Gedumpt tilandyasten Charlotte van Genderen stuurt berichten vanuit het dorp aan de kust waar wel haar huis staat, maar niet haar hart ligt. ANKEASSELMAN TERUG NAAR DE ACHTERHOEK Anke Asselman (33) groeide op in de Achterhoek. Op haar 18de wist ze zeker dat ze weg wilde uit haar dorp Borculo. „Niet omdat het daar niet leuk was en ook niet omdat ik het thuis niet naar mijn zin had. Het werd tijd voor avontuur en om op eigen benen te staan." Ze vertrok naar Utrecht om er verschillende studies te volgen. Ze bleef er plakken. „Ik had een leuke vriendengroep. Als zzp'er zaten al mijn opdrachtgevers er. En Utrecht is gewoon een leuke en gezellige stad." Na twaalf jaar begon het te kriebelen. „Ik koos voor Rotterdam, een nog 'stadsere' stad dan Utrecht. Een superervaring, maar toch merkte ik dat ik steeds vaker de Kralingse Plas opzocht dan het centrum. Ook toen ik iets later een tijdje in Australië reisde, merkte ik dat ik me het gelukkigst voel als ik buiten ben. Ik wilde meer rust en natuur om mij heen. Toen ik terugkwam, ging ik terug naar mijn roots, naar de Achterhoek. Ik voel me vrij snel overal op mijn plek, maar de Achterhoek is mijn thuis." De Achterhoek werd in 2014 omgedoopt tot krimpregio. „Als we er niet heel snel voor zorgen dat afgestudeerde jongeren terugkomen dan heb ben we straks een enorm tekort aan geschikte mensen", zegt René van Gils, voorzitter Smart Hub in regio Achterhoek. Samen met ondernemers, zorginstellingen, gemeenten en maatschappelijke organisaties staken ze daarom de koppen bij elkaar om een antwoord te vinden op de leegloop. Dat kwam in de vorm van SmartHub Achterhoek, vooral een term om 'de beste sector uit de regio', de maakindustrie, op de kaart te zetten en aantrek kelijk te maken voor jongeren. „SmartHub is ons toverwoord", zegt Van Gils. En dat zullen jongeren weten. Zo worden Achter- hoekse bedrijven jaarlijks met jongeren in contact gebracht tijdens 'de talententuin'. Ook riep Smart Hub een netwerk van ambassadeurs in het leven. Achterhoekse jongeren die nu ergens anders in het land studeren, moeten andere jongeren enthousi asmeren voor de Achterhoek. De jongerenambassa- deurs worden eens per maand uitgenodigd voor een uitje naar Achterhoekse bedrijven. Eenmaal thuis op de bank kunnen ze daar andere studenten over vertellen, zo is het idee. Onze buurt holt achteruit. Laatst had iemand een oude vieze bank op straat gedumpt. Waarschijnlijk degene die ik rond middernacht het huis zag leeghalen van een duister type dat met de noorderzon was vertrokken. Ik deed een melding bij de gemeente en ineens bekroop me een vertrouwd gevoel: hé, zo was dat, vroeger! De keren dat mijn ouders de gemeente bel den over gedumpte bankstellen, koelkasten en matrassen in onze straat, zijn niet te tel len. We woonden in een 'sociaal uitgedaagde' stadswijk. In ons portiek huisden alleen maar nette mensen, maar wat een types be volkten de rest van de buurt. Vuilniszakken van driehoog naar beneden gooien: waarom niet? Kinderen tot half 12 's avonds laten rondzwerven: welja joh. Af en toe zagen we de politie bezig met een rood-wit lint en wisten we: er is weer iemand neergeknald. En dan zwijg ik nog over de junks die mijn ouders regelmatig van onze stoep moesten jagen. Die goeie ouwe tijd. Mijn broertje en ik speelden veel buiten. De stadsvernieuwing was in volle gang. We klommen op de pakketten straatstenen die de stratenmakers vast hadden klaargezet. We moesten oppassen niet in een injec tienaald of gebruikt condoom te grijpen, mijn broertje liep hepatitis op door het straatzand waarmee we zandbakje speel den, maar wat gaf het? Kinderen maken overal wat van. Nu woon ik in een van de schilderach tigste plaatsjes van het land. Zó schilder achtig dat ik soms denk: kan het wat minder? Ik kom graag in oude stadswijken met groezelige sociale woningbouw en satellietschotels aan de gevels (die je steeds minder ziet nu woningbouwverenigingen eisen dat die dingen aan de achterzijde wor den geschroefd. Ik zou bijna zeggen: helaas). Het voelt als thuiskomen. <1 Dat de flyer van de provincie Zeeland was bedoeld om jongeren aan te sporen na hun studie terug te keren naar de kust provincie, haalde eindexamen kandidaat Mila Visser er niet een-twee-drie uit. „Toen ik de tekst las, besefte ik wel hoe mooi deze provincie is, maar vooral dat het echt tijd wordt om mijn eigen weg in te slaan. Om andere delen van Nederland en de wereld te leren kennen." Na de zomer verhuist ze naar Utrecht om daar te begin nen aan een studie Writing for perfor mance. «I m H Reageren? magazine@persgroep.nl 30| zaterdag 28 juli 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 94