ZOMER universiteit 8 Jan Rotmans (57) onderzoekt hoe ons land overstapt op groene energie. „We zijn het sukkeltje van Europa geworden. Van de 28 landen zijn we nummer 27 in het opwekken van duurzame energie." Neem Shell. Altijd maar op de rem trappen. Energie bedrijven hebben er baat bij de verandering zo lang mogelijk te rekken De knapste koppen van Nederland vertellen deze zomer over de ontwikkelingen in hun vakgebied. Vandaag: hoogleraar Duurzaamheid en Transitie Jan Rotmans „Ons energiesys teem draait nu gro tendeels op fossiele brandstoffen. Die dragen bij aan klimaatverandering, één van de belangrijkste problemen op deze aarde. Ik ben op de Zuidpool geweest. Veel onderzoekers snappen weinig van wat daar gebeurt. In mijn eerste klimaatmodel dacht ik nog dat de Zuidpool niet ging bijdragen aan de zeespiegelstijging, want het is daar zó koud: tussen de min 30 en min 40 graden. Maar er zijn daar ijs- platen ter grootte van een Neder landse provincie aan het afkalven. Gletsjerstromen komen op gang. De klimaatverandering gaat nu twee a drie keer zo snel als ik in 1990 met mijn klimaatmodel heb berekend." „De klimaatverandering wordt gro tendeels beïnvloed door menselijk handelen. Natuurlijk, de poolkappen zijn eerder gesmolten, maar daar gin gen wel miljoenen jaren overheen. Nu gaat het duizend keer zo snel. Die snelheidsverandering veroorzaken wij. Dat is aantoonbaar terug te voe ren tot de 19de eeuw, toen we begon nen met het verstoken van olie, kolen en gas. Als we die menselijke factor weglaten, en dat hebben we in tal van simulaties geprobeerd, krijgen we de modellen niet rond. Er is gewoon geen andere wetenschappelijke ver klaring. De klimaatsceptici zijn ook nooit met een geloofwaardige alter natieve theorie gekomen. Het zou buitengewoon dom zijn naar hen te luisteren." „Het wordt een heil of a job om de doelstellingen van het klimaatak koord van Parijs te halen. Als we on der de 2 graden temperatuurstijging willen blijven, moeten wij in Neder- PASPOORT land in 2030 de helft minder CO2 uit stoten. Die opgave is vergelijkbaar met de wederopbouw na de Tweede Wereldoorlog. Tien jaar geleden zei ik al: de komende 50 jaar gaat er meer veranderen dan in de afgelopen 500 jaar. Daar werd eerst om gelachen. Nu niet meer." „Ons energieverbruik is grofweg in drieën op te delen. Een derde gaat naar de woningen, een derde naar de industrie en een derde naar land bouw, verkeer en vervoer. Over ver voer maak ik me de minste zorgen. Nederland leent zich met zijn relatief korte afstanden voor de elektrische auto. We moeten alleen investeren in een oplaadinfrastructuur en elek trisch openbaar vervoer. Maar om te schetsen hoe groot de opgave is: als we geen fossiele brandstofauto's meer kopen en we vervangen de hui dige 7,5 miljoen auto's, zijn we 20 jaar bezig. En dat terwijl nu nog aan de lopende band benzine- en dieselau to's worden verkocht. Daarnaast moeten we op zoek naar alternatie ven voor de auto, anders staan we over 20 jaar allemaal schoon en elek trisch in de file. Denk bijvoorbeeld aan een snelle lightrailverbinding in de Randstad. Die moet topprioriteit krijgen." „De komende decennia moeten ze ven miljoen woningen van het gas af. Laten we ons twintig jaar de tijd gunnen. Als we dat willen halen, moeten we 2000 woningen per dag ombouwen. Weet je hoeveel we er de afgelopen vijfjaar hebben gedaan? 2000. Dus wat we in vijfjaar hebben bereikt, moet vanaf nu elke dag gaan gebeuren. Het zou een mirakel zijn als we dat in twintig jaar voor elkaar krijgen. We willen woningen energieneu traal maken, maar later zullen we om die term lachen. Dan is elke woning een energiecentrale, met zonnepane len en een windmolen op het dak en een warmtepomp in de grond. Je krijgt dan driehoekjes van; je wo ning, een laadpaal en de elektrische auto, die onderling energie kunnen uitwisselen. Een buurt bestaat uit honderden van die driehoekjes en een stad uit duizenden. Woningen lekken nu nog gigantisch veel warmte, dus moeten we ze slim en goed isoleren. Daarmee kunnen we de vraag naar warmte met 70 pro cent terugbrengen. Vijfjaar geleden kostte het nog 100.000 euro om een huis energieneutraal te maken. Nu nog 50.000 euro. En het kan nog veel goedkoper als we op grote schaal gaan werken. Over tien jaar kost het waarschijnlijk nog maar 10 tot 20.000 euro." „Daar ligt de grootste en meest com plexe uitdaging. We hebben in Ne derland veel energie-intensieve in dustrie. Denk aan Tata Steel en alle chemische bedrijven. Wat je als eer ste moet doen, is energie besparen. Kijk naar de haven van Rotterdam. Die lekt jaarlijks 2000 megawatt aan energie weg. Dat is krankzinnig veel: vergelijkbaar met anderhalve kolen centrale. Maar al 25 jaar lang maken we afspraken met de industrie om elk jaar 2 procent te besparen en nooit zijn we boven de 1 procent uitgeko men. zaterdag 28 juli 2018 GO 'Straks is elke woning een energiecentrale' Koen Voskuil Waarom moeten we massaal aan de groene energie? Niet iedereen gelooft dat de mens de aarde opwarmt. Kunnen er geen andere oorzaken zijn? Dus we moeten vergroenen. Gaat ons dat lukken? Jan Rotmans (57) werd gebo ren in Rotterdam en studeerde wiskunde aan de TU Delft. Hij promoveerde in 1990 met IMAGE, het eerste integrale kli maatmodel ter wereld. In 1992 werd Rotmans de jongste hoog leraar van Nederland, aan de uni versiteit van Maastricht, waar hij icis oprichtte (International Cen- tre tor Integrated assessment and Sustainable development). Sinds 2004 is Rotmans hoog leraar Duurzaamheid en Transi- tiekunde aan de Erasmus Univer siteit in Rotterdam. In 2007 stond hij mede aan de basis van Urgenda, een bewe ging voor innovatie en duur zaamheid. Hij adviseert wereld wijd organisaties en landen over duurzaamheid en transities. Rotmans won 60 flessen whisky met weddenschappen over duurzaamheid en klimaat. Wat moet er allemaal gebeuren? Hoe ziet de woning van de toe komst er volgens u uit? Hoe kan de industrie verduurza men?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8