Geen huis, geen haard RECENSIES de deurhendel van zijn auto en een dna- match uit zijn vuilniszak wist de politie van Sacramento de 'speld in de hooiberg' te vinden. Patton Oswalt werd overvallen door twee emoties op de ochtend van het nieuws over de arrestatie, laat hij weten vanuit Los Angeles, vlak voor de publica tie van de Nederlandse vertaling Ik zal verdwijnen in het donker. Enerzijds was er de opluchting dat de dader nu eindelijk vastzit. „Maar allesoverheersend was het gevoel hoe oneerlijk het was dat Michelle er niet bij was om het nieuws te horen. De avond ervoor had ik een lezing gege ven over het boek in Chicago, de stad waar Michelle vandaan kwam. Daar was veel familie naartoe gekomen. Dat maakte het nog eens extra surrealistisch." „Haar boek, en ook haar eerdere artike len, hebben de zaak zeker in de schijn werpers gezet. Ze hebben geleid tot hernieuwde inzet de misdrijven op te lossen. Dus ja, ik denk dat het zeker heeft bijgedragen." „Ik probeer er niet te veel over na te denken. Dan slaat de radeloosheid toe. Ik houd me vast aan het feit dat hij gepakt is. Dat is wat ze wilde en waarom ze deed wat ze deed." „Ik besef zelf maar al te goed hoe het is als een obsessie de overhand krijgt, dat is mij in mijn werk ook gebeurd. Dus daar kan ik niet over speculeren. Ze deed wat haar obsessie haar toentertijd ingaf. Dat in twijfel trekken, zou van weinig eerbied getuigen." 41 Stel, je moet je je land uit, je komt ergens terecht waar je niemand kent en het ziet ernaar uit dat het wel even gaat duren ook. Dan moet je een nieuw bestaan opbouwen in je nieuwe thuisland. Hoe dat moet? Volgens uitge verij Lemniscaat, samensteller van de verhalenbundel Jij en ik (8+, €15), is vriendschap 'de eerste stap naar een nieuw leven'. Negentien jeugdboeken auteurs uit het eigen fonds leverden een bijdrage waarin 'vluchten' en 'vriend schap' de thema's zijn. Het resultaat is een bont geheel van gedichten en verhalen: over een nieuwe klasgenoot die geen Nederlands spreekt, over Lot die ineens 'een neef uit Pales tina te logeren krijgt of over gevluchte Uma die vrienden wordt met een vogel - en met haar Nederlandse buurjongen. De wereld van Osama (Margaretha van Andel) laat zien hoe eenvoudig je kunt bezwijken voor mooie woorden van in dit geval de Taliban. Naar huis van Caro- lien Ceton, waarin Timon appt en mailt met zijn bestie Anan die door zijn ouders is meegenomen naar een ver land (Isla mitische Staat?), schrijnt extra omdat alle informatie terloops voorbijkomt. Maar het gaat niet alleen over Syrië en andere actuele vluchtlanden. Jan Terlouw deelt in Trekkers zijn jeugdherinneringen in het noorden des lands, waar in de win ter van 1944 een stoet 'hongerlijders uit de Randstad' wanhopig naar voedsel zoekt. lefke Vandermeulen (Joyce Pool) gaat over de instroom van vluchtende Belgen tijdens de Eerste Wereldoorlog. En ook in een intergalactische samen leving moeten mensen vluchten: Het Beloofde Land van Eva Moraal speelt in het jaar 96 na v.a. (vertrek van de aarde). Niet alle bijdragen zijn even sterk, maar de boodschap komt over. En be halve leuke publiciteit voor de jeugdboe- kenstal van Lemniscaat leveren deze verhalen hopelijk ook wat begrip en inzicht op. Ook mooi: een deel van de opbrengst gaat naar het vluchtelingen- programma van de UNHCR. Horizonaal McNamaraaan het werk op haar favoriete werkplek. U benadrukte tijdens een televisie interview op de dag van de arrestatie dat Joe DeAngelo bij de politie was ontslagen omdat hij was betrapt op winkeldiefstal van een hamer en anti-hondenspray. Die spullen ge bruikte de man die op dat moment bekendstond als 'de plunderaar' voor diefstallen uit woningen. Hadden er eerder lichtjes moeten opgaan? „Het is makkelijk achteraf kritiek te heb ben. Van wat ik heb geleerd van Michelle en haar omgang met politie en slachtof fers en de enorme hoeveelheid details bij zo'n onderzoek, denk ik niet dat dat in deze zaak het geval is." U vond dat het boek van uw vrouw moest verschijnen. Heeft dat bijge dragen tot de intensivering van de zoektocht en de uiteindelijke arres tatie? Hoe ervaart u het dat uw vrouw nooit zal weten wie de dader is? Haar boek eindigt met een brief waarin ze hem waarschuwt dat de dag van zijn arrestatie binnen afzienbare tijd zal komen. In het boek beseft uw vrouw hoe geobsedeerd ze is. Ze schrijft over een grote familiebijeenkomst tijdens Thanksgiving die haar deadline in de weg zit. Ze meldt blij te zijn als ze in haar eentje in een hotel zit, zonder 'kleverige kinderhandjes' in de buurt. Denkt u dat ze een andere weg had gekozen als ze wist dat haar tijd zo kort was? JEUGD JIJ EN IK, DIVERSEAUTEURS Annet de Groot 181 zaterdag 28 juli 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 82