Vgbert Jan Nu zoon Yann op wereldreis is, krijgt Egbert Jan soms een telefoontje. Laatst vanuit Maleisië. Of pa zo goed wilde zijn de scooter even te laten ronken. Het nadeel van veel ruimte is dat je er dingen in gaat zetten. Daardoor heb je te veel dingen. Sinds twaalf jaar heb ik drie ver diepingen, tioo kubieke meter. Al die tijd voer ik het gevecht tegen de dingen. Niet te winnen. Vroeger waren het mijn partner en de twee kinderen. Als drie mensen iedere dag elk drie dingen ergens neerleggen en ze niet opruimen, komen er jaarlijks 3285 dingen bij. In twaalf jaar dus 39.420 din gen. Je kiepert soms iets weg, maar per saldo zijn er sinds 2006 naar schatting 29.420 dingen bijgekomen. Mijn vrouw is vertrokken, dat scheelt. Daar staat tegenover dat de kinderen ook - nee, juist - nadat ze in studenten kamers gingen wonen, de aanvoer van dingen hebben opgevoerd. Fenna komt geregeld met tassen vol aan om ze 'zolang bij pap neer te zetten'. Yann is erger. Vroeger, als schattig jon getje, haalde hij dagelijks bergen rotzooi van de straat in huis waarmee hij 'iets leuks' ging knutselen - waar het dan nimmer van kwam. Onlangs heeft hij als 23-jarige zijn huisraad verspreid in mijn huis geplaatst en is voor een jaar op wereldreis vertrokken. In 2012 is Kei opgedoken, een professi onele klusman die zich tot een bijzonder kleurrijk mens ontpopte - en een goede vriend. Hij mocht in het huis 'een paar werkspullen' opslaan. Inmiddels staat er in mijn inpandige berging een verbijste rend arsenaal aan dingen hunkerend op gebruik te wachten. Dingen. Ik breng weieens een schep dingen naar het afvalbrengstation of zet ze als grofVuil aan de straat. Zinloos. Een zeer aanwezig ding is de scooter. Die is van Yann en staat prominent in mijn berging. Soms belt hij op. Laatst uit Kuala Terengganu, Maleisië. „Vadert! Hoe is het met m'n scooter?" „Die staat vredig voor zich uit te stin ken. Met mij gaat het ook goed." „Benzine? Ja, dat wilde ik nog vra gen..." Ik moet hem 'eigenlijk af en toe tien minuten laten ronken', legt hij uit. Star ten? Eenvoudig. „Eerst die zwarte lange sleutel erin steken. Allebei de remmen ingetrokken houden. Dan druk je op dat knopje onder het handvat, er staat een bliksem- straaltje op. Tegelijk geef je dan wat gas door het handvat te draaien. Maar wel die remmen vasthouden! Anders schiet- ie weg. Makkelijk." Daar sta ik, in het steegje naast mijn huis. Nooit een motor of scooter aan geraakt. Hoe doe je dat, rem ingetrokken houden, op een knopje drukken en een handvat draaien? Tegelijk? Met één hand? Had ik maar nooit kinderen genomen. De motor brult. Mijn zweterige hand palmen glijden van de remhandels af. Het gevaarte schiet vooruit. De rest is geschiedenis. «I In gevecht met de dingen Egbert Jan Riethof (64) is journalist. Hij heeft een dochter (25) en een zoon (23). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. 6| zaterdag 28 juli 2018 ra Reageren? magazine@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 70