3 Nederlander vermoedelijk dood, ander gewond; verdachten doodgeschoten De groep van zeven buitenlanders reed om half vier lokale tijd over de Pamir Highway, een populaire fiets route. In de zuidwestelijke regio Danghara, ongeveer too kilometer van de hoofdstad Dushanbe, werden ze aangereden door een zwarte Daewoo Leganza. Drie toeristen stierven ter plekke, meldt het ministerie van Binnen landse Zaken van Tadzjikistan. Een vierde overleed in het ziekenhuis. Onder de slachtoffers zijn in ieder geval twee Amerikanen, zo bevestigt de Amerikaanse ambassade in Tadzji kistan. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken is nog aan het uitzoeken wat er precies gebeurd is, en of er Nederlanders bij het incident om het leven zijn gekomen. De toedracht van het drama is on duidelijk. De bestuurder van de auto sloeg na de aanrijding op de vlucht. Na een klopjacht werd de beschadigde auto met vier inzittenden gevonden. Twee inzittenden zijn doodgeschoten, omdat ze zich verzetten tegen hun aanhouding. De 21-jarige bestuurder werd aangehouden en de vierde ging ervandoor. De politie zegt dat de schade aan de kunt fietsen. Dat trekt veel mensen", vertelt Utrecht Ingmar Griffioen, die de route net heeft afgelegd en mo menteel door Kirgizië reist. Fietstoeristen moeten tot boven de 4600 meter stijgen om sommige pas sen over te komen. „Het was een zware tocht. Er is nagenoeg geen as falt. De weg bestaat uit stenen, grind, zand en eronder een wasbordpatroon van vrachtwagenbanden. Soms moet je de fiets duwen." Relatief veel Nederlanders reizen af naar Tadzjikistan om het verbluffende landschap te bewonderen, hoewel het aantal fietsers zeer bescheiden blijft. „Als je een dag onderweg bent, kom je hooguit vijf fietsers tegen, soms zijn er slechts twee en op andere dagen nul", beschrijft Griffioen. Langs de route zijn nauwelijks slaapplekken te vin den. De meeste fietsers overnachten in tentjes. auto past bij het ongeval. De Tadzjiki- sche autoriteiten gingen aanvankelijk uit van een aanrijding, maar gezien het geweld bij de arrestatie wordt ook met andere scenario's rekening ge houden. „Wij gaan uit van een ver keersongeluk. Andere opties worden ook bekeken", meldt het ministerie. Nieuwswebsite Akhbor.com repte over een aanslag waarbij op de groep fietsers zou zijn geschoten en sommi gen met messen zijn gestoken. Tadzjikistan, een arm land in Cen- traal-Azië, hoorde tot 1991 bij de Sov jet-Unie. Het land ligt ingeklemd tus sen China, Afghanistan, Oezbekistan en Kirgizië. De Pamir Highway, een oude Russische snelweg, loopt dwars door het land. De Pamir Highway is 900 kilometer; veel toeristen rijden een route van ongeveer 2000 kilome ter tot in Kirgizië. Het is een geliefde vakantieroute onder fietsliefhebbers. „Het is een van de hoogste en zwaarste routes die je maandag 30 juli 2018 GO FietsvakantieTadzjikistan eindigt in dodelijk drama Vier toeristen zijn tijdens hun fiets vakantie in Tadzjikistan gedood toen ze werden aangereden door een auto. Eén Nederlander zou daarbij zijn omgekomen zijn, een andere raakte gewond. Volgens lo kale autoriteiten zijn twee mannen die het ongeval zouden hebben veroorzaakt, zijn doodgeschoten. Ellen van Gaaien Ton Voermans Danghara/Rotterdam 4 fietsers aangerden KIRGIZIË ^Dancjnaral AFGHANI STAN Kaboel PAKISTAN KAZ. Tasjkent OEZB.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3