Verfje haar in een felle kleur. Geloof me. Tegen de tijd dat je 30 bent, wil je daar niet meer mee experimenteren. Nu is de tijd! De provincie uit? Kom af en toe terug naar Zeeland. Leuk voor je ouders, maar ook voor jou. Blijf je hier studeren? Ga ook een keer zomaar naar een nieuwe stad waar je niks te zoeken hebt. Dat kan je zomaar een totaal nieuwe kijk op dingen geven. Vertrouw op jezelf. Je bent en blijft tenslotte een Zeeuw. En een Zeeuw is niet bang om zijn horizon te verbreden. Die blijft op koers. Met zo'n basis (en je diploma) kom je er wel. Of je toekomst nu buiten of binnen Zeeland ligt. Liefs, Zeeland MARIANO PULIGA BLEEFINEMMEN Toch wil niet iedereen naar de grote stad. Mariano Puliga (34) woont zijn hele leven al in Emmen. Daar wonen zijn vrienden en familie en zijn werk is dichtbij. „Ik had wel vrienden die, toen ze 18 waren, naar Groningen verhuisden en daar op kamers gingen. Maar mij trok zo'n grote stad totaal niet. In Emmen heb ik alles wat ik nodig heb. Het centrum, het zwembad en de dierentuin zijn dichtbij. In een grote stad word ik een beetje krie gel van alle drukte. Dat is helemaal niets voor mij. Als ik 's ochtends naar mijn werk rijd, wil ik ge woon kunnen doorrijden." Dat vrienden en andere jongeren een stad als Groningen verkiezen boven het leven in Emmen, snapt hij wel. Want veel keus om verder te stude ren in Emmen is er niet. Er is maar één hogeschool. Zo'n verwachte drastische bevolkingsafname in Zeeland kent Oost-Drenthe, waaronder Emmen valt, (nog) niet. Het is een 'anticipeerregio', waar een bevolkingsafname wel wordt verwacht. Toch vroeg de provincie Drenthe vorig jaar bij het Rijk al de status van krimpregio aan voor Oost-Drenthe. Want wie eenmaal tot krimpregio wordt benoemd, krijgt een zak geld van het Rijk. Die wilde Oost- Drenthe gebruiken voor de sloop van huizen. Oost-Drenthe kreeg de status niet. Het zou niet voldoen aan alle voorwaarden om als krimpregio te worden betiteld. Teleurgesteld is de provincie niet, zegt CDA-gedeputeerde Henk Jumelet. „We kijken niet achterom, maar vooruit. Uit reacties die we kregen, merkten we ook dat veel mensen helemaal niet zaten te wachten op de status van krimpregio. En vergeet niet: we zijn geen krimpregio en zullen dat misschien ook nooit worden." COLIN VIAL KWAM NAAR FARMSUM Een regio waarin de krimp wel hard om zich heen slaat, is Oost-Groningen. Het aantal inwoners daalt er al sinds 1990, hoewel die trend de laatste jaren wordt tegengehouden door de komst van asiel zoekers en statushouders. Het is een regio waar veel oude, bestaande woningen worden gesloopt. Een regio met veel leegstand in winkelcentra. Colin Vial (23) kocht twee jaar geleden een huis met een grote tuin voor 40.000 euro in Farmsum, een dorpje onder de rook van Delfzijl, dat onder Oost-Groningen valt. „Zo'n huis vind je in een grote stad niet voor die prijs. Alles wat ik nodig heb, is hier. Ik zie geen reden ergens anders te wonen." Dat er niet zoveel cafeetjes en restaurantjes zijn, vindt hij niet erg. In zijn tuin kan hij ook een bier tje drinken met zijn vrienden. Maar dat er iets moet gebeuren, weet hij heel goed. Eens in de drie maan den zit Colin met dorpsgenoten en de gemeente Delfzijl om tafel om te zoeken naar oplossingen. Hoe zorgen ze ervoor dat jongeren willen blijven? Ze bedachten dat de haven, toch het uithangbord van de regio, wel wat gezelliger kon. In het najaar wordt er een fiets- en wandelboulevard aangelegd. De provincie Zeeland bezorgde alle eindexamenkandidaten deze brief. Het was een marketingstunt om jongeren een positief gevoel over hun provincie te geven. 28| zaterdag 28juli 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 92