8 WIELRENNEN TOUR DE FRANCE 2018 ZEEUWEN HALEN PARIJS TOLHOEK EN MINNAARD Antwan Tolhoek verrichte drie weken lang beulswerk voor Steven Kruijswijk en Primoz Roglic, Marco Minnaard reed zich uit de naad voor Guillaume Martin. TOLHOEK OP PLEK 3 van Martin aan het licht. Hij rijdt al sinds de negende etappe met een gebroken rib rond. Af en toe kreeg Minnaard de ruimte om voor zijn eigen kans te gaan in deze Tour. Die mogelijk heid greep hij in de achtste rit op Quatorze Juillet met beide handen aan. Samen met een Franse mede vluchter baande hij zich een weg door de uitzinnige Franse menigte. Ook in de etappe met aankomst op de Alpe d'Huez trok Minnaard ten aanval. Zijn ploeg Wanty Groupe- Gobert, één van de ploegen met het kleinste budget, behaalde met het dragen van de bolletjestrui en en kele top tien-noteringen nog en kele succesjes. coureur van LottoNL-Jumbo een renner voor de toekomst te zijn. Zo wel in de Alpen als de Pyreneeën behoorde hij tot de beste twintig a dertig klimmers van het peloton. Tolhoek stond zijn kopmannen Ro- glic en Kruijswijk telkens tot in de finale bij en was er mede verant woordelijk voor dat het tweetal in de top vijf van het klassement ein digde. Roglic won bovendien ook nog eens een rit. Deze week volgen enkele criteri ums. Zaterdag rijdt Tolhoek alweer de Clasica de San Sebastian. Hoewel de eindklassering van Minnaard lager uitviel dan bij zijn eerste Tour in 2017 (veertigste), ver schilde zijn niveau weinig met dat van vorig jaar. Het belangrijkste doel van de 29-jarige Wemeldinge- naar was deze Tour om zijn kop man Guillaume Martin naar een plek in de top twintig van het klas sement te loodsen. Daar stak Min naard dan ook het gros van zijn energie in. Met nog minder dan een week voor de boeg stond Martin vijf tiende in het klassement en dus leek de doelstelling van Martin (en Minnaard) binnen handbe reik. Een paar mindere dagen in de laatste week braken de Fransman echter op. Hij zakte terug naar plek 21 in het klas sement. Uit medisch onder zoek van afgelopen weekeinde kwam een mogelijke verkla ring voor het mindere optreden Gisteravond rond kwart over zeven klikten Marco Minnaard en Ant wan Tolhoek hun voeten voor de laatste maal deze Tour de France uit de pedalen. Na 3351 lastige, zware en soms slopende kilometers door Frankrijk bereikte het Zeeuwse duo eindbestemming Parijs. Met wat voor gevoel kunnen de Bevelanders terugkijken op hun Touroptreden? Steven Kruijswijk en Primoz Roglic ondersteunen in de bergen en ge zond en fit Parijs halen, dat waren voorafgaand aan deze Tour de doe len van Tolhoek. Gezond en fit is de Tourdebutant (24) vermoedelijk niet meer na drie weken hard la beur, maar hij slaagde met verve in zijn opzet. Wielerfans en -analisten waren lovend over 'het broekie Tol hoek'. Als dat niet omwille van zijn prestaties was, dan was het wel vanwege zijn nuchtere interviews. Je zou het bijna vergeten, maar Tolhoek reed deze Tour nota bene als vervanger van de geblesseerde Stef Clement. De Yersekenaar vulde zijn rol als knecht voor treffelijk in. Al in de eerste week van de Ronde van Frankrijk zagen we hem het televisiescherm veelvuldig vullen. Bo rend op kop in dienst van sprinter Dylan Groenewegen (twee ritzeges) en in de aan val tijdens de kassei enetappe naar Rou- baix. En dat terwijl het favoriete terrein van Tolhoek in de tiende rit pas voor het eerst werd aangedaan. Want toen stond de eerste berg etappe van de Tour op het programma. Ook daar bewees de maandag 30 juli 2018 GO Antwan Tolhoek verraste in de bergen. Hij kon lang mee met de besten, fotocorvos Twee Zeeuwen dienen vooral hun kopmannen Slechts twee Zeeuwse ren ners hebben een hogere eindklassering dan de 37ste plaats van Antwan Tolhoek gehaald in de Tour de France. In 1936 werd Theofiel Middelkamp in zijn eerste Tour de France 23ste, terwijl Jan Raas in 1978 als nummer 24 Parijs haalde. Zij hielden wel veel minder renners ach ter zich dan Tolhoek. MARCO MINNAARD, 64STE M Marco Minnaard zwoegde voor Guillaume Martin. FOTOCORVOS Arwin Willemsen Parijs ANTWAN TOLHOEK, 37STE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36