'Ik had graag de Bijbel geschreven' Het hobbelige pad van Pam en Thad Schrijver leest Het is een vrij onwerkelijk thema: de jonge Francaise Pam uit Melun Sé- nart is gefascineerd door Japan en besluit geisha te worden. Geen ge bruikelijk verschijnsel in een Parijse satellietstad, maar ze raakt zo bedreven in de kledingstijl, make- up en rituelen van de oosterse gezelschapsdames, dat de rijke Japanner meneer Atsura zich over haar ontfermt. Hij geeft haar een baan in zijn bonsaï- winkeltje op de linkeroever van de Seine, waar Pam zich bekwaamt in het theeschenken, bloemschik ken, kalligraferen en bedrijven van de liefde. Alles verandert als op een dag Thad de winkel binnenstapt. Thad, die al van kinds af aan de droom heeft om samoerai te worden - voor een inwoner van Bretagne ook al geen gebruikelijk keuze. Dat is het begin van de roerige romance die Isabelle Artus beschrijft in haar debuutroman Het Japanse winkel tje (Wereldbibliotheek, €20), gebaseerd op het 'boy meets girl'-cliché dat vaak wordt gebruikt in anime, Japanse animatiefilms. Wat het verhaal uittilt boven de gemiddelde liefdesgeschiedenis is Artus' humor en haar kennis van traditionele Japanse gebruiken. Die zijn zo ver doorgevoerd in hun verfijning, dat elke handeling, elk detail, tot zuivere kunst is verheven. Alles staat symbool voor iets, niet gebeurt zomaar, en dat geldt ook voor het hobbelige pad dat Pam en Thad moeten nemen. Het Japanse winkeltje vliegt hier en daar uit de bocht - het blijft gissen naar de functie van een aantal personages en gebeurtenissen, en de erotische scènes zijn wat al te Bouquetreeks - maar is toch een charmant boekje dat plezierig wegleest. Pam van der Veen Ik lees nu Wat ik zelf had willen schrijven In mijn jeugd verslonden Welk boek zou u willen herlezen? Welk boek heeft uw leven veranderd? Wanneer heeft u voor het laatst hardop bij het lezen gelachen? Wat ik maar niet uit krijg LITERATUUR HET JAPANSE WINKELTJE, ISABELLEARTUS Van Arnon Grunberg (47) verschijnt dinsdag Alle voet noten, een bundeling van de 2500 columns die hij de afgelopen jaren schreef voor de Volkskrant. „De solidariteit van de schok van Dennis de Gruijter, een introductie tot het werk van de Praagse filo soof Jan Patocka. Het doet de lezer eens te meer beseffen dat alle ideologie een vijand van de mens is." „De Bijbel, zowel het Oude als het Nieuwe Testament. Elke schrijver met een beetje ambitie zou toch wel de Bijbel hebben willen schrij ven. En hoe kun je nee zeggen tegen zulke zinnen: 'In haar hand hield ze een gouden beker vol gru welijkheden, al haar liederlijke wandaden, en op haar voorhoofd stond een naam met een geheime betekenis: Het grote Babyion, moeder van alle hoeren en van alle gruwelijkheden ter wereld'." „De Kar/sson-trilogie van Astrid Lindgren. Karlsson leert je wat anarchisme is en hoe humor werkt. Beter gezegd: dat humor een vorm van anarchisme is." „Hef rood en het zwart van Stend- hal. Ik vond het geweldig toen ik het las, maar het wordt tijd voor een tweede lezing. Er zijn heel veel boeken die voor herlezing in aanmerking komen." „De mythe van Sisyphus van Al- bert Camus. Dat boek leerde mij dat de ongerijmdheden van het bestaan niet hoeven te worden weggewerkt, maar mogen worden omarmd, op zijn minst erkend. Het absurdisme blijft voor mij de basis van humor en menselijkheid." „Toen ik Karlsson aan mijn vriendin voorlas en de Huismus weer voor bijkwam. Pippi Langkous is beken der dan Karlsson, maar dat is wat mij betreft ten onrechte." „Dat zal vermoedelijk aan mij lig gen, maar Het verdriet van België van Hugo Claus heb ik tot nu toe niet uitgelezen. Dat gaat nog een keer gebeuren." -Peter Sierksma magazine 19

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 83