9 Zonne panelen hebben een hoger rendement dan wanneer je geld op de bank zet Staatssecretaris Wiebes heeft ge zegd: over vijfjaar moeten bedrijven van het gas af. Dat is echt onmogelijk. Als je gas alleen gebruikt voor ver warming, zoals de kassen in het Westland, kun je nog snel overstap pen op elektriciteit. Maar als je het gebruikt voor het productieproces, zoals een chemisch bedrijf, moet de hele productielijn op de schop. De chemische industrie heeft berekend dat verduurzamen 64,5 miljard euro gaat kosten. Alleen al de chemische industrie. En de rekening willen ze bij de overheid neerleggen, maar dat kan natuurlijk niet. Ze hebben het zelf te lang laten liggen." „Energiebedrijven hebben er baat bij de verandering zo lang mogelijk te rekken. Neem Shell. Altijd maar op de rem trappen. De grote energiebe drijven in Europa zoals Vattenfall, E.ON en Engie zitten inmiddels in grote problemen. Twee jaar geleden zei de hoogste baas van Engie nog: 'Dit kan toch niet doorgaan met die windmolens? They kill our business.' Hij draait de hele discussie om en dan ga je als groot energiebedrijf ten onder. Er is een fenomeen dat wij the circle ofblame noemen. De overheid wijst naar de industrie, die het voortouw moet nemen. Die zegt dat de over heid de rekening moet betalen. En de overheid verwacht initiatief van de burgers. De consument zegt: de in dustrie moet het goedkoper maken, terwijl de industrie zegt: de consu ment koopt onze duurzame produc ten niet. Iedereen wijst naar elkaar en niemand trekt de kar. Energietransitie draait niet alleen om nieuwe technologie. Het draait om macht en om belangen. Het is een harde strijd tussen de gevestigde en de opkomende orde. In de 19de eeuw werd energie centraal geleverd, maar we gaan naar decentraal toe, waarbij mensen hun eigen energie opwek ken. De macht komt bij de burger te liggen en daar zijn multinationals niet blij mee. Denk aan hun belan gen. Waarom wil Shell nu inzetten op waterstof? Omdat ze de elektrifi catie willen afremmen. Ze zijn niet gebaat bij elektrische auto's. Ze zor gen voor verwarring door te zeggen: wacht nou met elektrische auto's, want waterstof komt eraan. Dat is hoe het spel gespeeld wordt." „We zijn het sukkeltje van Europa geworden. Van de 28 landen zijn we nummer 27 in het opwekken van duurzame energie. We wekken maar 6 procent duurzaam op, terwijl ze in Scandinavië al op 50 procent zitten. Als je kijkt hoeveel energie wij per hoofd van de bevolking gebruiken, staan we in de top 5. We zijn een dichtbevolkt land. Alles wat wij doen, is intensief: veeteelt, landbouw en industrie. Bovendien hebben we een luxe levensstijl: we kopen, ver bruiken en vliegen veel. Al met al is onze COi-voetafdruk enorm." „Ik ben en blijf juist optimistisch. Ja renlang moest ik mensen overtuigen waarom de energietransitie nodig was. Nu sta ik voor volle zalen en moet ik vooral uitleggen hoe. De ur gentie is enorm toegenomen. En wij zijn een land dat dit probleem snel en slim kan aanpakken. Maar dan moet het niet op zijn polderiaans. Niet het tempo door de traagste laten bepalen, maar door de snelste. Belemmerende wetten moeten misschien tijdelijk opgeschort worden. Soms denk ik: er mag best een verlichte dictatuur op dit gebied komen. Dat schiet tenmin ste op. Als klimaatwetenschapper ben ik gematigd optimistisch. Een deel kan niet meer omgekeerd worden. De zeespiegel is aan het stijgen en dat blijft de komende honderd jaar zo. Nederland moet rekening houden met een meter, en dan klinkt de grond ook nog een een halve meter in. Het weer wordt steeds extremer. De Elfstedentocht gaat uiteindelijk verdwijnen. Maar ik geloof dat we de echte catastrofes nog net kunnen voorkomen. Althans, hier. In veel kwetsbare gebieden op de wereld, vooral arme landen, is dat niet het ge val." „Heb je een geschikt dak? Koop zon nepanelen. Ze hebben een rende ment van 7 procent, veel hoger dan wanneer je geld op de bank zet. Iso leer je huis. Eet minder vlees. Probeer in Europa minder vaak te vliegen. Kijk of je hybride of elektrisch kunt rijden. En maak je onafhankelijk van bezit. Spullen zorgen ook voor een forse COi-uitstoot. Iedereen heeft een boormachine, terwijl je die in je leven zo'n 25 minuten gebruikt. Echt waar, 80 procent van wat je bezit, heb je nauwelijks nodig." zaterdag 28 juli 2018 GO Wil de industrie wel veranderen? Hoe staat Nederland ervoor in de omslag naar groene energie? U schetst een niet al te optimis tisch beeld. Komt het nog wel goed? Wat kunnen wij als burger doen? Volgende week: Angela Maas, cardioloog en hoogleraar cardiologie voor vrouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9