5 elkaar en dat terwijl deze Tour helemaal niet op Dumoulins lijf was geschreven Gebroken rib, toch door Twee troeven op podium Tours een minuut en dertien seconden kwijt. Het voelde alsof zijn porte monnee was gerold. Zeker toen de kasseienrit naar Roubaix voor hem uitdraaide op een teleurstelling. Hij was zó goed, zó sterk - maar tijdswinst pakken, ho maar. De wind zat tegen, het weer zat tegen, de koerssituatie zat tegen. Op pa pier had hij de meeste tijdswinst moeten pakken in het eerste Tour- deel, maar in de praktijk lukte dat t De pure klimmers kwamen er deze Tour in de verste verte niet aan te pas, hoeveel bergen er ook waren niet. Veel te weinig tijdritkilome ters, pech in het eerste deel - het zat Dumoulin bepaald niet mee. Zeker niet omdat hij in het hoog gebergte ook al Wilco Kelderman moest missen. En toch. En tóch kreeg Dumoulin het in deze Tour voor elkaar om op het podium te eindigen. Omdat hij zich dag na dag kon blijven opla den, omdat hij nooit brak, omdat hij zich kon blijven concentreren - ook al had hij de tweede plek van de Giro al in de tas. En omdat hij in de Alpen, het Centraal Massief en de Pyreneeën bij de beste klim mers van deze ronde hoorde. Hij haalde bergop een niveau dat hij nog niet eerder haalde. Niet in de Giro van dit jaar, niet in de Giro van vorig jaar. Hij trapt hetzelfde vermogen, maar dan met iets min der gewicht. Hij is daarmee een van de expo nenten van het type ronderenner dat deze Tour domineerde: die van de tijdrijders. De pure klimmers kwamen er in de verste verte niet aan te pas - hoeveel bergen er ook in het parkoers waren opgenomen, hoe weinig tijdritkilometers er ook waren uitgetekend. Geraint Thomas, Tom Dumoulin, Primoz Roglic, Chris Froome: het zijn in essentie dezelfde soort renners. Relatief lang (Thomas, Dumoulin, Froome) of geblokt (Roglic). Ren ners met veel vermogen - die hun lichaamsgewicht gram voor gram naar beneden hebben gebracht. Eten gaat in het huidige peloton met behulp van computerpro gramma's: vrijwel alle ploegen be rekenen tot op de gram nauwkeu rig hoeveel koolhydraten en eiwit ten per uur moeten worden inge nomen. Verder is de manier van koersen in de Tour op de maat van de tijdrijders gesneden. Bergop wordt er in één strak tempo om hooggereden. Op tempowisselin gen van de pure klimmers wordt niet eens gereageerd: ze waaien vanzelf wel terug. Pas diep, diep in de derde Tour week begon het harnas van Du moulin scheurtjes te vertonen. In de laatste bergritten miste hij de frisheid en explosiviteit om het Thomas écht lastig te maken. Hij had de handen vol om Roglic te volgen. Volkomen logisch, met de Giro al in de benen. En ook al moest hij soms buigen; hij brak niet, in tegenstelling tot Froome. Het zegt iets over Dumoulins basisniveau. Twee grote rondes achter elkaar, nul slechte dagen. Hij is in staat om terug te slaan na tegenslag. Op de laatste vrijdag verloor hij het zicht op het geel; op zaterdag won hij de tijdrit. Verbaasd Het podium halen in de Tour de France, dat is een bizarre prestatie. Vooral na zijn tweede plek in de Giro. En nóg meer vanwege de manier waarop. Dit was helemaal geen Tour die op zijn lijf was ge schreven, dit was geen ronde waarin alles meezat. Hij heeft zichzelf verbaasd, hij heeft zijn ploeg verbaasd, hij heeft zijn te genstanders verbaasd. Het is ach teraf praten („Achterafis het mooi wonen", zoals Dumoulin zelf zegt), maar toch: als ze bij Sunweb hadden geweten dat hij zó goed zou klimmen in de Tour, zouden ze dan ook naar de Giro zijn gegaan? Het zou een eufemisme zijn om het experiment Giro-Tour ge lukt te noemen. Twee keer tweede: dat is veel meer dan ge lukt. Volgend jaar komt hij terug in de Tour - zonder Giro in de be nen en ongeacht het parkoers. Niet om te leren, niet om te expe rimenteren, zelfs niet om zomaar te presteren. Hij komt terug om te winnen. maandag 30 juli 2018 GO Guillaume Martin, de klassementshoop van Wanty- Groupe Gobert, viel na de tijdrit nog uit de top 20. Maar de Fransman, die voor twee jaar heeft bijgete kend, blijkt al sinds de kasseirit naar Roubaix (etappe 9) met een gebroken rib rond te rijden. Alleen Zoetemelk (1980,10de Tour) deed langer over zijn eerste eindzege dan Thomas (9de deelname). De laatste keer dat twee renners uit dezelfde ploeg bij de eerste drie in het eindklassement eindigden tijdens de Tour, was in 2015: achter Froome werden Nairo Quintana en Alejandro Valverde (Movistar) tweede en derde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33