat Post direct aan hem moest rapporteren, omdat hij bang was dat haar superieuren hem mis leidden. „De lobby om met adoptie door te gaan, was sterk", vertelt Post. In die periode kreeg ze ook bedreigingen. Anoniem, maar Post vermoedt dat ze afkomstig zijn van mensen uit de pro-adoptielobby. Hoe dan ook ver bood Roemenië in 2004 adoptie naar het buitenland en werd het land drie jaar later lid van de EU. Maar daarmee stopten de adopties niet, zegt Post. „Adopties die nog in de pijplijn zaten, mochten doorgaan. Alleen bleven er maar kinderen in de pijplijn zitten." Op het werk werd Posts positie naar eigen zeggen onhoudbaar nadat Verheugen werd vervangen. Ze pu bliceerde een boek over de misstan den in Roemenië en de zogenoemde 'adoptielobby', binnen en buiten Eu ropa. Dat werd haar niet in dank afge nomen. Na bemiddeling door de ambtelijke top werd voorgesteld dat ze met be houd van salaris een eigen organisa tie mocht oprichten: Against Child Trafficking. Die spoorde misstanden in adoptielanden op, waaronder in China en Ethiopië. Telkens ging het om kinderen die geen wees bleken te zijn. Hoe kan dit gebeuren en waarom geeft niemand antwoord? In 2014 moest Post terug naar haar werkplek in Brussel. Over wat er dan gebeurt, lopen de lezingen uiteen. Volgens Post werd ze in een kantoor tje gezet zonder fatsoenlijk werk. „Ie dereen negeerde me. Als ik in de lift stapte, stapten anderen uit." Ook be gonnen de bedreigingen weer, zegt ze. „Ik vroeg meermaals vergeefs om een passende functie." De Europese Commissie heeft een andere lezing. Volgens een woord voerder kan om reden van vertrou welijkheid niet worden ingegaan op de reden van Posts ontslag. Wel wijst een woordvoerder naar een onderzoek van de interne om budsman, die in mei van dit jaar con cludeerde dat het aangezegde ontslag volledig volgens de regels is afgehan deld. Uit correspondentie blijkt dat Post ongeoorloofde afwezigheid wordt verweten omdat ze niet meer op haar werk kwam. Post zegt dat ze zich zó tegenge werkt voelde, dat ze een beroep deed op de Europese klokkenluidersrege- ling, die ambtenaren die misstanden aan de kaak stellen, beschermt. Omdat dat niet werd gehonoreerd, schrijven de regels voor dat een amb tenaar zich dan kan melden bij een ander Europees instituut. „Ik schreef de voorzitter van het Europees Parle ment aan en premier Mark Rutte, die toen tijdelijk voorzitter was van de EU." Daar kreeg ze naar eigen zeggen geen reactie op. Inmiddels bemoeit ook de Tweede W 'Wees kinderen werden ter adoptie aangeboden, terwijl hun ouders niet dood waren' Kamer zich ermee. „Ik wil weten hoe het kan dat dit gebeurt en er niemand antwoord geeft", zegt CDA-Kamerlid Pieter Omtzigt. Op eerdere Kamervragen van de SP in mei dit jaar schreef het kabinet dat het de zaak-Post niet volledig kent. Omtzigt: „Is die brief uit 2016 dan niet eens gelezen?" Intimiderend SP-Kamerlid Renske Leijten noemt het intimiderend dat Post salaris moet terugbetalen. „Het is raar dat de werkgever het zo lang op zijn beloop liet en nu een rekening nastuurt. Ik wil van het kabinet weten hoe ze dit dan had moeten oplossen? Ze werd bedreigd, wat zijn dan goede gron den voor afwezigheid?" Leijten wil dat het kabinet gaat bemiddelen in de kwestie. Post blijft erbij dat het onterecht is dat ze niet als klokkenluider wordt aangemerkt. „Mij wordt nu verweten dat ik werk weiger", zegt ze. „Maar ik wil graag werken. Mijn terugkomst bleek ongewenst. Men wil niet aan het verleden worden herinnerd. En dat nu, in andere landen, dezelfde misstanden plaatsvinden als toen in Roemenië." dinsdag 31 juli 2018 GO 'Ik wilde werken, maar mijn terugkeer was niet gewenst' Hans van Soest Den Haag Pieter Omtzigt, CDA Post deed een be roep op de klokken- luidersregeling. foto DINGENAMOL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13