Zoek je grenzen op en ga er af en toe overheen Als er een tijd is om uit te vinden watje leuk vindt en vooral: wat niet, dan is het nu. Want studeren is geen cijfertjes halen Studeren is ontdekken wie je bent en wat je wilt. Maak vrienden voor het leven. Je komt straks massa's nieuwe mensen tegen. Wees jezelf. Dan komt het vanzelf goed tussen jullie. Misschien snapt op dit moment niemand waarom je nou die ene studie gekozen hebt, maar de studenten op je vervolgopleiding hebben precies dezelfde keuze gemaakt als jij. Houd contact met je vrienden van nu, zij weten als geen ander waar je vandaan komt. Ze snappen al je verhalen over die ene leraar die altijd uit zijn neus peuterde. Hoeveel tof nieuw volk je ook ontmoet... de band die je met je vrienden van nu hebt, is uniek. Zit er absoluut niet over in als je nog niet precies weet wat je later wilt gaan doen. De meeste mensen van boven de 30 weten nog steeds niet wat ze later willen worden. Je hebt een leven lang om je plek te vinden. JESPERDAVIDSE GING NAAR AMSTERDAM Vooral hoogopgeleide jongeren laten de Zeeuwse kust achter zich voor studie, werk of de liefde, zo blijkt uit onderzoek van ZB Planbureau en Biblio theek van Nederland. Slechts één op de vier keert terug. De rest blijft voorgoed weg. Zoals Jesper Davidse (28), die opgroeide in Middelburg en sinds zeven jaar in Amsterdam woont. De Zeeuw kwam naar de hoofdstad voor zijn studie en heeft er nu zijn eigen makelaarskantoor, dat 'Amsterdam wonen' heet. „Ik ontmoet hier zo veel verschillende mensen", zegt Jesper. Hij peinst er voorlopig niet over terug te gaan. „Veel leeftijds genoten komen hier met dezelfde drive en ideeën als ik. Het zijn mensen die avontuurlijker zijn, mensen die bereid zijn het nest te verlaten, risico's durven te nemen. Ze kiezen niet voor hun veilige, vertrouwde omgeving. Je ontmoet hier veel gelijk gestemden. Dat maakt me een rijker persoon." We moeten Jesper niet verkeerd begrijpen, zegt hij. „Ik vind Middelburg een hartstikke mooie stad. Maar Amsterdam leeft echt. Bij elk eerste zonne straaltje zitten de terrassen vol. En van alles wat je in Middelburg hebt, heb je hier tien keer meer. Ik ben heel blij dat ik weet hoe het is om te wonen waar ik vandaan kom en hoe dat in Amsterdam is. Nu woon ik waar ik het het leukst vind." In een andere stad studeren is een van de belang rijkste redenen waarom jongeren wegtrekken uit Zeeland. De zuidelijke provincie telt maar één uni versiteit, University College Roosevelt, met een be perkt studieaanbod. Er is ook maar één hogeschool. Dat het geringe onderwijsaanbod een probleem is voor de toekomst van Zeeland, erkent ook de provincie. Campus Zeeland moet een uithangbord worden dat ervoor zorgt dat jongeren zoals Jesper blijven. De campus zal technisch hoger onderwijs combineren met onderzoek naar de belangrijkste sectoren van de provincie: water, duurzame ener gie en biobased economy, zodat het bedrijfsleven kan innoveren en weer mensen aantrekt. In augus tus moeten de eerste studenten beginnen. et was een doordeweekse avond. Mila Visser (18) uit Middelburg had die middag haar vwo- diploma uitgereikt gekregen uit handen van de schooldirecteur. Later op de avond sloeg ze thuis het mapje open waarin haar diploma zat. Haar oog viel op een lange tekst in een speels lettertype, met warme rood-oranje zonnestralen op de achtergrond. Een flyer, zo bleek. 'Liefs, Zeeland' stond onderaan. Afzender: de provincie Zeeland. Met deze marketingstunt wil de provincie studenten eraan herinneren Zeeland niet te vergeten als ze voor een studie of het avontuur vertrekken naar elders. En dat is nodig, want volgens schattingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek zullen tot 2025 88.000 Zeeuwen de provincie verlaten, terwijl er niet meer mensen bij komen. Werk aan de winkel dus. 261 zaterdag 28juli 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 90