7 DISCRIMINATIE ZWANGERSCHAP Geen nieuw contract wegens een zwangerschap. Het College voor de Rechten van de Mens heeft een Eindhovens advocatenkantoor op de vingers getikt na een geval van zwangerschapsdiscriminatie. „Verdrietig en boos ging ik met een zwangere buik naar het UWV." Het was nota bene een advocaten kantoor dat is gespecialiseerd in arbeidsrecht, waar Chantal Krak (29) moest vertrekken toen ze zwanger bleek te zijn. Discrimi natie, vond Krak, dus stapte ze met haar ver haal naar het College voor de Rechten van de Mens. Dat stelde haar in het gelijk, al kan het College geen straffen opleggen. Het advocatenkantoor krijgt ervan langs omdat het haar arbeidsovereenkomst niet verlengde. Er is onderscheid gemaakt op grond van geslacht, oordeelt het College. „Ik vertel mijn verhaal niet om mijn vorige werk gever zwart te maken", zegt Chantal Krak. „Het is eerder plichtsbesef. Ik wil dat mijn dochter later dezelfde kansen krijgt als een man die ook een kind krijgt." De Eindhovense moeder van inmiddels twee kinderen is in november 2014 ruim een halfjaar in dienst. Ze is dan secretaresse en juridisch medewerker bij het kantoor van de Eindhovense advocaten Cory van Eerdenburg en Tessa de Mos. De Mos is ook bekend als spelersmakelaar en zaakwaarnemer. Chantal vertelt hun dat ze in verwachting is van haar eerste kindje. „Ik heb ook altijd het plan gehad een oplei ding tot advocaat te volgen", vertelt Chantal. Dat plan wordt in januari 2015 besproken tij dens een functioneringsgesprek. Na haar zwangerschapsverlof wil ze doorstromen naar de functie van advocaat-stagiaire. Er lijkt geen vuiltje aan de lucht. „Tijdens een etentje werd een paar weken eerder nog verteld hoe blij ze met me waren." Een nieuw contract, eventueel zelfs een vaste baan, lijkt in het verschiet te liggen. Vervanger Maar een dag na het bewuste functionerings gesprek liggen de kaarten plotseling heel anders. Contractverlenging zit er niet meer in. Een paar dagen later windt De Mos er in een e-mail geen doekjes om. 'Je zwangerschap verhindert nu dat je deze weg in gaat', zo ver wijst De Mos naar het plan van Chantal om de komende drie jaar een opleiding te volgen. Ze geeft aan vanwege de zwangerschap van haar compagnon 'iemand nodig te hebben die haar praktijk kan waarnemen', en dat Chantals zwangerschap bekent 'dat we ook voor jou een vervanger nodig hebben'. Ze vraagt zich af of het 'organisatorisch slim is om het zo aan te pakken'. Een paar maanden later staat Chantal op straat. „Verdrietig en boos ging ik met een zwangere buik naar het UWV om te sollicite ren." Die boosheid stopt ze aanvankelijk weg om van haar dochtertje te kunnen genieten. „Maar toen ik een nieuwe baan vond bij mijn huidige werkgever merkte ik wat voor impact het had gehad. Ik had grote moeite te vertel len dat ik weer in verwachting was. Gelukkig werd daar heel begripvol gereageerd." Niet geschikt Uiteindelijk besluit Chantal de zaak via Radar, het Eindhovense antidiscriminatiebu reau, voor te leggen aan het College voor de Rechten van de Mens. Ze heeft op social media gelezen hoeveel vrouwen hier ervaring mee hebben. Volgens het College krijgt 43 procent van de werkende of werkzoekende vrouwen te maken met vormen van discrimi natie wegens zwangerschap of moederschap. In een schriftelijk verweer betoogt het kan toor dat Chantal niet geschikt was voor de functie van advocaat-stagiaire. Dat is volgens het College voor de Rechten van de Mens echter op geen enkele wijze onderbouwd. Het vermoeden dat onderscheid is gemaakt op grond van geslacht is niet weggenomen. Het kantoor Van Eerdenburg De Mos advo catuur bestaat inmiddels niet meer, het is in april gestopt. Tessa de Mos, inmiddels bouw en vastgoedadvocaat bij een kantoor in Waalre, laat desgevraagd weten kennis geno men te hebben van de uitspraak. „Ik heb geen commentaar", aldus de raadsvrouw. Dat terwijl Chantal eigenlijk wel hoopte op een reactie. „Ze hoefden namelijk helemaal geen reden te geven om mijn contract niet te verlengen. Maar ze deden dat wel: mijn zwan gerschap." Inmiddels overweegt ze juridische stappen. E-MAIL zaterdag 28 juli 2018 Chantal Krak verloor haar baan nadat ze haar werkgever vertelde in verwachting te zijn. JEAN PIERREREIJNEN Zwanger? Nieuw contract zit er echt niet in Bart-Jan van Rooij Eindhoven Passages uit e-mail van advocatenkan toor aan Chantal Krak: 'Je moet voor de volle 100 procent ervoor gaan en de komende drie jaar een pittige opleiding Ingaan. Je zwangerschap verhindert nu dat je deze weg in gaat.' 'We hebben voor de zwangerschap van Cory iemand nodig, die haar praktijk kan waarnemen. Jouw zwangerschap bete kent dat we ook voor jou een vervanger nodig hebben. Dit be tekent dat we iemand op tijdelijke basis zou den moeten aanne men. De vraag is of dat organisatorisch slim is om zo aan te pakken.' 'We mogen jou ont zettend graag, zien veel in jou, maar ons bedrijfsbelang ver langt dat we iemand in dienst nemen die er is tijdens de afwezig heid van Cory en die fulltime gaat werken, met de ambitie om advocaat te worden.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7