L=.RM] Paspoort Joop Zoetemelk Privé gen. Ondanks zijn goede vorm verloor hij toen op de voorlaatste dag, tijdens een tijdrit van Metz naar Nancy, het geel aan de jonge Bernard Hinault. „Kijk, iedere renner maakt zo zijn din gen mee, maar dat mag nooit een excuus zijn en staat los van je prestaties. Dat ik mijn zorgen had, dat klopt. Daar heb ik over verteld in die biografie van Peter Ouwerkerk, maar daar wil ik nu liever niet meer op ingaan. Ik heb dat boek één keer opengedaan om het daarna voor mezelf dicht te kunnen doen." Hij glimlacht minzaam. „Ach, dat weet je, het hoort erbij. Ik gaf altijd netjes antwoord. Maar nooit te veel. En als je niet veel te vertellen hebt, dan haken ze vanzelf af." „Dat vind ik niet. Vroeger werden we na een bergrit belaagd en kon je niet weg omdat je moest wachten tot de personenauto vol was. Aangezien ik meestal met de eersten boven was, zat ik dan soms uren te wachten voordat ik terug kon naar het hotel. Nu zit je met z'n allen comfortabel in de bus en staat er een perschef bij de deur en moet je een afspraak maken om bij de renners te komen. Dat is echt beter geregeld dan vroeger. Maar om nog even terug te komen op de Tour van 1978, over die tijdrit in Nancy: een week lang had ik met mijn ploeg de gele trui verdedigd en tussen Metz en Nancy ging de kaars uit. De tijdrit duurde net te lang. 72 kilo meter over een lastig heuvelachtig parcours. Zulke tijdritten heb je tegenwoordig niet meer. Jammer is dat. Voor iemand als Tom Dumoulin is dat echt een nadeel. Die zou daar goed mee uit de voeten kunnen." „Ja, hoe hij vorig jaar de Giro won! En hoe hij het jaar daarvoor in de Ronde van Spanje strij dend ten onder is gegaan, dat vind ik gewoon Geboren 3 december 1946 in Den Haag. Opleiding 1962-1965: Am- bachts-school aan de Haagweg in Lei den. Specialisatie: houtbewerking. Loopbaan Wint in oktober 1968 als amateur goud op de 100 km ploegentijdrit bij de Olympische Spelen in Mexico. Debu teert in 1970 als beroepsrenner met een tweede plaats in de Tour de France. Ook in 1971,1976,1978, 1979 en 1982 wordt Joop tweede in de ronde die hij in 1980 wél wint. In totaal wint hij tien touretappes en vijf maal een ploegen tijdrit. Andere grote overwinningen zijn die in Parijs-Nice (1974,1975 en 1979), de Waalse Pijl (1976), de Ronde van Spanje (1979), de Tirreno- Adriatico, het Wereldkampioen schap op de weg (1985) en de Am- stel Gold Race (1987). Tien keer Nederlands kampi oen en meerdere keren renner of sportman van het jaar. Getrouwd met Dany Pouille. Vader van een zoon en dochter uit zijn huwelijk met de in 2008 overleden Franpoise Duchoussoy. Grootvader van zes kleinkinderen. U zat nooit echt te wachten op journalis ten hè, altijd maar weer diezelfde vragen... En dan te bedenken dat het tegenwoordig nog erger is met al die massa's mensen. Eindelijk één Links: Zoetemelk geeft z'n gele trui in de 67ste Ronde van Frankrijk in 1980 niet meer uit handen, foto anp Hiernaast: De overstap naar Raleigh pakt goed uit. FOTO ROLAND DE BRUIN Onder: Winnaar van de Tour de France. foto anp Is Tom een renner naar uw hart? Handen omhoog Links: Zoetemelk en Knetemann passeren de finish op deChamps- Élysées tijdens de Tour in 1980. Rechts: Zoetemelk wordt in 1985 wereldkampioen in Italië. FOTO'S COR VOS magazine 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 77