tt balderman.nl De goedkoopste met vertrekgaranties! bolderman.nl EUWS 11 Kleuterjuf Lianne Morssink ziet steeds vaker jonge kinderen met problemen De kleuterklas van 2018 is niet meer die van 1996. Zegt kleuterjuf Lianne Morssink. „Ik krijg kleuters in de klas die van huis uit geen enkele regel hebben meegekregen. Dat kan leiden tot agressie. Dat zie ik toch vaker." 269,- dinsdag 31 juli 2018 ontzettend veel prikkels binnen. Niet alle kinderen kunnen dat allemaal goed verwerken en dat kan zich uiten in hun gedrag", constateert ze. Deze kleuterjuf staat al 22 jaar voor de klas in Den Haag. Ze heeft bijna altijd kleuters gehad. Die klassen zijn rumoeriger geworden. Niet zozeer omdat er zoveel meer kleuters van zichzelf problemen hebben, maar meer door de omstandigheden waar onder de kinderen opgroeien. De op voeding schiet daarbij nog weieens tekort. De leerkracht is veel meer bezig met het aanleren van sociale aspec ten dan vroeger. „Ik stond een keer met een huilend meisje dat zei: sorry helpt nu niet meer. En ik snapte dat meisje. Ze slaan een kind, zeggen sorry, slaan het de volgende dag op nieuw en zeggen weer sorry. Zonder Ze slaan een kind, zeggen sorry, slaan het de volgende dag opnieuw - Lianne Morssink (juf) verder na te denken over wat ze nu echt hebben ge daan." Juist in zulke situa ties probeert deze kleu terjuf de kinderen te la ten nadenken over hun eigen gedrag. Zeker in klassen van rond de dertig kinde ren kunnen leerkrach ten de gedragsproble men moeilijker hante ren. Omdat leerlingen niet zo maar naar het speciaal onderwijs wor den verwezen, ziet Morssink dat de meeste kleuters pas vanaf hal verwege groep 2 de regu liere klassen kunnen ver laten. Morssink: „Het is lastig ze allemaal te bieden wat ze nodig hebben. Stel je maar voor wat er gebeurt als er een kind met een vorm van autisme en een adhd'er in één klas zit ten." Juf Lianne Morssink. lingsgebieden binnenko men." De kleuterjuf zucht eens diep. Ja, ze ziet dat er meer speelt in haar kleuterklassen. Er zijn meer kinderen met gedrags- en leerproblemen. En de oorzaak? „Ik denk dat dat toch de maatschappe lijke veranderingen zijn. Kinderen worden niet zozeer moeilijker, maar krijgen te weinig ruimte om zich te ontplooien en daarom worden ze las tiger." Ze somt op: ouders hebben een grote focus op hun kinderen, willen het liefst dat hun kleintje op het vwo eindigt, vragen onbewust veel van ze. Kleuters bewegen minder, ze worden heel erg be schermd. „Ze moeten zoveel. En ze krijgen ook nog eens Ellen van Gaaien Leidschendam e kan het zich nog goed herinneren. Toen ze als kleuter juf in 1996 voor de klas kwam, zat er één kind dat nogal druk was. „We twij felden of het adhd had." Hoe anders is dat de laatste jaren. „Per klas lopen gemiddeld drie a vier kinderen in hun ontwikkeling vooruit, het zou me niet verbazen als een aantal een vorm van hoogbegaafdheid heeft. Bij meer kinderen bestaat een vermoe den van adhd en vaak heb je ook kin deren die met een zorgelijke achter stand op één of meerdere ontwikke- Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! w (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl 5-daagse Stedentrip Parijs 5 dagen Drielandenreis Valkenburg 5 dagen Bohemen en Praag 5-daagse Stedentrip Berlijn 5 dagen Thiiringen en Sachsen, Meerane W*0.v> FOTO FRANK DE ROO 'Sommige kleuters in de klas kennen geen regels' v.a. slechts v.a. slechts Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. ANVR Brochure en boekingen: Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdata: 20 aug 10, 24sept/1,15 okt. Vertrekdata: 20 aug 17 sept. Vertrekdata: 27 aug 10,24 sept. Vertrekdata: 13 aug 24 sept 22 okt. ...-V/T-TT'T-tA, Vertrekdata: 20 aug 3,17 sept/1 okt. Vertrekdata: 20 aug 10 sept 1 okt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11