Wapens gestolen bij justitie Drukste dag op Schiphol Een euro voor een enkele postzegel? 'Onacceptabel' Zuid-Af rika vervolgt Grace Mugabe Beautycase in sarcofaag 10 ZUTPHEN Bij het arrestanten vervoer van justitie (DV&O) in Zutphen zijn afgelopen zondag nacht vuurwapens gestolen. Het betreft een tot nu toe onbekend aantal dienstwapens. „Bij deze dienst is dit nog niet eerder gebeurd", meldt woord voerder Eveline Petit van het mi nisterie van Justitie en Veilig heid over de inbraak. „De loca ties worden ook goed beveiligd, zeker ook gezien wat er is opge slagen." Rechercheurs hebben een uit gebreid sporenonderzoek in en rond het gebouw gedaan. Er zijn ook opnames met een drone ge maakt. De politie doet een be roep op mensen die in de nacht van zondag op maandag iets hebben gezien in de omgeving van de Verlengde Ooyerhoekse- weg, waar de dienst is gevestigd. De Dienst Vervoer en Onder steuning bestaat uit een hoofd kantoor in Assen en negentien locaties verspreid over Neder land, waaronder in Zutphen. Er werken 1125 mensen. De DV&O verzorgt het vervoer van arres tanten, gedetineerden en vreem delingen. Medewerkers hebben een wapen bij zich. ZÜLPICH Duitse archeologen hebben in een Romeinse sarco faag uit de derde eeuw een schat aan grafgeschenken aangetrof fen, een soort beautycase. Su- sanne Willer van het Rheinisch Landesmuseum in Bonn noemt vooral de hoeveelheid en de aard van de artikelen bijzonder. „De inhoud draait om vrou welijke schoonheid, sieraden, cosmetica en dergelijke", zei Willer. De overledene, die tus sen de 25 en 30 jaar oud was, had een handspiegel, schminkpalet, een knipmes en potjes en flesjes voor zalfjes en lekkere luchtjes bij zich. Gisteren werd duidelijk dat PostNL van postwaakhond Autoriteit Con sument Markt (ACM) de tarieven voor het basispakket aan postdien sten in 2019 verder mag verhogen met maximaal 14 procent. Daardoor kan een enkele postzegel straks 95 cent kosten. Nu is dat 83 cent. „Dit is te gek voor woorden", briest PVV'er Dion Graus. „Hier mee pak je de oudere mensjes; de digibeten die nog graag een kaartje sturen naar hun kind. Zij hebben vaak geen cent te makken en wor den desondanks genaaid door het verdwijnen van postbussen, ser vicepunten en duurdere zegels." De VVD vindt het, gezien de lo- bepalen van prijzen kijken we ver der naar de tariefruimte, kosten en volumeontwikkeling. We kunnen goed zien wat een tariefsverhoging betekent voor de keuzes die klanten maken." Tarieven De woordvoerder van PostNL be nadrukt dat de prijs voor een post zegel niet noodzakelijkerwijs met 12 cent zal stijgen. „Er zijn meerdere tarieven voor onze diensten, we ge bruiken een gemiddelde voor de prijsverhoging." Ook heeft het be drijf in het verleden niet geheel de speelruimte benut die de ACM gaf. De SP noemt de mogelijkheden die de Autoriteit Consument Markt schept voor hogere tarieven 'bizar'. Kamerlid Renske Leijten: „Waar staat die 'C' in de afkorting ACM dan nog voor, als PostNL steeds maar de prijzen mag blijven verhogen? Terwijl een postzegel al schreeuwend duur is." De Tweede Kamer wil na de va kantie debatteren met staatssecre taris Mona Keijzer over de situatie op de postmarkt. pende discussie over de toekomst van de postmarkt, 'voorbarig en een tikkeltje op portunistisch' om de prijzen nu met 14 procent op te schroe ven. „Het belang van de consument staat altijd voorop. Het feit dat de prijs omhoog mag, wil niet zeggen dat het ook moet", al dus het liberale Ka merlid Arne Wever- ling. Steeds verhoogd In 2012 kostte een postzegel nog maar 50 cent. De laatste jaren is het verzendtarief steeds verhoogd om dat steeds minder mensen brieven versturen en de posterij anders niet rendabel meer is. Volgens de PvdA is het daarom hoog tijd voor een fu sie van de postbedrijven. Ook D66 en het CDA zijn altijd kritisch geweest over prijsverho gingen. Kamerlid Joba van den Berg: „Het CDA wil een eerlijke postzegelprijs en gaat ervan uit dat het voorstel van PostNL richting de ACM oog blijft houden voor de consument én klant vriendelijk en betaal baar blijft." Dat tariefvoorstel voor 2029 komt volgens een woordvoerder van het postbedrijf'ergens in oktober'. Volgens de zegsman houdt PostNL dan uiteraard rekening met de betaalbaarheid van de diensten voor de klant. „Bij het Postzegelprijs Het Openbaar Ministerie oor deelde er vorig jaar dat de echtge note van de tot aftreden gedwon gen dictator Robert Mugabe diplo matieke onschendbaarheid ge noot, maar een gerechtshof noemt dat besluit nu ongrondwettig. Een jonge vrouw had Grace Mu gabe beschuldigd van mishande ling in Johannesburg. Model Ga- briella Engels zei dat de toenma lige presidentsvrouw haar in een hotelkamer begon te slaan met een elektrische kabel. Mugabe was op dat moment kennelijk op zoek naar haar zoons. „Ze bleef maar gillen. Wilde weten waar haar zoons waren", zei Engels in een in terview. Grace Mugabe bevindt zich mo menteel in Zimbabwe. Ze verliet Zuid-Afrika nadat haar immuni teit was toegekend. Engels besloot dat besluit voor de rechter aan te vechten en kreeg gelijk. De actie groep AfriForum, die het model vertegenwoordigt, eist nu dat de Zuid-Afrikaanse justitie probeert de voormalige presidentsvrouw uitgeleverd te krijgen. Het Openbaar Ministerie liet weten dat de zaak nog in handen van de politie is. Grace Mugabe heeft mishandeling ontkend. Ze zei zelf te zijn aangevallen door het model. AfriForum noemde die be schuldiging een leugen. De orga nisatie had betoogd dat Mugabe niet in aanmerking kwam voor immuniteit omdat het incident plaatsvond tijdens een privébe- zoek aan het land. KORTING I Cruise van Basel naar Antwerpen dinsdag 31 juli 2018 GO VAKANTIEPIEK Ondanks de lange rijen wachtenden gisteren op Schiphol, leidde de topdrukte volgens de luchthaven niet tot grote problemen. Tijdens de drukste dag van het jaar ver trokken zo'n 80.000 reizi gers, kwamen er 75.000 aan en stapten 78.000 mensen over op een ander toestel. In totaal verwerkt Schiphol deze zomer 12,7 miljoen reizi gers, een stijging van 2,4 pro cent ten opzichte van 2017. Er is 20 procent meer personeel om alles in goede banen te leiden, foto anp/remko de waal PostNL mag het versturen van een standaardbrief of pakketje weer flink duurder maken. De postzegelprijs gaat daardoor vanaf volgend jaar hard richting één euro. Onacceptabel, zeggen verschillende grote partijen in de Tweede Kamer. Edwin van der Aa Den Haag Een postzegel mag 14 procent duurder worden, fotoanp in 8 jaar bijna verdubbeld 64 44 46 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 De voormalige first lady van Zimbabwe, Grace Mugabe, kan toch worden vervolgd voor een mishandelingszaak in Zuid- Afrika. Hans van Zon Rotterdam/Johannesburg Grace Mugabe. fotoafp p.p. - vertrek 27 augustus met bijzondere steden waaronder Straatsburg, Basel, Rüdesheim, Mannheim, Koblenz, Bonn, Nijmegen en Antwerpen inclusief ontbijt, lunch en diner aan boord én gratis drankje van oad.nl/BBRC02 voor Boek nu op oad.nl/krant, bel 0547 20 16 32 of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. I O-daagse riviercruise door maar liefst vijf landen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10